علت چشمک زدن یخچال فریزر
علت چشمک زدن یخچال فریزر
بهمن 30, 1401
ارور-SY-CE-ساید-فریحیدر
ارورSY EF ساید فریجیدر+ راه حل
بهمن 30, 1401
نمایش همه

علت آب دادن سايد فریجیدر و راه های بر طرف کردن آن

آب دادن یخچال ساید

بعضی از مشکلات لوازم خانگی نه تنها به خودشون بلکه به لوازم اطرافشان و روند کار شما آسیب میرسانند و همین موضوع باعث میشود که شما در حفظ و نگهداری آنها دقت بیشتری را به خرج دهید، یا در صورت بروز مشکل، آن را به سرعت حل کنید.

علت آب دادن سايد فریجیدر جزو مشکلاتی است که باعث آسیب به اطراف هم میشود. یعنی یخچال شما علاوه بر مشکلاتی که برای خودش پیش می آورد بلکه موجب پوسیدگی فرش و کثیفی اطراف و… میشود.

در ادامه تیم تعمیرکاران فریجیدر برای شما تمامی علت های آب دادن سايد فریجیدر را همراه با راه های رفع آن به صورت کامل آموزش میدهند تا شما خودتان به راحتی مشکلات یخچال خود را حل کنید.

علت آب دادن سايد فریجیدر 

دلایل متنوعی میتوانند باعث آب دادن ساید فریجیدر شما بشود و ما  تمامی آن ها را برای شما نام برده و شرح داده ایم. اما توصیه ما به شما این است که در تمامی مراحل، از یک تعمیرکار مجرب و کار بلد کمک بگیرید تا از بروز هرگونه مشکل دور باشید.

  1. گرفتگی لوله ها
  2. اختلال اپراتور برفک
  3. شکستگی سینی تخلیه
  4. نشتی در اتصالات
  5. خرابی شیر برقی
  6. خرابی فیلتر آب
  7. عدم تراز بودن یخچال

موارد ذکر شده، جزء عمده مسائلی هستند که میتواند باعث آب دادن یخچال فریجیدر شما بشود که در ادامه هر یک را به طور مجزا برای شما توضیح میدهیم.

1.گرفتگی لوله های ساید فریجیدر

یکی از رایج ترین علت های آب دادن ساید فریجیدر، گرفتگی لوله های یخچال شماست. در واقع اگر بخواهیم فرایند افتادن این اتفاق را برای شما شرح دهیم اینگونه است که تمامی یخچال های ساید به سیستم برفک زدایی مجهز هستند. یعنی المنت برفک ها را از روی اپراتور، آب میکند و به کمک لوله ها، به سینی منتقل میکنند تا به کمک گرمای کمپرسور این آب بخار شود.

حال، امکان اینکه مسیر لوله ها به هردلیلی گرفته شده باشد، وجود دارد. در چنین شرایطی، شما به آرامی لوله را از قسمت های متصل به آن جدا کنید، سپس به کمک آب گرم و مواد شوینده  مانند جرم گیر، مسیر لوله را بشویید و اگر گرفتگی از بین نرفت میتوانید از  یک سیخ چوبی برای باز کردن مسیر کمک بگیرید، فقط دقت کنید که به لوله آسیبی وارد نشود.

البته از این موضوع غافل نشوید که امکان دارد المنت دچار مشکل شده باشد و آب درمسیر لوله یخ زده باشد به همین دلیل ما تاکید بر این داریم که حتما با یک متخصص در ارتباط باشید.

2.اختلال اوپراتور برفک ساید فریجیدر

بزرگ ترین وظیفه اپراتور این است که سرمای داخل یخچال را تامین کند. دمای یخچال به صورت کلی چون سرد است اصولا زیر صفر می باشد. حال تصور کنید به دلایلی که در ادامه به شما توضیح میدهیم، دمای گرم بیرون با دمای سرد اوپراتور یخچال برخورد هایی دارند.

در این شرایط، اوپراتور شروع به برفک زدن میکند؛ اما همانطور که گفته شد، یخچال های ساید فریجیدر به سیستم برفک زدایی مجهز هستند و برفک ها را از بین میبرند اما این موضوع تا حدی اجرا می شود که المنت و کمپرسور از پس آن بر بیایند. اگر برفک ها به صورت غیر قابل کنترل باشند و اپراتور با دمای بیرون به صورت طولانی مدت باهم برخورد کنند، برفک های بیشتری تولید میشود که نمیتوان آن را کنترل کرد و همین موضوع یکی از علت های آب دادن ساید فریجیدر است. موارد زیر، باعث یخ زدن غیر طبیعی اپراتور می شوند:

  1. خرابی لاستیک درب یخچال
  2. خرابی ترموسات
  3. نامناسب بودن مکان یخچال

3.شکستگی سینی تخلیه

در قسمت بالای کمپرسور یک سینی یا کاسه وجود دارد تا آب هایی که از ذوب شدن برفک ها به وجود آمده رو با گرمای کمپرسور بخاز میکند. در صورت شکستگی و پوسیدگی این سینی آب به زمین ریخته میشود.

بهتراست برای حل این مشکل، در مرحله اول یخچال را از برق خارج کنید چون با کمپرسور و قسمت های پشتی یخچال سر و کار دارید، به همین دلیل، در ابتدا پریز برق را از یخچال جدا کنید.

سپس بررسی کنید ببنید که سینی قابل تعمیر است یا باید تعویض شود. در بعضی موارد سینی پوسیده شده و یا شکستگی خیلی بزرگ است  نمیتوان برای آن کاری کرد اما در صورتی که شکستگی در حد سوراخ و جزئی باشد، شاید بتوان برای آن کاری کرد. متاسفانه، نمیتوان در کارهای تعمیراتی، ندیده کاری انجام داد و باید حتما بررسی شود تا بتوان راه حل درست را پیشنهاد داد. پس از حل این مشکل، خودتان به وضوح متوجه میشود که دیگر ساید فریجیدر شما آب نمیدهد.

4.نشتی در اتصالات

در یخچال های جدید، اتصالات برای خروج و ورود آب بسیار زیاد است. ولی خوشبختانه کار سختی را پیش رو ندارید. فقط کافیست با دقت بررسی کنید که اتصالاتی که از آنها آب عبور میکند، مانند آب سرد کن، لوله اوپراتور و … به درستی در جای خودشان قرار گرفته باشند و آبی از درز ها به بیرون ریخته نشود.

البته امکان دارد لوله ها پوسیده یا سوراخ شده باشند. اما این اتفاق بسیارکم پیش می آید. چرا که لوله ها طوری ساخته شده اند که از این نوع آسیب ها دور باشند؛ اما بهتر است شما بررسی کنید تا خیالتان راحت شود.

اما به جرات میتوان گفت یکی از مهم ترین علت های آب دادن ساید فریجیدرهمین موضوع است و برای اطمینان بیشتر، نباید این قسمت را فراموش نکنید و باید یکی از هدف های بررسیتان باشد.

5.خرابی شیر برقی

آبی که از آب سرد کن می آید اصولا مستقیما به بخشی از لوله آب خانه شما متصل است. اما این رابطه با کمک یک قطعه به نام شیر برقی کنترل میشود. در واقع این اجازه را به آب نمی دهد تا به صورت یکباره به بیرون ریخته شود و همین موضوع باعث اهمیت زیاد شیر برقی میشود.

در صورتی که شیر برقی یخچال شما خراب شده باشد؛ میتوان یکی ازدلایل و علت آب دادن ساید فریجیدر دانست، چرا که آب شروع به چکه کردن از میان لوله و آب میکند. برای حل این مشکل، حتما آب کل خانه را از فلکه قطع کنید و سپس شروع به تعویض شیر برقی یخچال ساید کنید.

6.خرابی فیلتر آب

فیلتر ها جزو قطعه های تعویضی در یخچال های ساید  هستند و حتما باید هر چند وقت یک بار فیلتر های آب را تعویض کنید، تا از رسوب بستن و ترک خوردن شیلنگ آب جلو گیری کنید.

در صورتی که این رسوب ها زیاد شود آب شروع به پس دادن میکند و باعث آب دادن ساید میشود. در واقع تعویض فیلتر بستگی به میزان مصرف شما از آب سرد کن یخچال شما دارد اما بهتره که شما هر 3 ماه یک با آن را بررسی کنید تا در صورت نیاز فیلتر خود را تعویض کنید تا آسیبی به ساید شما وارد نشود.

7.عدم تراز بودن یخچال

یکی از مهم ترین اصل های نگهداری یخچال، تراز بودن آن است. یعنی اگر ساید شما تراز نباشد میتوان به راحتی گفت یکی از مهم ترین علت های آب دادن ساید فریجیدر همین موضوع است. چرا که تراز نبودن باعث نشت آب از کف یخچال میشود.

بهتراست در انجام این کار از یک تراز کمک بگیرید تا نتیجه بهتری بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که به شما توضیح داده ایم علت آب دادن ساید فریجیدر متفاوت است و نمیتوان به راحتی راجب آن نظر داد اما شما میتوانید از یک سرویس کار برای این کار کمک بگیرید تا به صورت دوره ای یخچال ساید شما را بررسی کند و از به وجود اومدن هزینه های گزاف دوری کنید.

در غیر این صورت میتوانید تمامی این موارد را به نوبت چک کنید و اگر برای تعمیر یا تعویض نیاز به کمک داشتید با شماره تلفن 02122225007 تماس بگیرید تا تعمیر کاران تعمیر ساید فریجیدر در این موضوع به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *