میکروسوئیچ درب مایکروفر چیست؟
میکروسوئیچ درب مایکروفر چیست؟ قیمت و نحوه تعویض آن
آذر 21, 1402
تست تمام قطعات ماشین لباسشویی
تست تمام قطعات ماشین لباسشویی
آذر 21, 1402
نمایش همه

نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

در بین تمامی لوازم خانگی، ماشین لباسشویی به دلیل سر و کار داشتن مستقیم با آب، از محتوای رطوبتی بسیار زیادی برخوردار است؛ که همین شرایط رطوبتی به رشد و تکثیر آلاینده‌های مضری از جمله قارچ‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند. به طور کلی ماشین لباسشویی و به ویژه لاستیک دور درب آن به دلیل ساختار توخالی و دور از چشمی که دارد، یک محیط بسیار ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها به حساب می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با چگونگی تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی و بیرون آوردن ضایعاتی مثل پرز، مو و سایر مواد آلاینده از پشت لاستیک دور درب لباسشویی آشنا کنیم.

نکات مهم درباره تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

  • ماهی یک بار چرخه شستشو و آبکشی را با استفاده از یک فنجان سرکه با دیگ خالی انجام دهید.
  • بلافاصله پس از پایان چرخه شستشو و پایان کار ماشین لباسشویی لباس‌ها را از آن خارج کنید.
  • درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا محیط داخل آن کاملاً خشک شود.
  • لباس‌های خیس را تا زمانی که قصد روشن کردن ماشین لباسشویی ندارید در آن قرار ندهید.
  • لاستیک دور درب لباسشویی را هر روز با اسپری تمیز کننده تمیز کنید.
  • اگر مشکل کپک زدگی پشت لاستیک درب لباسشویی همچنان ادامه پیدا کند، به فکر تعویضلاستیک باشید.

مقالات مرتبط: نکات کلیدی در نگهداری صحیح ماشین لباسشویی

چگونگی تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

چگونگی تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

استفاده از جوش شیرین

یک فنجان جوش شیرین را در اطراف لاستیک و داخل درام بریزید. حالا ماشین لباسشویی را برای چند دوره شستشوی خالی روشن کنید. بهترین دما برای این حالت، ۹۰ درجه سانتی‌گراد است. این روش ساده‌ترین روش برای تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی و همچنین پاک‌سازی و ضدعفونی کردن خود دیگ لباسشویی می‌باشد.

استفاده از جوش شیرین به همراه سفید کننده

یک فنجان جوش شیرین را به همراه یک فنجان سفید کننده به داخل کشوی پودر لباسشویی بریزید. پس از اتمام چرخه شستشو، چند قطره مایع شوینده را در آب گرم بریزید و مخلوط کنید و با یک پارچه تمیز لاستیک را از داخل و بیرون پاک کنید.

استفاده از پد یا توپ پنبه‌ای آغشته به سرکه سفید

درب ماشین لباسشویی را به طور کامل باز بگذارید و با یک پد پنبه‌ای آغشته به سرکه سفید، قسمت‌های پهن و قابل مشاهده لاستیک درب را تمیز کنید. بهتر است واشر را نیز تمیز کنید. چون احتمال آلودگی واشر به کپک و آلودگی نیز وجود دارد.

استفاده از اسید سیتریک

اسید سیتریک برخلاف پاک کننده‌های رایج، تأثیر مخربی بر روی بدنه یا لاستیک ندارد. زیرا قدرت اسیدی بالایی ندارد. گذشته از این، یک بوی تازگی به ماشین لباسشویی می‌دهد. برای این منظور یک ظرف کوچک را از آب پر کنید و یک قطره لیمو یا پودر اسید سیتریک به آن اضافه کنید. حالا با یک اسفنج یا پارچۀ تمیز مخلوط آب و اسید سیتریک را روی لاستیک ماشین لباسشویی و داخل آن بکشید. برای تمیز کردن دورترین زاویه‌ها می‌توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. در پایان محل را با آب تمیز بشویید.

استفاده از ناترون

برای استفاده از ناترون که یک ضدعفونی کننده در حد جوش شیرین است، یک ظرف کوچک را از آب پر کنید. جوش شیرین یا ناترون را به آن اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا به شکل ژله‌ای درآید. حالا یک اسفنج یا پارچه را به محلول بی‌کربنات سدیم آغشته و با یک مسواک قدیمی بر روی لاستیک ماشین لباسشویی بکشید. در پایان محل را با آب تمیز بشویید.

 استفاده از سرکه

اگر برای تمیز کردن لاستیک درب لباسشویی به یک محلول قوی‌تری نیاز دارید، ما محلول سرکه را به شما معرفی می‌کنیم. برای این کار یک ظرف کوچک را از آب پر کنید و کمی سرکه به آن اضافه نمایید. حالا با یک اسفنج یا پارچه تمیز مخلوط آب و سرکه را بر روی لاستیک و واشر لباسشویی بکشید. برای لکه‌های سخت، بهتر است از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. در پایان، محل را با آب بشوئید.

استفاده از ضدعفونی کننده کلر

اگر محتوای رطوبت اطراف ماشین لباسشویی بیش از حد است و لباس‌ها بوی کپک‌زدگی می‌دهند، شما به یک گزینه قوی‌تر نیاز دارید. برای این منظور ما به شما پاک کننده کلر را پیشنهاد می‌کنیم. البته کلر ممکن است به مُهر و موم اطراف لاستیک آسیب وارد کند. برای این منظور پاک کننده کلر را به نسبت 50-50 با آب مخلوط کنید و سپس با یک دستکش و یک پارچه تمیز لاستیک را با آن پاک کنید. برای رفع لکه‌های سخت‌تر، از یک مسواک زبر قدیمی استفاده کنید و در پایان محل را با آب شستشو دهید.

استفاده از خمیردندان

یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای پاکسازی لاستیک دور درب لباسشویی استفاده از خمیر دندان است. برای این منظور مقداری خمیر دندان بر روی اسفنج، مسواک یا پارچه قرار دهید و لاستیک را به خوبی با آن پاک کنید. در پایان، محل را با آب کافی بشویید تا هیچ اثری از خمیر دندان بر روی لاستیک باقی نماند. چون خمیر دندان ویژگی سفید کنندگی دارد و باعث ایجاد لکه سفید بر روی لباس خواهد شد.

استفاده از مواد شوینده ظرفشویی

اگر آلودگی لاستیک ماشین لباسشویی شما خیلی زیاد نباشد، می‌توانید از یک مایع ظرفشویی معمولی برای پاک کردن آن استفاده کنید. برای این منظور چند قطره مایع ظرفشویی را بر روی یک پارچه یا اسفنج بریزید و لاستیک را با آن تمیز کنید. سپس محل را با آب تمیز شستشو دهید.

تمیزکاری عمیق لاستیک ماشین لباسشویی

اگر می‌خواهید به صورت مفصل اقدام به تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خود کنید، می‌توانید از کیت‌های رسوب زدای ماشین‌های لباسشویی و ماشین‌های ظرفشویی استفاده کنید که در بازار وجود دارد. این کیت‌ها دارای محلول‌هایی هستند که امکان از بین بردن چربی، آهک و پسماند‌های لباسشویی را به سادگی از داخل ماشین لباسشویی به همراه دارند.

پیشگیری از تجمع کپک بر روی لاستیک ماشین لباسشویی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث رشد کپک و ایجاد کثیفی در لابلای درب لاستیکی ماشین لباسشویی می‌شود، عملکرد پیوسته آن در دمای پایین است. دومین دلیل انباشته شدن کپک و آلاینده‌ها در پشت و روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و استفاده بیش از حد از مواد شوینده است. استفادۀ دستگاه در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر، امکان شستشوی مناسب بقایای مواد شوینده را کاهش می‌دهد و به همین دلیل شاهد ایجاد رسوب گذاری و نشست چربی بر روی واشر و لاستیک دور درب خواهیم بود.

اگر متوجه رسوب‌گذاری سنگین بر روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی هستید و پس از تمیز کردن، دوباره شاهد نشستن رسوب بر روی آن می‌باشید، به شما توصیه می‌کنیم که نسبت به تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خود اقدام کنید.

پیشگیری از تجمع کپک بر روی لاستیک ماشین لباسشویی

سخن پایانی

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، ماشین لباسشویی به دلیل آن‌که یک محیط بسیار مرطوب می‌باشد، لذا مستعد رشد و تکثیر انواع مواد آلاینده از جمله باکتری و میکروب می‌باشد. تجمع پرز، مو و سایر مواد آلاینده و از جمله رسوبات حاصل از مواد شوینده در پشت لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می‌تواند منشاء بسیار خطرناکی برای عوامل بروز حساسیت در افراد ساکن در خانه به حساب آید. لذا در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با روش‌های ساده و رایج پاک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *