علل بوی بد ماشین لباسشویی و راهکار های از بین بردن آن
دی 10, 1402
المنت یخچال
المنت یخچال چیست؟ نحوه تست المنت یخچال
دی 10, 1402
نمایش همه

علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی چیست؟

نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی

نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است برای کاربران انواع ماشین های لباسشویی با مدل ها و برندهای مختلف اتفاق بیفتد و همچنین مشکلات زیادی را به همراه دارد.

دلایل مختلفی می تواند علتی برای نشت کردن آب از بخش جاپودری ماشین های لباسشویی باشد؛ مواردی مانند نصب اشتباه دستگاه در محل خود، گرفتگی و انسداد ورودی و خروجی محفظه جاپودری، شکسته شدن محفظه به دلایل مختلف و … .

در این مقاله از نمایندگی تعمیرات فریجیدر قصد داریم در مورد این موضوع به طور کامل صحبت کرده و راه حل های این مشکل را بیان کنیم. همچنین در صورتی که در خانه یا محل کارتان لباسشویی فریجیدر دارید و با مشکل نشت آب جاپودری مواجه شده اید، می توانید برای دریافت خدمات تعمیر می توانید با نمایندگی تعمیرات لباسشویی فریجیدر تماس حاصل فرمایید.

چرا آب از جاپودری نشت می کند؟

چندین سال است که با توجه به کمبود وقت و زیاد بودن مشغله، تهیه ماشین لباسشویی به امری ضروری بدل شده و هر کسی در خانه خود یک دستگاه لباسشویی دارد؛ به همین دلیل بسیار مهم است که مشکلات رایج لباسشویی را بدانید و با سیستم داخلی دستگاه خود آشنا باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکل، بهترین تصمیم را بگیرید.

نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی نیز یکی از همین مشکلات رایج است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اگر برطرف نشود ممکن است مشکلات دیگری به همراه داشته و با مرور زمان به قطعات داخلی دستگاه آسیب های جدی وارد کند.

دلایل ایجاد این مشکل موارد زیر است:

 • انسداد جاپودری
 • شکستن محفظه جاپودری
 • نصب اشتباه ماشین لباسشویی
 • خرابی هیدروستات

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت کامل و تخصصی بررسی خواهیم کرد.

1. انسداد باعث نشت آب از جاپودری

اولین موردی که می تواند باعث نشت آب از جاپودری ماشین شود، انسداد جاپودری است. این یعنی چه؟ یعنی زمانی که مسیر جاپودری مسدود می شود، ممکن است باعث ایجاد فشار اضافی در داخل محفظه جاپودری شود. این افزایش فشار می‌تواند باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود.

همچنین، انسداد مسیر جاپودری می‌تواند باعث ایجاد فشار زیادی در داخل ماشین لباسشویی شود که ممکن است باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود. این فشار اضافی ممکن است باعث شکستن سیستم چرخه آب‌رسانی ماشین لباسشویی شود و باعث نشت آب شود.

برای رفع این مشکل، بهتر است ابتدا از انسداد مسیر جاپودری جلوگیری شود و سپس محفظه جاپودری و سیستم آب‌رسانی ماشین لباسشویی بررسی و تعمیر شود. بهتر است جاپودری را به صورت دوره ای بررسی کرده و آن را تمیز کنید. با این کار می توانید عمر مفید دستگاه را نیز افزایش دهید.

2. شکستن محفظه جاپودری

شکستن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی می‌تواند باعث نشت آب از محفظه جاپودری ماشین شود به دلیل ایجاد یک شکاف یا شکافهایی که از آنها آب بیرون می‌آید. به بیان دیگر وقتی محفظه جاپودری شکسته می‌شود، احتمالاً یک یا چند شکاف در دیواره‌های محفظه ایجاد می‌شود که اجازه ورود آب به داخل محفظه را می‌دهد. این شکافها می‌توانند باعث نشت آب از محفظه جاپودری شوند.

بنابراین، شکستن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی می‌تواند باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود به دلیل ایجاد شکافها و شکستگی‌هایی که اجازه ورود آب به داخل محفظه را می‌دهند و همچنین افزایش فشار داخلی که ممکن است باعث نشت آب شود.

در چنین حالتی راهی برای تعمیر نیست و محفظه جاپودری باید تعویض شود. علت های مختلفی می تواند باعث شکستن این بخش از دستگاه گردند که عبارت اند از:

 • محکم باز و بسته کردن جاپودری
 • ضربه خوردن جاپودری
 • عمر بالای دستگاه و پوسیدن و شکستن جاپودری

بیشتر بخوانید: مقایسه لباسشویی درب از جلو و درب از بالا

3. نصب اشتباه ماشین لباسشویی

نصب اشتباه ماشین لباسشویی ممکن است باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود اگر سیستم آب‌رسانی یا لوله‌های آب به‌طور نادرست نصب شده باشند. در اینجا چند مورد از اشتباهات نصب ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم که ممکن است باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود:

 • لوله آب ورودی و خروجی: اگر لوله آب ورودی به ماشین لباسشویی به درستی نصب نشده و یا در طول زمان خراب شده باشد، ممکن است باعث نشت آب شود. این نشت آب ممکن است به سمت محفظه جاپودری هدایت شده و باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود.
 • لوله‌های دفع: لوله‌های دفع آب کثیف ماشین لباسشویی باید به درستی نصب شده باشند تا از نشت آب جلوگیری کنند. اگر این لوله‌ها به درستی نصب نشده و یا خراب شده باشند، ممکن است باعث نشت آب شود که به سمت محفظه جاپودری هدایت شده و باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود.

بنابراین، نصب اشتباه ماشین لباسشویی می‌تواند باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود اگر سیستم آب‌رسانی یا لوله‌های آب به‌طور نادرست نصب شده باشند و باعث نشت آب به سمت محفظه جاپودری شود.

نصب اشتباه ماشین لباسشویی باعث نشت آب از جاپودری ماشین

4. خرابی هیدروستات باعث نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی

هیدروستات یک قطعه مهم در ماشین لباسشویی است که وظیفه تنظیم و کنترل سطح آب در داخل ماشین را دارد. اگر هیدروستات خراب باشد یا نادرست عمل کند، ممکن است باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود. دلیل این اتفاق می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • نشت آب از هیدروستات: اگر هیدروستات دچار نشت آب شود، آب ممکن است به سمت محفظه جاپودری جریان یابد و باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود. این نشت ممکن است ناشی از خرابی یا فرسایش در سیلیس‌ها و یا سیستم کنترل هیدروستات باشد.
 • نقص در کنترل سطح آب: هیدروستات مسئول کنترل سطح آب در داخل ماشین لباسشویی است. اگر هیدروستات به درستی کار نکند و سطح آب بیش از حد بالا یا پایین باشد، ممکن است باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود. این نشت ممکن است به دلیل نقص در سنسورها یا مکانیسم کنترل هیدروستات باشد.

بنابراین، خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی می‌تواند باعث نشت آب از محفظه جاپودری شود اگر هیدروستات دچار نشت آب شود یا به درستی کنترل سطح آب در داخل ماشین لباسشویی را انجام ندهد.

جمع بندی

در این مقاله در مورد مهمترین و رایج ترین دلایلی که باعث نشت آب از جاپودری ماشین می شوند، صحبت کردیم. مواردی مانند محکم باز و بسته کردن درب محفظه، اصابت جسم خارجی به بخش های مختلف لباسشویی، عمر بالای دستگاه و موارد مشابه می تواند به بخش های مختلفی از دستگاه مانند جاپودری آسیب جدی وارد کرده و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

بهتر است به صورت دوره ای قسمت های مختلف ماشین لباسشویی را بررسی و تمیز کنید؛ این کار می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات مختلف در آن قسمت ها جلوگیری کند.

ممنون که تا انتهای این مقاله از نمایندگی تعمیر فریجیدر با ما همراه بودید. در صورتی که به کمک یک تعمیرکار فریجیدر نیاز دارید می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا استفاده از مواد شوینده نامناسب می تواند باعث نشت کردن آب از محفظه جاپودری لباسشویی گردد؟

بله! یکی از مواردی که باعث نشت آب از جاپودری ماشین می شود، استفاده از مواد شوینده نامناسب است. در تهیه مواد شوینده دقت فرمایید.

آیا لرزش و تکان خوردن لباسشویی به صورت مداوم می تواند باعث نشت آب از جاپودری شود؟

بله! تکان خوردن لباسشویی نیز می تواند یکی از دلایل این مورد باشد. بهتر است دلیل تکان های زیاد و شدید لباسشویی را بررسی و آن را برطرف کنید.

چطور می توانیم فشار آب زیاد در جاپودری را کم کنیم؟

از آنجا که فشار آب زیاد در محفظه مواد شوینده نیز می تواند دلیلی برای نشت آب از این قسمت گردد، برای کم کردن فشار آب داخل محفظه می توانید لوله های ورودی آب آن را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *