علت صدای بلد یخچال هنگام روشن شدن
علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن
آذر 27, 1401
زیاد بودن گاز یخچال
زیاد بودن گاز یخچال و عواقب آن
آذر 27, 1401
نمایش همه

چگونه صدای یخچال را کم کنیم

چگونه صدای یخچال را کم کنیم

چگونه صدای یخچال را کم کنیم

صداهایی که از داخل یخچال شنیده می شود، هرکدام به نوبه خود علتی دارد، که با بررسی آن می توانید مشکل را حل کنید. همانطور که می دانید یخچال یکی از لوازم ضروری در خانه بشمار می آید. ممکن است سر و صدای غیر طبیعی یخچال برای شما نگران کننده باشد و به دنبال راه های کم کردن صدای یخچال باشید. نمایندگی فریجیدر در این مقاله علت های ایجاد صدا در ساید بای ساید را برای شما مطرح می کند تا بتوانید با استفاده از آن مشکل را حل کنید.

دلایل به وجود آمدن صدای بلند

همه سر و صدا هایی که از یخچال شنیده می شود، نمی تواند علت مناسبی برای وجود مشکل در یخچال باشد. بعضی از صدا های یخچال ساید کاملا طبیعی هستند، چرا که به علت کار کردن کمپرسور و موتور یخچال بوجود می آیند؛ اما اگر صداهای غیر طبیعی و خیلی بلند و کلافه کننده از یخچال شنیده می شود، به احتمال زیاد یخچالتان دچار مشکل شده است و باید آن را عیب یابی کنید.

در یخچال های جدید هنگام باز ماندن درب در مدت زمان طولانی، صدای بوقی را خواهید شنید که با بسته شدن درب قطع می شود. این صدای بوق یک هشدار برای باز ماندن درب یخچال ساید است و به این خاطر تعبیه شده که اگر فرد درب یخچال را باز گذاشته و مشغول کار دیگری شد، با صدای بوق یخچال متوجه باز ماندن درب شود.

چگونه صدای ساید بای ساید را کم کنیم

بوجود آمدن صدا در ساید بای ساید می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. شما می توانید با بررسی هرکدام از این علت ها، مشکل را جویا شوید و صدای ساید بای ساید را کم کنید. این علت ها به شرح زیر است :

چگونه صدای ساید بای ساید را کم کنیم

1.خرابی پره های فن یخچال و اجزای مختلف آن

باید بگوییم یکی از رایج ترین علت های صدای یخچال از فن و پره های آن است. فن موجود در ساید بای ساید برای خنک نگه داشتن قسمت های مختلف بکار گرفته می شود؛ اما در برخی مواقع این فن ها دچار ایراداتی می شوند که این ایراد ها شامل شکستن یا خم شدن پره های فن است که با صدای بلندی نیز همراه خواهد بود. برای حل این مشکل فقط کافی است پره های فن را تعمیر کنید و از شر سر و صدای زیاد یخچال راحت شوید.

2.صدای موتور فن کندانسور

یخچال برای خنک کردن مواد غذایی از گاز مبرد استفاده می کند، این گاز به خودی خود خنک نیست و باید برای خنک کردن آن از کندانسور استفاده شود. کندانسور در تمام یخچال ها وجود دارد؛ اما اگر دچار مشکل شود باعث خاموش و روشن مکرر یخچال خواهد شد که با صدای زیادی نیز همراه خواهد بود. ما چگونه باید متوجه خراب بودن کندانسور شویم ؟

هنگامی که سر و صدای زیاد یخچال همراه با تجمع آب در زیر آن بود می توانید مطمئن باشید که مشکل یخچال از کندانسور است. برای خنک کردن کندانسور از فن استفاده می شود. این فن در قسمت پایین یخچال ساید تعبیه شده است. اگر این فن به درستی کار نکند کندانسور دچار مشکل می شود. برای حل این مشکل نیاز به تعمیرکار متخصص دارید.

3.خرابی فن موتور یا کمپرسور و آواپراتور یخچال ساید

یخچال تنها وسیله ای است که بطور دائم و 24 ساعته در حال کار کردن می باشد. درنتیجه ممکن است به علت کارکرد طولانی دچار مشکلاتی شود. در اکثر موارد این مشکل، خرابی فن موتور یا کمپرسور و آواپراتور بوده است. فن کمپرسور و آواپراتور به علت خشک بودن پس از مدتی صدای زیادی در یخچال ایجاد می کند که می توانید با روغن کاری به سادگی مشکل را حل کنید. با حل کردن این مورد صدای ساید بای ساید کم خواهد شد.

4.رفتن به حالت دیفراست

هنگامی که یخچال برفک میزند پس از مدتی در حالت دیفراست قرار می گیرد. در این حالت یخچال یخ زدایی می کند که با صدای شکستن یخ و چکه کردن آب از داخل یخچال همراه است؛ اما این یخ ها به وسیله هیتر، آب می شوند و با صدای بلندی همراه می باشد. حالت دیفراست بستگی به مدل یخچال شما دارد و ممکن است هر 48 ساعت یک بار صورت پذیرد.

رفتن به حالت دیفراست

5.تراز نبودن ساید بای ساید

همیشه سر و صدای یخچال از مشکلات فنی قطعات آن نیست بلکه ممکن است این صدا از تراز نبودن یخچال روی زمین باشد. شما می توایند با بررسی یخچال و تراز بودن آن به راحتی این مشکل را با قرار دادن مقوا یا چوب زیر پایه یخچال حل کنید.

6.صدای یخساز یا گاز یخچال ساید

ساید بای ساید هایی که دارای آب سردکن و یخ ساز هستند ممکن است در برخی موارد یا با استفاده بیش از حد از یخساز با ایجاد مشکل در آن مواجه شوند. این مشکل با صدای بلندی همراه است که از داخل یخچال شنیده می شود. این مشکل فقط به دست یک تعمیرکار متخصص میتواند حل شود.

صدای یخساز یا گاز یخچال ساید

7.خراب بودن موتور فن تبخیر یخچال

خرابی موتور در استفاده طولانی مدت از یخچال بوجود می آید ک باعث خنک نشدن قسمت داخلی یخچال می شود. این مشکل همراه با صدای زیادی از داخل یخچال است. درست کردن موتور فن تبخیر به دانش کافی در زمینه تعمیرات یخچال نیاز دارد و کار فرد عادی نیست.

حتما دیدن بفرمایید: تعمیر ماشین لباسشویی فریجیدر

نکته حائز اهمیت این است که هرچه عمر یخچال ساید بای ساید شما بیشتر باشد به علت فرسودگی قطعات و استهلاک دستگاه، صدا هایی که از داخل یخچال می شنوید بیشتر می شود. اگر صدایی که از یخچال می آید مانند صدای کلیک است به احتمال زیاد مربوط به کنترل ترموستات می باشد که کاملا طبیعی است و نیازی به تعمیر و نگرانی ندارد.

سخن پایانی

تمام مواردی که گفتیم برای کم کردن صدای زیاد یخچال و ساید بای ساید می باشد؛ اما یخچال ها در حالت طبیعی کمی با صدا همراه هستند و خیلی بی صدا بودن یخچال نیز می تواند نگران کننده باشد؛ چرا که موتور یخچال همیشه در حال کارکردن است که با صدای کم همراه می باشد. این صدا کاملا طبیعی است.

اگر با بررسی کردن یخچال علت صداکردن آن را پیدا نکردید با نمایندگی تعمیر ساید بای ساید فریجیدر تماس بگیرید و حل کردن مشکل را به آنها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *