دکمه-های-روی-لباسشویی
معنی کلمات و دکمه‌های روی لباسشویی
فوریه 20, 2021
بوی بد لباسشویی
علل بوی بد ماشین لباسشویی و راهکار های از بین بردن آن
مارس 13, 2021
نمایش همه

لاستیک درب یخچال و روش تعویض آن

لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال

نمایندگی تعمیر یخچال فریجیدرغرب تهران آماده خدمت رسانی و مشاوره بصورت شبانه روزی است

021-44449690 | 021-44768306 | 021-44768325

اگر به تازگی متوجه شده اید که کمپرسور یخچال شما پیوسته در حال کار کردن است، شاید به این دلیل باشد که هوای داخل کابین یخچال سرد نمی شود و یا هوای گرم از بیرون به آن نشت می کند.

اگر جزء آن دسته از خانواده هایی هستید که زیاد درب یخچال را باز و بست نمی کنید، حق دارید به لاستیک محافظ درب یخچال شک کنید.


در این پست قصد داریم تا شما را با نقش، اهمیت و چگونگی تعویض لاستیک محافظ یخچال آشنا کنیم.

لاستیک محافظ یخچال یا نوار دور درب یخچال چیست؟

 •  دور درب یخچال، یک نوار لاستیکی قرار گرفته است که خاصیت آهن ربایی دارد و باعث می شود که در زمان بسته شدن درب، تا زمانی که شما آن را نکشید، باز نشود و در نتیجه سرما در داخل محفظه باقی می ماند.
 • اما تحت شرایطی، ممکن است ویژگی آهن ربایی نوار دور درب یخچال کاهش یابد، یا به مرور زمان کثیف شود و وظیفۀ چسبندگی را به درستی انجام ندهد.
 • لذا به دلیل کم شدن عمر این نوار لاستیکی، نیاز به تعمیر یا تعویض آن دارید.

مشکلات مربوط به لاستیک های دور درب یخچال

 •  یخچال فریزر در صورتی درست کار می کند که درب آن درست چفت شود.
 • اگر درب درست بسته نشود، هوای گرم به داخل یخچال وارد می شود و مشکلات دیگری مانند گرم شدن یخچال فریجیدر ایجاد می شود.
 • لاستیک دور درب یخچال، که نقش مهمی در کارکرد یخچال دارد، به راحتی  بر روی کیفیت مواد و همچنین میزان برق مصرفی و طول عمر یخچال تأثیر دارد.

سرویس لاستیک دور درب یخچال

 • لاستیک دور درب یخچال  معمولاً یک لاستیک درزبند یک تکه  است؛ که وقتی خشک می شود و یا ترک می خورد، بازده یخچال را به شدت کاهش می دهد.
 • می توانید درزبندی لاستیک دور درب یخچال را با یک تکه کاغذ بررسی کنید.
 • به صورتی که کاغذ را بین لاستیک و ستون یخچال قرار دهید و درب یخچال را ببندید، کاغذ نباید بازی داشته باشد.
 • و اگر کاغذ به سختی جابجا شود و یا هرگز جابجا نشود، یعنی لاستیک دور درب یخچال شما درزبندی را به خوبی انجام می دهد.
 • اما اگر کاغذ بیافتد، لاستیک دور درب یخچال خراب است و باید عوض شود.
 • در چند نقطه لاستیک دور درب یخچال را بررسی کنید.
 • پیش از تعویض لاستیک، لولاهای درب را نیز از نظر نشتی هوای سرد به بیرون چک کنید.

خدمات مرتبط:

بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر

اقدمات مقدماتی برای تعویض لاستیک دور درب یخچال

در هنگام خرید لاستیک دور درب یخچال، لاستیک مطابق با مارک یخچال خود را بخرید. اگر هم از مدل یخچال خود اطمینان ندارید، یک برش کوچک از لاستیک دور درب یخچال را همراه خودتان ببرید و به فروشنده نشان دهید تا لاستیک مطابق با آن را به شما بدهد.

اگر باید لاستیک مورد نظر سفارش داده شود، با استفاده از یک تکه لاستیک که به اندازه قسمت بریده شده لاستیک دور درب یخچال تهیه کرده اید، قسمت بریده شده را بچسبانید تا از ورود هوای گرم به داخل یخچال جلوگیری شود تا زمانی که لاستیک دور درب یخچال سفارش داده شده، برسد.

به لاستیک دور درب که تازه خریداری کرده اید، 24 ساعت مهلت بدهید تا در دمای اتاقی که یخچال در آن قرار دارد، نگهداشته شود تا به دما و رطوبت مناسب برسد یا این که آن را در آب ولرم قرار دهید تا قابل نصب باشد.

درب فریزر را برای نصب لاستیک در نیاورید. درب فریزرها معمولاً دارای فنر بندی هایی هستند که تحت کشش قرار دارند. و اگر درب را جدا کنید، مونتاژ دوبارۀ آن بسیار مشکل خواهد بود؛ و در برخی از مدل ها سیم کشی نیز باید باز شود.

چگونگی تعویض لاستیک محافظ یخچال

 1. لاستیک قدیمی را باز کنید. لاستیک دور درب توسط پیچ، کلیپس یا چسب به دور یخچال نصب می شود. لاستیک دارای یک نوار نگهدارنده است که شکل آن را حفظ کرده و یک راهنما یا گاید مونتاژی را فراهم می آورد.
 2. در برخی از یخچال ها، ممکن است لاستیک توسط لبۀ قاب درب یخچال، مهار شده باشد. قاب یا پنل توسط کلیپس های فشاری فولادی و یا پیچ خودکار و یا پیچ و مهره بسته می شود. برای باز کردن لاستیک یا نوار دور درب یخچال، باید نگهدارنده های لاستیک دور درب یخچال را باز کنید.
 3. هر بار فقط نگهدارنده های لاستیک یک سمت درب را باز کنید. کل قاب یا پنل را یک جا باز نکنید. اگر پنل توسط کلیپس های فنری نگهداشته شده باشد، مواظب باشید که زیاد به کلیپس ها فشار وارد نشود. کلیپس ها تحت کشش بوده و از موقعیت مونتاژی خود خارج می شوند. اگر لاستیک با چسب نگه داشته شده باشد، با چاقوی پلاستیکی آن را جدا کنید. 
 4. وقتی لاستیک قدیمی دور درب یخچال را باز کردید، محل قرارگیری آن را با آب و صابون بشوئید و ذرات باقی مانده چسب را با استفاده از سیم ظرف  شویی نرم و تینر فوری پاک کنید و سپس با استفاده از آب و مایع شوینده آن را تمیز کنید.
 5. نسبت به قرار دادن گسکت یا لاستیک جدید دور درب یخچال از سمت بالای درب شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید؛ تا کل گسکت یا لاستیک به دور درب چسبانده شود.گسکت را به آرامی در محل خود نصب کنید. به ویژه وقتی به گوشه ها رسیدید، اگر سازنده لاستیک اشاره کرده باشد، از چسب لاستیک برای محکم کردن آن استفاده کنید. مطمئن شوید که لاستیک صاف و یکنواخت و بدون هیچ لبه تیز و یا بر آمدگی نصب شده باشد. بست بندها و نوار نگهدارنده  و پنل محافظ لاستیک قبلی را دوباره نصب کنید.
 6. پس از نصب گسکت یا لاستیک دور درب، پیچ و مهره ها را برای تنظیم لاستیک و نوار دور درب یخچال روی ستون درب باز و بست کنید تا به خوبی رگلاژ شود. اگر لاستیک در محل خود چسبیده باشد، کار چندانی نمی توانید انجام دهید. بلکه صبر کنید تا لاستیک خود را با ستون درب منطبق کند. باز کردن درز لاستیک و درب را با روش رد کردن کاغذ از لای در یخچال تست کنید. اگر لاستیک دور یخچال خراب باشد، آن را با یک لاستیک دیگر عوض کنید.

تأثیر ناشی از تعویض لاستیک محافظ یخچال را در قبض برق بعدی مشاهده خواهید کرد.

برای دریافت خدمات بیشتر  یا مشاوره، با نمایندگی مجاز تعمیرات فریجیدر در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *