علل یکسره کار کردن جاروبرقی
علل یکسره کار کردن جاروبرقی
شهریور 14, 1401
علت صدای مایکروویو
دلایل مهم صدا دادن مایکروویو
شهریور 14, 1401
نمایش همه

8 علت اصلی روشن نشدن مایکروفر | چرا مایکروفر روشن نمی شود؟

چرا مایکروفر روشن نمی شود؟

روشن نشدن مایکروفر یکی از معضلاتی است که می‌تواند نگران‌های گسترده‌ای را برای اهل خانه به همراه داشته باشد ولی نباید نگران باشید زیرا علل بسیاری وجود دارد که میتواند مسبب این مشکل شود.

به دلیل افزایش تعداد کاربران این دستگاه، مهم است که در مورد مشکلات رایج و احتمالی آن نیز اطلاعات خوبی داشته باشید تا در صورت بروز هر مشکلی بتوانید به درستی آن را برطرف نمایید. ما در این مقاله سعی کردیم علت های شایع که بعد از سالها تجربه در زمینه تعمیر لوازم خانگی من جمله مایکروفر بدست آورده ایم را با شما اشتراک بگذاریم . در این مقاله از تعمیرات مایکروفر فریجیدر همراه باشید.

8 علت اصلی روشن نشدن مایکروفر

منظور ما از ۷ علت در واقع علت های اصلی این مشکل هستند زیرا ممکن است دلایل فرعی نیز بیشتر داشته باشد. برای مثال گاهی در برخی دستگاه ها دیده میشود که هنگام گرم کردن غذا خاموش میشوند که آن میتواند بعت فشار مضاعف به دستگاه یا گرم شدن بیش از حد و طولانی آن باشد ولی با اندکی تایم دادن به دستگاه دوباره دستگاه کار میکند. همچنین توجه داشته باشید که به اندازه ی عمر دستگاه از آن انتظار داشته باشید زیرا بهترین مارک ها و جنس های بازار همه بعد از استفاده ی طولانی یا متوالی و زیاد بالاخره دچار مشکل میشوند و عمر مفیدشان عدد مشخصی است.

[irp posts=”3260″]

1- بروز نقص در سیستم برق رسانی دستگاه مایکروفر

  1. ابتدا از وصل بودن برق خانه مطمئن شوید (حتی ممکن است فیوز پریده باشد) 
  2. اگر برق منزل وصل باشد، پریز و دوشاخه مایکروفر را بررسی کنید
  3. امکان دارد برق وارد دستگاه شده باشد، ولی به دلیل اتصال کوتاه در یکی از قطعات، منجر به پریدن فیوز داخلی دستگاه شده باشد
  4. کابل برق خود دستگاه را نیز بررسی کنید تا دچار قطع شدگی نشده باشد

بروز نقص در سیستم برق رسانی دستگاه مایکروفر

2- نقص در دکمه های دستگاه مایکروفر 

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن دستگاه مایکروفر می‌تواند بروز نقص در دکمه‌های آن باشد. بنابراین نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • امکان دارد دکمه پاور دستگاه یا همان دکمه خاموش روشن کردن دستگاه مایکروفر خراب شده باشد.
  • ممکن است اتصالات پشت دکمه‌ها دچار پوسیدگی و قطع شدگی شده باشند.

البته نواقص بالا در دستگاه های جدید کم‌تر به چشم می‌خورند؛ ولی به هر حال برای بررسی علت اصلی روشن نشدن دستگاه باید تمام جوانب را در نظر گرفت. 

3- اختلال در عملکرد کنترل پنل

ایراد در کنترل پنل می تواند ناشی از خرابی برد کنترل اصلی دستگاه باشد.  ممکن است باعث عدم ارسال سیگنال به بخش های مختلف مایکروفر شود، به طوری که مایکروفر به درستی روشن نشود. همچنین ممکن است این اختلال باعث قطع برق یا قطع اتصال بین کنترل پنل و بخش های دیگر مایکروفر شود. در هر صورت، این اختلال نیازمند تعمیر و تعویض قطعات مایکروفر است تا مشکل برطرف شود.

چون ساختار فنی کنترل پنل و برد اصلی از پیچیدگی خاصی برخوردار است، لذا برای این موضوع از یک متخصص کمک بگیرید.

4- اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب مایکروفر

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن دستگاه مایکروفر، خراب بودن میکروسوئیچ درب آن است. برای این منظور اقدامات زیر را انجام دهید:

  • سوئیچ های درب را مورد ارزیابی قرار دهید.
  • سوئیچ های درب دستگاه مایکروویو را از لحاظ وجود علائم گرم شدن بیش از حد مورد بررسی قرار دهید.
  • چنان‌چه هر گونه آثار سوختگی را در هر یک از سوئیچ‌های درب مشاهده کردید، آنها را تعویض کنید.

اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب مایکروفر

5- خرابی فیوز یا لامپ مگنترون دلیلی برای روشن نشدن مایکروفر

یکی دیگر از عواملی که باعث روشن نشدن دستگاه مایکروفر می‌شود، بروز اشکال در فیوز و لامپ مگنترون آن است.

لامپ مگنترون مهم‌ترین قطعه مایکروویو است که وظیفه گرم کردن غذا را بر عهده دارد. لامپ مگنترون با تغییر مداوم دو قطب مثبت و منفی، ایجاد گرما می‌کند و مواد غذایی را گرم  می‌کند. چنان‌چه بنا به هر دلیل لامپ مگنترون دچار خرابی شده باشد، دستگاه روشن نمی‌شود؛ که یکی از علل آن می‌تواند خراب شدن فیوز سرامیکی دستگاه باشد.

اگر فیوز بر اثر عبور بیش از حد جریان بسوزد نیز دستگاه مایکروفر روشن نخواهد شد. 

برای بررسی عملکرد فیوز، از یک مولتی متر ویژه استفاده کنید. مراقب باشید که دستگاه بیش از حد گرم نشود تا فیوز ناچار به قطع جریان آن نشود. 

6- نقص در عملکرد برد اصلی مایکروفر

اگر تمامی قطعات بالا را بررسی و از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل کردید، چاره‌ای جز بازدید برد اصلی دستگاه ندارید. این اقدام را باید با کمک یک نفر تعمیرکار متخصص انجام دهید تا در صورت لزوم نسبت به تعویض آن اقدام نماید. 

اختلال در عملکرد ترموستات ترموستات یک سنسور گرمایی از جنس دو فلز  ناهمجنس است اگر دما تغییر کند، شکل آنها تغییر کرده و در دمای بالا ترموستات خراب می‌شود و منجر به روشن نشدن مایکروفر می‌شود؛ که در این صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آن است.

7- نقص در عملکرد تاچ پد

نقص در عملکرد تاچ پد می تواند باعث روشن نشدن مایکروفر شود؛ زیرا تاچ پد یکی از اجزای کلیدی کنترل مایکروفر است. اگر تاچ پد به درستی کار نکند، کاربر نمی تواند دستورات مورد نیاز را به مایکروفر ارسال کند و به همین دلیل ممکن است مایکروفر روشن نشود. برای رفع این مشکل، می توانید تاچ پد را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که به درستی کار می کند یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

خرابی تاچ پد یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند باعث روشن نشدن دستگاه مایکروفر شود و یا اگر دستگاه روشن شود، پس از چند ثانیه دوباره خاموش می‌شود. بنابراین تاچ پد را از لحاظ رسانایی به وسیله یک مولتی متر مورد بررسی قرار دهید.

نقص در عملکرد تاچ پد

8- خرابی درب مایکروفر

دلیل هشتم برای روشن نشدن مایکروفر، خرابی مجموعه درب مایکروفر است. درب دستگاه از قطعات مختلفی مانند لولا، ضامن و قفل تشکیل شده است. در این حالت خرابی هر یک از این قطعات می تواند باعث بسته نشدن درب دستگاه گردد. اگر درب مایکروفر بسته نشود، برد نمی تواند فرمان بسته شدن درب را دریافت کرده و دستور استارت را صادر کند.

بنابراین در حالتی که مایکروفر شما روشن نشد، مجموعه سیستم کلی درب دستگاه نیز باید بررسی شده و از سلامت تمام قطعات آن اطمینان حاصل کنید. علت های مختلفی مانند بالا بودن عمر ماکروفر، ضربه خوردن به قسمت های مختلف در، محکم باز و بسته کردن درب و … می تواند علتی برای خرابی این مجموعه شود.

9- 

سخن پایانی

روشن نشدن دستگاه مایکروفر می تواند به دلایل متعددی اتفاق بیافتد که در بالا به تک تک آنها اشاره شد. در زمان مواجهه با چنین مشکلی ابتدا ضمن حفظ خونسردی خود، برق دستگاه را قطع و از خالی بودن خازن های آن اطمینان حاصل کنید و سپس تک تک موارد بالا را مورد بررسی قرار دهید. فراموش نکنید که در روند بررسی قطعات تخصصی مایکروفر مثل ترموستات، برد اصلی، لامپ مگنترون و …، حتماً از یک تعمیرکار مجرب دعوت به کمک نمایید تا در جریان اقدام خودسرانۀ خود متحمل خسارت های جانی و مالی بیشتری نشوید. 

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد تعمیر و سرویس مایکروفر خود میتوانید در بخش تعمیرات مایکروفر فریجیدر به صورت 24 ساعته با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *