تعمیر دکمه ها و برئ مایکروفر
تعمیر برد مایکروفر فریجیدر
آذر 27, 1401
علت صدای بلند یخچال| چگونه صدای بلند یخچال را قطع کنیم؟
علت صدای بلند یخچال| چگونه صدای بلند یخچال را قطع کنیم؟
آذر 27, 1401
نمایش همه

علل اصلی صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

امروزه با تمام پیشرفتی که سیستم‌های یخچال فریزر پیدا کرده‌اند، اما گاهی اوقات صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن می تواند باعث آزار ما شود. در صورتی که خانه یا محل کار شما هم مجهز به یخچال فریزر فریجیدر است و با این مشکل مواجه شده اید، برای رفع سریع آن می توانید تعمیر یخچال فریجیدر خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید.

در این مطلب می خواهیم شما را با عوامل و دلایل ایجاد صدای زیاد و غیر طبیعی کمپرسور یخچال هنگام اتومات شدن آشنا کنیم. پیش از این که وارد بحث اصلی شویم، این نکته را به شما گوشزد کنیم که سر و صدای یخچال‌ها همیشه نمی‌تواند نشان دهنده بروز مشکل در کمپرسور یا هر بخش دیگری از آن باشد.

پس اگر برای شما هم سوال پیش آمده که “چرا موتور یخچال هنگام روشن شدن صدای زیادی می دهد؟“، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

(در صورتی که برای دریافت خدمات تعمیر و بررسی تخصصی یخچال فریجیدر نیاز به یک مرکز مجاز و قابل اعتماد داشتید، با نمایندگی رسمی تعمیر یخچال فریجیدر در تهران تماس حاصل فرمایید)

علل صدای زیاد کمپرسور هنگام اتومات کردن یخچال

همانطور که گفتیم، در این بخش قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

“چرا یخچال هنگام اتومات شدن خیلی صدا می دهد؟” ، “صدای زیاد یخچال هنگام روشن شدن بخاطر خرابی کمپرسور است؟” ، “علت اصلی صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن چیست؟”

حواستان باشد که هر کدام از این صداها بیان کننده آلارم و هشداری است که باید به آن توجه ویژه ای کنید. اگر با خواندن هر یک از موارد پایین سوالی داشتید می توانید با یک تعمیرکار حرفه ای مشورت کنید تا اشتباهی رخ ندهد.

اگر نیاز دارید متوجه علل صدای زیاد کمپرسور هنگام اتومات کردن یخچال شوید، ادامه مقاله مخصوص شما نوشته شده است.

علل صدای زیاد کمپرسور هنگام اتومات کردن یخچال

ایراد در نصب دستگاه

اولین موردی که می تواند عاملی برای ایجاد سر و صدا در یخچال ها در هنگام روشن شدن باشد، وجود هر نوع ایراد در زمان نصب آنها است. حمل غیر استاندارد یخچال، عدم رفع نوسانات برق و عدم انجام سرویس‌های اولیه در زمان نصب، می‌توانند در بلند مدت باعث ایجاد صداهای غیر استاندارد در یخچال شوند.

اگر ایراد از کمپرسور یخچال باشد، تقریباً کاری از دست تعمیر کار ساخته نیست و کمپرسور باید عوض شود؛ که انجام این کار تنها به وسیلۀ تکنسین های ماهر و آموزش دیده میسر است. چرا که هر گونه نشت گازهای مبرد به خارج از کمپرسور می‌تواند خطر جانی و زیست ‌محیطی بالایی به همراه داشته باشد.

گاهی اوقات در زمان نصب یخچال، شکیبایی لازم در نظر گرفته نمی‌شود و یخچال بدون هیچ گونه دورۀ سکون به مدت ۲ تا ۳ ساعت مورد نصب و راه اندازی قرار می گیرد. در این صورت روغن داخل کمپرسور که هنوز به مخزن اصلی خود برنگشته، پس زده شده و این مشکل را به وسیله ایجاد صداهای نامتعارف بروز می‌دهد؛ که اگر به وسیلۀ سرویس کار ماهر برطرف نشود، باعث سوختن موتور خواهد شد.

پایه ها و نگه‌دارنده‌های معیوب کمپرسور

پایه ها و نگهدارنده های کمپرسور قطعاتی هستند که موتور را در جای خود سفت نگه می دارند. در واقع قطعات اصلی یخچال ها و ساید بای سایدها که در قسمت پشت کابین و در پایین‌ترین نقطه روی پایه‌ها و بست‌ها قرار گرفته اند، کمپرسور را در برابر ضربه و گرد و غبار محافظت می کنند. در صورت معیوب بودن یا شل شدن پایه ها و نگه دارنده های کمپرسور، با روشن شدن کمپرسور، این لرزش می‌تواند صدای یخچال و ساید بای ساید شما را به طور ناگهانی بالا ببرد.

این مورد در یخچال فریزرهای مدل قدیمی تر رایج تر است.

پایه ها و نگه‌دارنده‌های معیوب کمپرسور

نوسانات موتور یخچال

مورد بعدی که می تواند باعث ایجاد صدای زیاد موتور هنگام روشن شدن شود، نوسانات موتور یخچال است. در داخل کمپرسور، یک دستگاه موتور الکتریکی بر روی فنرها قرار گرفته تا نوسانات حاصل از آن به حداقل برسد. لذا با خشک شدن، شکستن یا خراب شدن این فنرها، کارکرد کمپرسور می‌تواند با سر و صدای بیشتری همراه باشد.

برای رفع این مورد باید فنرهای داخلی کمپرسور تعویض شود اما به دلیل تخصصی بودن این روند بهتر است این کار را به یک تعمیرکار متخصص و مجرب در این زمینه بسپارید تا آسیبی به کمپرسور یا قطعات دیگر یخچال وارد نشود.

تراز نبودن دستگاه

در خیلی از مواقع یک دلیل خیلی ساده مانند تراز نبودن دستگاه می تواند باعث ایجاد صدای زیاد موتور هنگام شروع به کار دستگاه شود. اگر صفحۀ زیرین یخچال که نگه‌دارندۀ موتور یخچال نیز هست، در زمان نصب به درستی تراز نشده باشد، این ناهمواری می‌تواند کارکرد موتور را نیز با سر و صدای زیادی همراه کند. به این معنا که به علت اینکه یخچال فریزر تراز نیست، موتور هنگام کار به بدنه دستگاه برخورد می کند.

برای رفع این مشکل می توانید از وسیله های تشخیص تراز استفاده کرده و آن را به راحتی برطرف نمایید.

تراز نبودن دستگاه

 

چطور بفهمیم صدای زیاد یخچال هنگام اتومات شدن، بخاطر خراب بودن کمپرسور است؟

مورد مهمی که حائز اهمیت می باشد، اینست که اصلا دلیل صدای زیاد یخچال هنگام اتومات شدن، کمپرسور است یا خیر؟ این موضوع را در نظر بگیرید که مقداری از صدای ایجاد شده کاملا طبیعیست و صدا دادن کمپرسور هنگام شروع به کار نشانه ی صحت و سلامت کارکرد آن است!

در یخچال‌های قدیمی برای ایجاد محفظۀ عایق، از مواد زیادی استفاده می‌شد. لذا این حجم زیاد مواد می‌توانست در زمان به راه افتادن کمپرسور باعث ایجاد سر و صدای بیش از حد شود. این موضوع به ویژه در یخچال فریزرهای تلفیقی بیشتر مشاهده می‌شد.

معمولاً کمپرسور یخچال از یک موتور و یک پمپ تشکیل شده است. کمپرسور که پُر سر و صداترین قطعۀ یخچال به شمار می‌رود، گاز مبرد را از داخل یخچال به حرکت در می آورد تا گرمای مواد غذایی را به بیرون از محفظه یخچال هدایت کند. بنابراین یکی از دلایل ایجاد صدای بیش از حد موتور یخچال در زمان روشن شدن، می‌تواند همین استارت کمپرسور برای پمپاژ گاز مبرد به داخل کندانسور باشد.

پس دفعه بعد که یخچال روشن شد و شروع به کار کرد، به صدای ایجاد شده از یخچال توجه کنید. اگر کمپرسور مانند قبل صدا داد، نگران نباشید. اما اگر صدای یخچال زیاد شده اما کمپرسور همان صدای قبلی را می دهد، مشکل می تواند از قطعات دیگری مانند کندانسور، فن و دیگر قطعات داخلی دستگاه باشد. برخی از این مشکلات را می توانید در زیر بخوانید:

فن کندانسور: ممکن است فن کندانسور به دلیلی تجمع گرد و غبار و زباله های مختلف در بین پره های آن، هنگام کار صدای زیاد و غیرطبیعی ایجاد کند؛ در این حالت بهتر است با یک دستمال یا برس نرم، پره های فن کندانسور را تمیز کنید.

ظرف تخلیه: در صورت خرابی ظرف تخلیه، از زیر یخچال فریزر صدای تق تق شدیدی خواهید شنید.

فن اواپراتور: برای جلوگیری از صدا دادن فن اواپراتور به صورت دوره ای موتور فن را روغن کاری کرده و حتما سرویس یخچال را به یک متخصص در این زمینه بسپارید.

رله استارت: رله استارت در صورت خرابی صدای تق تق می دهد.

موارد دیگر نیز می تواند باعث ایجاد صدای زیاد یخچال فریزر شود.

چطور بفهمیم صدای زیاد یخچال هنگام اتومات شدن، بخاطر خراب بودن کمپرسور است؟

سخن پایانی

موارد مختلفی می تواند باعث ایجاد صدای زیاد کمپرسور در هنگام کار کردن یخچال شود که تمام این موارد قابل حل کردن هستند. در زمان مواجهه با صدای موتور یخچال، نگرانی و تشویش را از خود دور کنید و پس از بررسی‌های میدانی ساده که از عهدۀ خود شما نیز ساخته است، در صورت لزوم از یک نفر سرویس کار متخصص برای رفع صداها دعوت به همکاری کنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در باره علل رایج صدای زیاد کمپرسور و روش های رفع آن از مقاله های مشابه موجود در سایت بهره ببرید.+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *