علت صدای مایکروویو
دلایل مهم صدا دادن مایکروویو
مهر 3, 1401
علت های نشت گاز یخچال فریزر
مهم ترین علت ها نشت گاز از یخچال فریزر
مهر 3, 1401
نمایش همه

نحوه تعویض موتور جاروبرقی

نحوه ی تعویض موتور جاروبرقی

معمولاً دستگاه های جاروبرقی در برخی مواقع با مشکلات جدی رو به رو می شوند که اتفاقاً چاره ای جز تعویض موتور آنها وجود ندارد. ما در این پست می خواهیم به شما آموزش دهیم که اگر با چنین مواردی مواجه شدید، و جاروبرقی شما ناگهان خاموش شد و با هرگز روشن نشد، چگونه باید عمل کنید تا بتوانید موتور جاروبرقی خود را عوض کنید و آن را به سرویس‌کار ارائه دهید.

در چه مواقعی نیاز به تعویض موتور جاروبرقی داریم؟

 1. زمانی که  به دلیل ضعیف شدن موتور جاروبرقی توان مکش دستگاه کاهش پیدا کرده باشد
 2. زمانی که در حال استفاده از دستگاه جاروبرقی بوی سوختگی یا دود از آن به مشام برسد
 3. زمانی که قصد روشن کردن جاروبرقی را دارید و دستگاه روشن نمی شود

تعویض موتور جاروبرقی

اگر احساس می کنید که در مورد مسائل فنی هیچ دانش و اطلاعاتی ندارید، به شما توصیه می کنیم که کار تعویض موتور جاروبرقی را حتماً به به یک نفر متخصص واگذار کنید. چرا که حتی یک اشتباه کوچک هم می تواند گسترۀ زیان های دستگاه جاروبرقی شما را به طور چشمگیری افزایش دهد.

مراحل تعویض موتور جاروبرقی

حالا که احساس می کنید خودتان می توانید موتور جاروبرقی را عوض کنید، باید سلسله مراتب زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید:

[irp posts=”3299″]

مرحلۀ نخست: فیلتر جاروبرقی را جدا کنید

بیشترین حجم اشغال شدۀ داخل محفظه جاروبرقی اختصاص به فیلتر آن دارد که کار تصفیه هوا را انجام می دهد. لذا نخستین قطعه که باید از دستگاه جاروبرقی خود بردارید، فیلتر آن است که کار سختی نیست و با فشار دادن دکمۀ فیلتر می‌توانید آن را بردارید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: پوشش روی فن را بردارید

برای بلند کردن پوشش روی فن، اول باید خود فن را از جای خود بلند کنید و سپس پوشش آن را جدا نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص محل فن در روند تعویض موتور جاروبرقی در برندهای مختلف فرق دارد و با توجه به برند ممکن است محل قرار گرفتن آن متفاوت باشد.

مرحله سوم: پوشش روی موتور را از روی آن بردارید

در لایه بالایی موتور، چهار پیچ قرار دارد که باید آنها را با احتیاط کامل باز کنید. در بیشتر جاروبرقی ها روی موتور یک لایۀ پوششی از جنس فوم قرار دارد که برای محافظت از  موتور جاروبرقی در برابر گرد و غبار استفاده می شود. در تمام مراحل تعمیرات موتور جاروبرقی و تعویض آن این پوشش باید برداشته شود. بنابراین پس از باز کردن تمامی پیچ های روی موتور، می‌توانید پوشش موتور را به راحتی از روی آن بردارید.

مرحله چهارم: آرام سیم ها را جدا کنید

مرحله پایانی برای جدا کردن موتور جاروبرقی، جدا کردن اتصالات موتور است. توجه کنید که جدا کردن اتصالات یک فرایند بسیار حساس و مهم است و باید در نهایت احتیاط انجام شود. یک توصیۀ فنی این که پیش از جداسازی سیم ها حتماً از نحوه بسته شدن سیم ها عکس بگیرید تا با توجه به تعداد سیم ها برای نصب موتور جدید سردرگم نشوید.

مرحله پنجم: جداسازی موتور معیوب دستگاه

حالا سیم ها و اتصالات از موتور قطع شده اند و می توان موتور را از دستگاه جدا کرد و آن را برای تعمیر یا تعویض به تعمیرگاه انتقال داد. 

[irp posts=”3267″]

عوض کردن موتور جاروبرقی با موتور سالم

حالا که موتور معیوب را از دستگاه جدا کرده اید و موتور سالم را به دست آورده اید، باید بر خلاف مراحل پنج گانۀ بالا اقدام کنید. بدین معنی که ابتدا موتور را در محل موتور قبلی قرار دهید و سیم ها را به صورت کاملاً مشابه به حالت قبل، به موتور وصل کنید. دقت کنید که حالا روکش فوم را در اطراف موتور قرار دهید تا همچنان از موتور در برابر نفوذ گرد و غبار یا هر گونه ضربه ناگهانی محافظت به عمل آورد. در مرحله بعد، پوشش پلاستیکی و درب موتور را نیز نصب کنید. حالا که موتور را به صورت کامل نصب کرده اید، به فن دستگاه می رسید. پوشش فن را دوباره نصب کنید و در پایان فیلتر را در جای اصلی آن قرار دهید.
دقت داشته باشید که اگر تمامی مراحل به درستی انجام شوند، پس از اتصال سیم جاروبرقی به پریز، دستگاه باید روشن شود و از مکندگی کافی برخوردار باشد.

بعد چند وقته لازم به تعویض موتور است؟

سوالی که برای همه در هنگام تعویض پیش می آید این است که زمان تعویض موتور کی است. چون در صورت دیر جنبیدن امکان ضربه به قسمت های دیگر دستگاه میشود.

 • زمانی که مکش جارو برقی کم یا ضعیف میشود نیاز به تعویض موتور است
 • هنگامی که بوی سوختگی از دستگاه بلند شود
 • در هنگام روشن نشدن جاروبرقی

دلایل خرابی موتور چست؟

دلایلی ک ممکن است موجب خرابی یا سوختن موتور جارو برقی بشند عوامل متعددی نیستن و به راحتی قابل تعیین است.

1.آب

ریختن آب بر روی موتور یا کشیدن جارو در قسمت های خیس باعث سوختن موتور جاروبرقی شما میشود. رعایت و پیشگری از این اتفاق بسیار مهم است و امکان صدمه به قسمت های دیگر هم هست و در بعضی مواقع احتمال آتش سوزی هم هست.

2.استفاده بیش از حد

استفاده زیاد از جاروبرقی داغ شدن بدنه دستگاه البته دستگاه های جدید در اینطور مواقع به طور خودکار خاموش میشوند. اما شما احتیاط را در الویت بگذارید.

3.خرابی اجزا

در بعضی مواقع هم قطعات موتور خراب شده و با تعویض اون قطعه میتوان آن را مثل روز اولش کرد. در ادامه قطعاتی که باعث خرابی میشوند را برای شما معرفی کرده ایم

 • بلبرینگ
 • سیم پیچی
 • زغال
 • فن موتور
 • ترموسات
عوض کردن موتور جاروبرقی با موتور سالم

روش های پیشگیری از خرابی موتور جاروبرقی

اگر می خواهید از فرآیند تعویض موتور جاروبرقی معاف شوید، به شما توصیه می کنیم که اقدامات زیر را اجرا کنید:

 1. پس از هر بار جارو کشیدن، قدرت مکش دستگاه را بررسی کنید و در صورت پر بودن کیسۀ جاروبرقی آن را تعویض و فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید تا موتور با فشار کار نکند و باعث سوختگی آن نشود.
 2. پیش از هر بار استفاده از جاروبرقی، لوله و غلطک سر جاروبرقی را بررسی کنید تا به وسیله پرز یا هر آشغال دیگری دچار گرفتگی نشده باشند.
 3. در زمان اوج مصرف از جارو برقی استفاده نکنید؛ چون نوسانات برق می تواند فشار ناخواسته ای به موتور وارد کند و به مرور زمان آن را نیم سوز کند.
 4. از دستگاه جاروبرقی به مدت طولانی استفاده نکنید تا فشار زیادی بر آن وارد نشود. بنابراین پس از عملکردهای طولانی به دستگاه استراحت دهید.
 5. احساس بوی سوختگی و داغ شدن زیاد موتور می تواند یکی از نشانه های خرابی موتور جارو برقی باشد. پس بدون درنگ، دستگاه را خاموش کنید.
 6. پیش از آن که دست به برداشتن و تعویض موتور جارو برقی بزنید، با یک نفر سرویس‌کار معتبر مشورت کنید تا شاید به جای تعویض موتور جاروبرقی بتوان آن را تعمیر کرد. 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم راهنمای جامعی را از نحوه ی تعویض موتور جاروبرقی بیان کنیم. و نکات لازم برای نگهداری و جلوگیری از دوباره خراب شدن آنرا گفتیم. ولی همچنان اگر نیاز به راهنمایی داشتید یا مشکلتان بر طرف نشد میتوانید در هر تایمی از ۲۴ ساعت شبانه روز با نمایندگی تعمیرات جاروبرقی فریجیدر تماس گرفته تا همکاران ما به طور کامل ما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *