دکمه-های-روی-لباسشویی
معنی کلمات و دکمه‌های روی لباسشویی
فروردین 2, 1400
ارور لباسشویی فریجیدر
ارورهای ماشین لباسشویی فریجیدر
فروردین 2, 1400
نمایش همه

تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال

تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال

در مورد اجزای تشکیل دهنده یخچال چه می دانید؟ با واژه کمپرسور تا چه اندازه آشنا هستید؟ یخچال به تنهایی یکی از وسایل و ما یحتاجی است که اگر نبود بدون آن زندگی کاملا سخت می شد چون اولین ابزاری می باشد که در همه فصول سال کارایی دارد و به همین دلیل آشنایی با اجزای آن می تواند کمک فراوانی به ما بکند. یکی از قطعه های مهم این وسیله سرمایشی که وظیفه اش ایجاد سرما جهت نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن ان ها می باشد، کمپرسور یخچال است. جالب است بدانید که بسیاری از کارشناسان در اصطلاح به آن قلب یخچال نیز می گویند. در این مقاله شما را با نحوه عملکرد آن آشنا می کنیم تا بیشتر درباره اش بدانید. برای کسب اطلاعات بیشتر ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

برای دریافت خدمات بیشتر  یا مشاوره، با نمایندگی مجاز تعمیرات فریجیدر در ارتباط باشید.

کمپرسور یخچال

اگر به پشت دستگاهتان نگاهی بیندازید، یک بطری سیاه رنگی را مشاهده می کنید که لوله و سیم هایی دارد. به این قطعه کمپرسور یا موتور می گویند که یکی از اجزاء مهم یخچال فریزر شما می باشد. حال سوال اینجا است که کار اساسی این قسمت چیست و دقیقا چه عملکردی دارد؟ در این بخش به صورت جامع و کامل برایتان خواهیم گفت. نحوه کار این قلب به این صورت است که:

ابتدا گاز درون یخچال به واسطه موتور درون لوله پمپ شده و این وظیفه اصلی آن است. خود این پمپ نسبتا کوچک در یک فضای بسته با روغن، بیت و فنر معلق می باشد این تنظیمات حتی از زمان های دور هم به همین شکل بوده است بنابراین فهم آن مشکل نمی باشد. البته این را هم باید گفت که با پیشرفت فناوری یک سری کمپرسور های خطی روی کار آمدند که کار آن ها پایین اورن مصرف انرژی است. کمپرسور های خطی به گونه ای طراحی شده اند که سرعت دور موتور بالا و پایین می شود.

یک کمپرسور چه اجزائی دارد؟

به طور کلی یک موتور با هر برندی که باشد از پیستون، میلنگ و سوپاپ ها تشکیل شده است که هر کدام از آن ها نقشی را بر عهده دارند برای مثال میلنگ با یک موتور آسنکرون در داخل جایگاه محفظه کمپرسور قرار دارد و بواسطه چرخیدنش، باعث می شود تا هم پیستون مانند یک تلمبه کار کند و هم سوپاپ ها باز و بسته شوند. با باز و بسته شدن سوپاپ ها هم این گاز ها از لوله برگشت خارج و به لوله های رفت وارد می شوند و نهایتا همه این فرآیند ها دست به دست هم می دهند تا سیستم سرمایشی دستگاه همیشه سرما ایجاد کند.

کمپرسور های خطی و روتوری میلنگ ندارند و فریزر هایی که بزرگ می باشند برای انجام بهتر عمل سرما سازی از فن استفاده می کنند.

اجزای کمپرسور

در چه زمانی ممکن است کمپرسور ها خراب شوند؟

در بخش های قبل اشاره کردیم که کار موتور ها گردش گاز در لوله های اواپراتور بوده که باعث خنک شدن آن در کندانسور می شود. این موتور دارای 3 لوله شارژ گاز، رفت و برگشت است و برای ایجاد سرما، این گاز با فشار بالا وارد لوله رفت شده تصفیه یا سرد می شود و دوباره به لوله برگشت باز می گردد و این شیوه به صورت مکرر دائما تکرار خواهد شد. این تکرار همیشگی پیامد هایی را در بر دارد که یکی از آن ها خرابی کمپرسور دستگاه شما است و یک امر کاملا طبیعی می باشد.

به بیانی دیگر با گذشت زمان و استهلاک این وسیله برقی مفید یکی از 3 حالت زیر اتفاق می افتد:

الف) احتمال سوختن سیم پیچ وجود دارد یا این که از نظر الکتریکی از قدرتش کاسته یا ضعیف می شود.

ب) احتمال جام کردن وجود دارد که در اصطلاح می گویند آب بندی داخلی از بین می رود.

ج) احتمال گیرپاژ کردن وجود دارد.

آیا عوض کردن کمپرسور کار ساده ای است؟

زمانی که بنا به 3 دلیل بالا موتور یخچال فریزر شما به مشکلی برخورد تا جایی که عوض کردن آن واجب شد، نباید به خودی خود اقدامی انجام بدهید چون این کار نیازمند یک کارشناس متخصص در این زمینه است و نمی توانید به تنهایی و بدون داشتن آگاهی دست به تعویض آن بزنید و این در حالتی است که نوع کمپرسور معمولی می باشد. اگر موتور شما جدید باشد لوله های آن را به لوله های فریزر جوش می دهند اما همیشه جوش دادن راه درستی نیست آن هم در زمانی که لوله های کمپرسور شما گاز قابل اشتعال دارند.

گاز قابل اشتعال در زمان جوش دهی ممکن است باعث حریق شود و به همین دلیل از (lorking) استفاده می کنند. شاید به دلیل بهره گیری از مواد بیشتر پول زیاد تری از شما بگیرند اما برای جلوگیری از خطر های مربوطه و عدم حریق این کار را حتما انجام بدهید. نام این گاز که در روش های نوین خانگی پیشنهاد می شود (R600a) می باشد اما خود این گاز هم اگر دمای اطرافش بالا باشد به دلیل اشتعال زیادی که دارد به صورت خیلی باور نکردنی منفجر می شود و خسارت هایی بدتر از مورد قبلی به بار می آورد.

حال پس از این که تمام اقدامات مربوط به اتصالات لوله ها به خوبی و درستی صورت گرفت، نوبت به تعویض خود کمپرسور می شود که بایستی گاز و موتور را وکیوم نموده و با گاز جدید مجددا آن را شارژ نمایند. میزان این گاز بسیار اهمیت دارد تا از خنکی زیاد جلوگیری شود و خطرساز نباشد زیاد بودن گاز یخچال هم عواقب خودش را دارد . در نهایت زمانی که همه این کار ها با موفقیت پشت سر گذاشته شدند، باید آن را درون محفظه جاسازی کرد. (مهر و موم) این عملیات را به کارشناسان و مسئولین مربوطه بسپارید.

در پایان

در این مقاله ما سعی کردیم علت های رایجی که منجرب به خرابی کمپرسور یخچال میشود را بیان کنیم. در صورت بروز نقص و خرابی در موتور یخچال شما نیاز به یک تعمیرکار وارد دارید چون تعمیر و کارکردن بر روی آن نیاز به تخصص بسیار دارد بنابراین به شما توصیه میکنیم این کار را به تعمیرکاران ما در تعمیر تخصصی یخچال فریجیدر بسپارید زیرا متخصصین ما سالها تجربه ی موثر در این زمینه دارند و تمام تلاششان این است که شما مجبور به تعویض و هزینه ی بالا برای تعمیر یخچال خود نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *