تعمیر ساید فریجیدر اسلامشهر
تیر 18, 1402
پدال ساید فریجیدر: تعمیر و تعویض پدال ساید فریجیدر
تیر 18, 1402
نمایش همه

تعویض تایمر و ترمودیسک ساید بای ساید فریجیدر

با هوشمند شدن لوازم خانگی امروزی، شاهد حضور بیش از پیش سنسورها در این دستگاه‌ها هستیم. یکی از قطعات مهم در یخچال‌های ساید بای ساید، ترمودیسک است که از نقش چشمگیری در عملکرد دستگاه برخوردار می‌باشد. تایمر دیفراست نیز یکی دیگر از قطعات مهم و حیاتی ساید بای سایدهای امروزی است که در این مقاله از مجموعه مقالات نمایندگی تعمیرات فریجیدر قصد داریم در مورد چگونگی تعویض این دو قطعه مهم با شما صحبت کنیم.

وظیفه ترمودیسک یخچال ساید بای ساید فریجیدر چیست؟

ترمودیسک وظیفه کنترل فعالیت المنت را بر عهده دارد. به طوری که ترمودیسک به صورت سری با المنت ارتباط دارد. ترمودیسک با مدیریت و کنترل المنت، از ایجاد برفک در یخچال ساید بای ساید پیشگیری می‌کند.

عملکرد ترمودیسک به این ترتیب است که بر خلاف ترموستات، در صورتی که دمای درون کابین به ۵ درجه زیر صفر برسد، المنت را وصل می‌کند و المنت با گرم شدن خود اجازه سرد شدن بیش از حد دمای کابین یخچال را نمی‌دهد. وقتی که دما بین ۵ تا ۱۵ درجه باشد، ترمودیسک المنت را قطع می‌کند تا از افزایش دما جلوگیری به عمل آورد. بدین ترتیب برفک‌های تولید شده در داخل ساید بای ساید از بین می‌رود و در مصرف انرژی دستگاه صرفه‌جویی خوبی به عمل می‌آید.

توجه داشته باشید که افزایش دما در یخچال ساید بای ساید می‌تواند آسیب‌های جدی به دستگاه وارد کند که ترمودیسک از بروز آنها پیشگیری به عمل می‌آورد.
توجه داشته باشید که نوسانات ولتاژ برق و خراب شدن المنت می‌توانند باعث سوختن ترمودیسک شوند. در این صورت شما شاهد عمل نکردن المنت دستگاه خواهید بود و داخل یخچال برفک بیش از حدی را مشاهده خواهید کرد؛ که اگر به موقع رسیدگی نشود، می‌تواند باعث خراب شدن اواپراتور نیز بشود. از سوی دیگر اگر ترمودیسک المنت را فعال کند، ولی به دلیل خراب شدن نتواند آن را غیر فعال نماید، کابین یخچال شاهد گرمای بیش از حدی خواهد شد.

چگونگی تعویض ترمودیسک ساید بای ساید فریجیدر

توجه داشته باشید که در یخچال‌های ساید بای ساید، ترمودیسک با المنت به صورت سری بسته شده است و محل قرار گرفتن آن بین دو قطعه ترموستات و المنت می‌باشد. این قطعه در اواپراتور دستگاه قرار دارد تا بتواند در موقعیت‌های حساس از اواپراتور محافظت به عمل آورد.

حال اگر قصد تعویض ترمودیسک ساید بای ساید را دارید، به این ترتیب عمل کنید:

 • برق دستگاه را قطع کنید.
 • تمامی قفسه‌ها را از مواد غذایی و بطری‌ها خالی کنید.
 • پوشش روی اواپراتور را به کمک پیچ گوشتی باز کنید (بدین ترتیب ترمودیسک را بین المنت و ترموستات مشاهده می‌کنید)
 • با مشاهده ترمودیسک، تمامی اتصالات وارد شده به آن را جدا کنید.
 • با متعادل شدن دمای ترمودیسک، آن را به کمک اهم متر تست کنید.
 • اگر در وضعیت خاموش بودن، مقدار اهمی نشان داده نشود، نشان دهنده سالم بودن ترمودیسک است. ولی اگر مقدار اهم کمی نمایش داده شود، نشان دهنده سوخته بودن ترمودیسک است و باید عوض شود.
 • ترمودیسک نو را در جای ترمودیسک قدیمی قرار دهید و تمامی اتصالات را مجدداً به آن وصل کنید.
 • مطمئن شوید که ترمودیسک به خوبی در جای خود قرار گرفته است.
 • پوشش اواپراتور را در جای خود قرار دهید و پیچ آن را به خوبی سفت کنید.
 • حالا دستگاه را به برق بزنید.

بایثد بدانید که تعویض ترمودیسک یک موضوع تخصصی می باشد و مطالب گقته شده در این بخش صرفا جهت افزایش دانش شما است پس از انجام هرگونه اقدام خودسرانه ای جلوگیری نمایید و مراتب کار را با تعمیرکار ساید بای ساید فریجیدر در میان بگذارید تا به صورت تخصصی اقدام برطرف سازی هریک از موارد پیش آمده در دستگاه نماید.

وظیفه تایمر دیفراست یخچال ساید بای ساید فریجیدر چیست؟

تایمر دیفراست در ساید بای ساید قطعه‌ای است که به کمپرسور دستگاه دستور می‌دهد که چه زمانی سیستم سرمایش را متوقف کند؛ که این فرآیند در یک بازه ۶ تا ۸ ساعت یک بار اتفاق می‌افتد. زمانی که یخچال ساید ‌بای ‌ساید شما از سرمایش قابل قبول برخوردار نیست، می‌تواند نشان دهنده بروز ایراد در عملکرد تایمر دیفراست آن باشد.

تایمر دیفراست ساید در کجا قرار دارد؟

معمولاً تایمر دیفراست در قسمت پایین و جلوی یخچال قرار گرفته است. لذا برای دسترسی به آن باید پنل جلوی دستگاه باز شود. معمولاً تایمرهای دیفراست به رنگ سفید، خاکستری یا سیاه هستند.

ممکن است تایمر دیفراست را در این قسمت پیدا نکنید. بنابراین باید به قسمت کمپرسور مراجعه کنید. تایمرها دارای چهار رشته سیم هستند که از کمپرسور به تایمر وارد شده‌اند.

چگونگی تعویض تایمر دیفراست ساید بای ساید فریجیدر

 1. ابتدا برق یخچال را قطع کنید تا کار از ایمنی لازم برخوردار باشد.
 2. پیچ‌هایی که تایمر دیفراست را به یخچال متصل کرده‌اند را باز کنید.
 3. سیم‌ها را با چسب مشخص کنید تا در زمان اتصال به تایمر جدید دچار اشتباه نشوید.
 4. حالا دستگاه مولتی تستر را روی حالت X1 قرار دهید و یکی از میله‌های منطبق با سیم سفید را لمس کنید. میله را به ترمینال متصل نگه دارید. اهم‌هایی که مشاهده می‌کنید باید دست کم یک یا در نزدیکی صفر باشند.
 5. در این مرحله سوئیچ تایمر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا صدای کلیک را بشنوید.
 6. حالا دوباره پایانه ها را امتحان کنید. در این نوبت پایانه‌ایی که در صفر مانده است باید در بینهایت تست شود. در غیر این صورت باید تایمر را عوض کنید.
 7. سیم ها را به دیفراست جدید وصل کنید.
 8. با استفاده از پیچ گوشتی تایمر را به بدنه یخچال وصل نمایید.
 9. یخچال را به برق بزنید و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

در یخچال های ساید بای ساید از دو قطعه حساس و حیاتی استفاده می‌شود که عبارتند از: ترمودیسک و تایمر دیفراست. این قطعات بر اثر یک سری عوامل مربوط به خود دستگاه یا عوامل خارج از دستگاه (از جمله نوسانات ولتاژ برق) دچار خرابی می‌شوند.

توجه داشته باشید که هر قطعه از هر وسیلۀ خانگی از جمله یخچال‌های ساید بای ساید که به موقع مورد رسیدگی، تعمیر یا تعویض قرار نگیرد، می‌تواند به قطعات دیگر نیز آسیب وارد کند و هزینه‌های دستگاه را باز هم افزایش دهد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که چنان‌چه با علائم سوختن ترمودیسک یا تایمر دیفراست مواجه شده‌اید، بی درنگ با مرکز خدمات مشاوره و سرویس دهی ما تماس برقرار کنید و با استفاده از خدمات مشاوره رایگان و سریع و انجام اقدامات اولیه برای مراقبت از یخچال ساید بای ساید خود، در کم‌ترین زمان ممکن، شاهد حضور تعمیرکار متخصص در محل باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *