چگونه موتور جاروبرقی را باز کنیم؟
چگونه موتور جاروبرقی را باز کنیم؟
شهریور 6, 1400
تراز کردن لباسشویی
تراز کردن لباسشویی
شهریور 6, 1400
نمایش همه

فیوز حرارتی ظرفشویی و نحوه تعویض آن

فیوز حرارتی ظرفشویی و نحوه تعویض آن

فیوز حرارتی ظرفشویی چیست و چگونه تعویضش کنیم؟

در اکثر ماشین ظرفشویی هایی که مجهز به کنترل الکتریکی هستند، قطعه ای به نام فیوز حرارتی نصب شده است. قطعا می دانید که این فیوز یک قطعه ی ایمنی است که وظایف بسیار مهمی بر عهده دارد، به همین دلیل اگر این قطعه دچار مشکل شود باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید تا از بروز اختلال در عملکرد دستگاه جلوگیری نمایید.

امروز در این مقاله قصد داریم برایتان بیشتر درباره ی فیوز حرارتی ظرفشویی و نحوه تعویض آن توضیح دهیم تا اطلاعات جامع و کاملی را بدست آورید و بتوانید در منزل و بدون کمک دیگران، اقدام به تعویض این قطعه کنید. در نهایت تا انتهای مقاله همراه نمایندگی فریجیدر در تهران باشید و مطالب را با دقت بخوانید.

فیوز حرارتی چیست و چه وظایفی دارد؟

 1. یکی از وظایف فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی، محافظت از برد کنترل دستگاه می باشد. اگر فیوز آسیب ببیند در عملکرد کنترل الکترونیک اختلال به وجود خواهد آمد و ظرفشویی روشن نخواهد شد.
 2. یکی دیگر از وظایف فیوز حرارتی تشخیص دمای ظرفشویی می باشد. اگر این قطعه تشخیص دهد که دستگاه بیش از حد استاندارد داغ شده، ابتدا از رسیدن جریان برق به موتور و برد جلوگیری می کند و سپس با قطع کردن جریان برق باعث حفظ سلامت دستگاه می شود.
 3. آخرین وظیفه ی فیوز حرارتی محافظت از ظرفشویی در برابر اتصالی ها می باشد. به طور کلی می توان بیان کرد که وجود این قطعه در ظرفشویی موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود.
[irp posts=”3221″]

چه دلایلی باعث سوختن فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی می شوند؟

 1. گاهی اوقات نوسانات ناشی از قطع و وصل شدن برق باعث می شود که جریان برق غیر استانداردی به دستگاه برسد و در نهایت فیوز حرارتی بسوزد. توصیه می کنیم که همیشه از محافظ های برق استفاده کنید تا با وارد شدن جریان برق کنترل شده به دستگاهتان از بروز مشکلات بزرگ و جدی جلوگیری نمایید.
 2. همانطور که می دانید ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربرد ترین دستگاه هایی است که در هر آشپزخانه ای وجود دارد. ممکن است در روز پشت سر هم و بیش از حد مجاز از این دستگاه استفاده نمایید. همین مسئله موجب سوختن و اسیب دیدن فیوز حرارتی می شود. در نتیجه به طور برنامه ریزی شده از ظرفشویی استفاده کنید.
 3. بروز مشکل در دیگر قطعات ماشین ظرفشویی مانند المنت گرم کننده یا پمپ، موجب داغ شدن بیش از حد و در نهایت سوختن فیوز حرارتی می شود. همواره قطعات داخل دستگاه خود را بررسی نمایید تا دچار مشکلات بزرگ تر و جدی تر نشوید.
چه دلایلی باعث سوختن فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی می شوند؟

برای تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی به چه وسایلی نیاز داریم؟

 1. پیچ گوشتی چهارسو
 2. پیچ گوشتی دوسو
 3. دستکش مخصوص کار

نحوه ی تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

1- نکات ایمنی را رعایت کنید.

ابتدا در مرحله ی اول برای رعایت نکات ایمنی باید دو شاخه ی ماشین ظرفشویی را از پریز برق بیرون بیاورید. برای اینکه مطمئن شوید که جریان برق به طور کامل قطع شده است برخی از دکمه ی های دستگاه را فشار دهید. اگر اتفاقی نیفتاد و نمایشگر روی صفحه کنترل غیر فعال بود به سراغ مرحله ی بعدی بروید.

2- صفحه کنترل را باز نمایید.

ابتدا پیچ های روی صفحه ی داخلی درب را که از صفحه کنترل در برابر درب جلویی دستگاه محافظت می کند، باز نمایید. ناگفته نماند که نیاز نیست صفحه را کاملا باز کنید. سپس صفحه کنترل را به سمت جلو و پایین خم کرده تا به طور کامل به فیوز حرارتی دسترسی داشته باشید.

3- فیوز حرارتی را از برد مدار کنترل جدا کنید.

فیوز حرارتی بر روی برد مدار کنترل قرار گرفته است. ابتدا زبانه ی اصلی را فشار داده تا این گونه فیوز از زبانه های قفل جدا شود. سپس فیوز حرارتی را از زیر زبانه های دیگر به جلو و بیرون بکشید. در نهایت سیم ها را از فیوز جدا کنید.

4- قطعه ی جدید را نصب کنید.

پس از برداشتن سیم ها از فیوز حرارتی قبلی، آنها را به قطعه ی جدید وصل نمایید. مجددا فیوز حرارتی جدید را در زیر زبانه های قفل بگذارید. در آخر آن را در جایگاه خود قرار بدهید. این کار را با دقت و با یک فشار آرام انجام دهید در غیر این صورت فیوز حرارتی جدید آسیب خواهد دید.

5- مجددا صفحه درب داخلی را وصل نمایید.

پس از قرار دادن فیوز حرارتی جدید در جایگاه خود، پیچ های صفحه درب داخلی را نصب کنید و مطمئن شوید که محکم بسته شده اند. حواستان باشد که پیچ ها را بیش از حد اندازه نپیچانید زیرا با این کار باعث هرز شدن آنها می شوید.

6- جریان برق را وصل کنید.

دوباره دو شاخه ماشین ظرفشویی را داخل پریز برق بگذارید. پس از انجام این کار بررسی نمایید که نمایشگر دستگاه روشن شده باشد و دکمه های کنترل کار کند.

[irp posts=”2844″]

امروز در این مقاله برایتان درباره ی فیوز حرارتی ظرفشویی و نحوه تعویض آن توضیح دادیم و امیدواریم با خواندن مطالب اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده باشید. اگر در انجام مراحلی که برای تعویض فیوز حرارتی بیان کردیم، دانش و تخصص کافی ندارید حتما با تعمیر ظرفشویی فریجیدر شمال تهران تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. در صورتی که خودسرانه کاری را انجام دهید به سایر بخش های ماشین ظرفشویی آسیب های جدی وارد خواهید کرد.

1 دیدگاه

 1. سمانه گفت:

  سلام ظرفشویی مدیا بعد از شروع به آبگیری فیوز میسوزاند،دلیل بروز این مشکل چیست؟ضمنا چرخ دنده ی کوچکی داخل دستگاهم پیدا کردم،این چرخ دنده مربوط به چه قطعه ای است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *