علت بوی بد در ماشین ظرفشویی فریجیدر+ راهکارهای رفع آن
علت بوی بد در ماشین ظرفشویی + راهکارهای رفع آن
شهریور 30, 1402
سفیدک زدن لباس در لباسشویی فریجیدر
سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی
شهریور 30, 1402
نمایش همه

تفاوت یخچال دیفراست با نوفراست

تفاوت یخچال دیفراست با نوفراست فریجیدر

یخچال فریزرها از نظر سیستم انجماد به 2 دسته دیفراست و نوفراست تقسیم می شوند. حالا سوالی که پیش می آید این است که تفاوت یخچال دیفراست با نوفراست چیست؟

در یخچال دیفراست (Defrost) برفک ایجاد می شود ما دارای سیستمی است که به طور دوره‌ای یا خودکار یخ را از بخش فریزر از بین می برد.

از طرفی، یخچال نوفراست (No-Frost) با تکنولوژی جدیدتر و بهتر اصلا اجازه تشکیل برفک داخل یخچال یا فریزر را نمی دهد. در این نوع یخچال، یخ تشکیل نمی‌شود و هوا در بخش فریزر به صورت یکنواخت توزیع می‌شود.

در ادامه به صورت مفصل تر و تخصصی تر سعی می کنیم این دو مدل را بررسی کنیم.

(در صورتی که برای یخچال فریزر برند فریجیدر شما در خانه یا محل کار مشکلی پیش آمده و نمی توانید به درستی از آن استفاده کنید، حتما با نمایندگی مجاز و رسمی تعمیر یخچال فریجیدر تماس حاصل فرمایید)

یخچال دیفراست چیست؟

خب! تا به حال کلمه دیفراست به گوشتان خورده است؟ اصلا یخچال دیفراست چیست؟ طرز کار آن به چه صورت است؟

یخچال دیفراست یکی از نوع‌های پرکاربرد یخچال‌ها است که با وجود تکنولوژی پیشرفته‌ای که در آن استفاده می‌شود، عملکرد بسیار بهینه‌ای دارد. همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، در این نوع از یخچال فریزرها سیستمی وجود دارد که با استفاده از یک تایمر خودکار به طور دوره‌ای و خودکار یخ را از بخش فریزر از بین می برد.

این فرآیند به طور معمول هر چند هفته یا ماهی یکبار انجام می‌شود. وقتی که تایمر فعال می‌شود، یخ به صورت مایع تخلیه شده و به یک محفظه جمع‌آوری یخ هدایت می‌شود. در این محفظه، یخ جمع‌آوری شده ذوب شده و از سیستم یخچال خارج می شود.

سیستم دیفراست باعث می‌شود که شما نیازی به تخلیه و از بین بردن دستی یخ نداشته باشید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در هر صورت این یخچال برفک می زند و هر چند وقت یک بار ممکن است سیستم دیفراست قادر به از بین بردن کامل برفک نباشد. همین موضوع است که کاربران را اذیت کرده و کمپانی ها به فکر طراحی سیستم ضد برفک یا نوفراست افتادند.

در ادامه می توانید در مورد سیستم نوفراست بخوانید.

یخچال دیفراست چیست؟

یخچال نوفراست چیست؟

اگر بخواهیم پاسخ به سوال “یخچال نوفراست چیست؟” را به صورت کامل و مفصل برای شما بیان کنیم است که یخچال های نوفراست NoFrost به یخچال های بدون برفک گفته می شود؛ اما این به این معنی نیست که برفک ساخته نمی شود. در عصر حاضر تمام یخچال فریزرها با هر برندی و هر مدلی برفک می سازند. چیزی که این مدل یخچال ها را از بقیه مدل ها(از یخچال های دیفراست) متمایز می کند این است که یخچال های دارای سیستم نوفراست از ساختن برفک جلوگیری می کنند. چگونه؟

ابتدا هوای خنک توسط فن به داخل محفظه هدایت می شود. المنتی در محفظه فریزر تعبیه شده است که در صورت ایجاد برفک حاصل از رطوبت، با دستور سریع برد الکتریکی فعال شده و برفک را آب می کند.

آب حاصل از ذوب برفک ها به محفظه ای روی کمپرسور منتقل شده و توسط گرمای حاصل از کمپرسور تبخیر می شود. بدین ترتیب کاملا از سیستم یخچال خارج خواهد شد.

این روند به خنک کردن کمپرسور نیز کمک شایانی می کند.

یخچال نوفراست چیست؟

ضرورت از بین بردن برفک

در ادامه در مورد ضرورت از بین بردن برفک ایجاد شده در بخش فریزر دستگاه صحبت خواهیم کرد. این نکته مهم را در نظر بگیرید که اگر یخچال شما هر مدلی به جز یخچال های نوفراست باشد، خیلی ضروری است برفک فریزر را به صورت دوره ای با روش های درست(طوری که آسیبی به قطعات داخلی وارد نشود) از بین ببرید. چرا؟

مضرات از بین نبردن برفک فریزر شامل موارد زیر می‌شود:

  • افزایش مصرف انرژی: وجود برفک در فریزر باعث افزایش مصرف برق می‌شود. زیرا برفک مانع از انتقال حرارت به درستی می‌شود و این عامل باعث می شود سرما به درستی به محفظه منتقل نشود(یخ عایق دما است). در نتیجه فریزر برای حفظ دمای مناسب باید بیشتر کار کند.
  • کاهش عمر مفید فریزر: برفک در داخل فریزر ممکن است باعث کاهش عمر مفید دستگاه شود. زیرا وجود برفک می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی قطعات داخلی فریزر شود و باعث خرابی و آسیب به آنها شود.
  • کاهش کارایی فریزر: وجود برفک در داخل فریزر می‌تواند باعث کاهش کارایی آن شود. برفک ممکن است باعث بسته شدن درب‌ها و قفل شدن مسیرهای هوا در فریزر شود که تداخل با جریان هوا و توزیع یکنواخت دما را داشته باشد.
  • خطر آلودگی مواد غذایی: برفک در داخل فریزر می‌تواند باعث آلودگی مواد غذایی شود. زیرا برفک می‌تواند باعث تماس مستقیم میان مواد غذایی و مواد آلوده شده در داخل فریزر شود.

بنابراین، برای حفظ عملکرد و کارایی بهینه فریزر، لازم است برفک را به صورت منظم از بین ببرید.

ضرورت از بین بردن برفک

جمع بندی

تفاوت یخچال دیفراست با نوفراست در این است که شما در یخچال های نوفراست به هیچ عنوان هیچ برفکی مشاهده نمی کنید، مگر در صورتی که یکی از قطعات داخلی سیستم نوفراست(مثلا المنت فریزر) خراب شده باشد.

یخچال نوفراست بهتر است زیرا نیازی به از بین بردن دوره ای برفک ایجاد شده در فریزر ندارد؛ همچنین در بخش فریزر هوا به صورت یکنواخت توزیع می‌شود که باعث حفظ تازگی و کیفیت مواد غذایی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *