آموزش تعویض روغن یخچال
آموزش تعویض روغن یخچال
اسفند 2, 1399
تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال
تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال
اسفند 2, 1399
نمایش همه

معنی کلمات و دکمه‌های روی لباسشویی

دکمه-های-روی-لباسشویی

معنی دکمه های لباسشویی

لباسشویی‌های اتوماتیک این روزها آن‌قدر متنوع و کاربردی شده‌اند که شما می‌توانید با فشردن چند کلید و دکمه ساده برنامه‌های شستشوی خاص لباس خود را تنظیم کنید. برای مثال تفکیک لباس‌ها از یکدیگر یکی از این برنامه‌ها است که شما می‌توانید با استفاده از جنس پارچه یک برنامه شستشوی خاص را انتخاب کنید.

در واقع، دکمه هایی که بر روی ماشین لباسشویی می بینید هر کدام برای کاری تعریف شده‌اند و با فشردن هر یک از کلید‌هایی که روی آن قرار داده شده شما به ویژگی های مختلفی بر می خورید. پس طبعا دانستن معنی و مفهوم هر یک از این دکمه‌ها برای افرادی که با ماشین لباسشویی سروکار دارند ضروری است. حواستان باشد که عدم توجه به معنی کلمات و دکمه‌ها و استفاده غیر معمول و اشتباه آن‌ها باعث می‌شود که نه تنها لباس شما آن شکلی که نیاز است تمیز نشود، بلکه امکان دارد به جنس و رنگ پارچه نیز آسیب وارد کند.

از طرفی استفاده نابجا و بی موقع از دکمه‌ها نیز می‌تواند به مرور باعث آسیب‌دیدگی دستگاه لباسشویی شما بشود. برخی از برندها نسبت به سایرین، برنامه‌های شستشوی بیشتری دارند که البته واقعا بعضی از آن‌ها کارایی چندانی نخواهند داشت. در ادامه به کلمات و اصطلاحات رایج در انواع لباسشویی‌ها اشاره خواهیم کرد که با یادگیری آن‌ها می‌توانید به شکل حرفه‌ای اقدام به شستن لباس‌ها کنید.

در صورتی که نیاز به استفاده از خدمات نمایندگی مجاز تعمیرات لباسشویی فریجیدر دارید از طریق شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید.

مفهوم دکمه‌های روی ماشین لباسشویی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد دکمه‌های لباسشویی دارای معانی و خصوصیت‌های متفاوتی هستند، که در اینجا به معرفی برخی از آن‌ها می پردازیم.

 مفهوم دکمه‌های روی ماشین لباسشویی

1- برنامه شستشو لباس‌ها با جنس و رنگ مختلف

کلمه start در هر ماشین و دستگاهی به معنای شروع کار و کلمات stop یا pause به معنای توقف عملکرد آن دستگاه هستند؛ بنابراین جدا از مدل لباسشویی خود باید از این سه کلمه برای شروع و اتمام روند شستشو استفاده کنید. هنگامی که قصد دارید لباس‌ها کتان و نخی خود را شستشو دهید، باید از دکمه cotoon استفاده کنید. اگر قصد دارید با صرفه‌جویی این کار را انجام دهید، لازم است که از دکمه cotoon eco کمک بگیرید.

برای شستشوی لباس‌های معمولی از دکمه synthetic استفاده کنید. دکمه‌ای که کلمه حک شده کنار و یا روی آن لغت delicate است را زمانی استفاده کنید که قصد دارید لباس‌های نازک و ظریف، خصوصا لباس‌های حریر خود را بشویید. برای مثال این دکمه می‌تواند در شستن لباس‌خواب، شال و روسری به کمک شما بیاید.

در بعضی از مواقع شما روی لباس‌های خود حساسیت بالایی دارید و احساس می‌کنید حالت عادی شستشو می‌تواند روی جنس لباس شما اثرات نامطلوب داشته باشد، در چنین مواقعی خصوصا برای لباس‌های نازک می‌توانید از حالت شستشوی دستی که با دکمه hand wash به کار می‌افتد، استفاده کنید. برای پاک‌سازی و شستشوی لباس‌های مخمل حتما از حالت مربوطه استفاده کنید. با پیدا کردن دکمه duvet قادر به انجام این کار خواهید بود.

برای لباس‌های تیره می‌توانید از دکمه dark wash کمک بگیرید. البته در برخی از لباسشویی‌ها حالت شستشوی لباس مشکی جداگانه خواهد بود که در این صورت باید از حالت black care استفاده کنید. هنگام شستشوی لباس‌های مخلوط هم بهترین گزینه استفاده از دکمه mix خواهد بود. اگر دوست دارید لباس‌های ورزشی خود را جدا از سایر لباس‌ها و به صورت حرفه‌ای بشویید باید از کلید sport wash بهره ببرید.

مقاله مرتبطنحوه بازکردن قفل کودک ماشین لباسشویی

شناخت اصطلاحات پرکاربرد تنها بخش اول ماجرا بود. در بسیاری از مواقع برای اینکه کار شستشوی لباس‌ها را به شکل عالی پیش ببرید و از طرفی نهایت استفاده را از عملکردهای ماشین لباسشویی خود داشته باشید، لازم است با برخی دیگر از واژه‌ها نیز آشنا باشید. اگر البسه شما بسیار کثیف هستند از کلید intensive کمک بگیرید. برای شستن لباس‌های دارای لکه دکمه bio care، برای تغییر دادن دما از حالت temp و برای شستن در حالت بدون آلرژی از دکمه allergy care استفاده کنید. اگر قصد محو کردن رنگ‌های روی لباس را دارید، حتما از کلید fading clothes بهره ببرید.

برای خشک کردن لباس‌ها هم حالت‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را با توجه به موقعیت استفاده کنید. برای خشک کردن البسه به شکل اقتصادی از حالت eco dry کمک بگیرید. برای خشک کردن تنها، دکمه dry only و همچنین برای خشک کردن البسه نخی و کتانی می‌توانید از حالت cupboard dry استفاده کنید. هنگام شروع به کار زمانی که قصد شستشو به علاوه خشک کردن را دارید، می‌توانید از کلید ترکیبی wash+dry استفاده ببرید. برای حالت بدون خشک‌کن هم دکمه no spin کفایت می‌کند.

کلید dry برای خشک‌کن کامل و صددرصدی و spin برای حالت خشک‌کن خالی کاربرد دارند. برای حالت آبکشی به علاوه خشک‌کن نیز کلید ترکیبی rinse+spin را استفاده کنید. از سایر حالت‌ها می‌توان crease care برای شستشوی ضد چروک و اتوکشی راحت، از کلید soak برای خیس خوردن البسه کثیف و دکمه rinse برای یک مرتبه آبکشی اضافه را نام برد.

مقاله مرتبط: علل لرزش ماشین لباسشویی فریجیدر

2- معنی synthetic در لباسشویی

معنی synthetic در لباسشویی

اکثر لباسشویی ها برای شستن لباس های معمولی و یا لباس هایی با الیاف مصنوعی مثل تیشرت ها، پیراهن، شلوار و … برنامه جداگانه ای به نام synthetic دارند که کاربرد آن به شرح زیر است:

 • برای لباس هایی که الیاف مصنوعی دارند.
 • استفاده از این برنامه برای لباس های از جنس نخی و یا کتان ممکن است باعث آسیب به بافت پارچه آنها شود پس بهتر است برای لباس های با جنس الیاف مصنوعی استفاده شود. به این خاطر که برنامه شست وشو برای لباس های نخی دمای بالاتری دارند ولی برنامه شستشو مخصوص لباس های با پارچه الیاف مصنوعی دمای پایین و کمتر از 40 درجه سانتی گراد دارند + چرخش کمتر خشک کن + زمان تقریبی 80 دقیقه . پس حتما قبل از استفاده از برنامه های لباسشویی تان، جنس و نوع پارچه لباس را در نظر داشته باشید تا به بافت پارچه آسیبی نرسد.

3- دکمه DARK WASH
دکمه‌ای بر روی ماشین لباسشویی که به معنی شستشوی سیاه می باشد و برای شستشوی لباس‌های تیره مناسب می باشد.

4- کلید SILENT WASH
تا به حال شده که صدای شستشوی لباس‌ها شما را اذیت کند، با این قابلیت دستگاه شما دیگر نگران سروصدای ایجاد شده توسط ماشین نمی خواهد باشید و با خیال راحت می توانید به کارهایتان بپردازید. همچنین مفهوم این کلمه شستشو در حالت سکوت می باشد.

5- دکمه MIX چیست و به چه درد می خورد؟
میکس به معنای مخلوط(یکی شده) می باشد و کاربرد آن این است که در این حالت می توانید لباس‌های گوناگون را با هم بشویید و نگران خرابی یا رنگ پس‌دهی آن نباشید.

6- کلید REFRESH چه چیزی به ما می دهد؟
این دکمه به معنای تازه‌سازی می باشد و مخصوص شستشو بخاردار  به صورت 3 تکه لباس یا همان راهکاری برای ضد چروک شدن لباس می باشد.

7- دکمه SENSETIVE برای چیست؟
همان طور که از نام آن پیداست برای لباس‌های حساس و لطیف می باشد، این لباس‌ها بسیار ظریف هستند و به راحتی دچار پارگی می شوند.

خدمات مرتبط: اجتناب از تعمیرات زیاد ماشین لباسشویی فریجیدر

نکات مهم حین کار با لباسشویی

 1. بسته به نوع لباسشویی و ظرفیتی که برای آن تعیین شده است از دستگاه خود استفاده کنید. برای مثال اگر ظرفیت لباسشویی 8 کیلو در نظر گرفته شده، به هیچ عنوان حجم لباس بیشتر از این میزان را با یک‌بار استفاده نشویید. از طرف دیگر با حجم لباس کم هم دستگاه خود را روشن نکنید. برای صرفه‌جویی در مصرف برق و بالا رفتن عمر دستگاه رعایت این موارد ضروری است.
 2. هنگام استفاده از دستگاه حتما از پودر یا قرص مخصوص استفاده کنید.
 3. از تنظیمات دستگاه به شکل صحیح استفاده کنید تا شاهد نتایج راضی‌کننده باشید.
 4. در صورت بروز هر گونه صدای غیرعادی، لرزش، لقی دیگ دستگاه، حین کار یا شستشوی نامناسب لباس‌ها و حتی آسیب رساندن به آن‌ها علت را جستجو و حتما مشکل را برطرف کنید.
 5. زمانی که قصد دارید لباس زیپ‌دار را بشویید حتما زیپ آن‌ها را ببندید تا از کش آمدن لباس و مهم‌تر از آن ایجاد خش در داخل دستگاه جلوگیری کنید.
 6. طبق دستورالعمل‌های لازم از پودر شوینده استفاده کنید تا کار ماشین را مختل نکنید.
 7. برای شستشوی هر لباس لیبل آن را چک کنید و از دکمه مخصوص شستشوی آن استفاده کنید.
 8. بنا بر جنس لباس به درجه حرارت آب هنگام شستشو دقت داشته باشید.
 9. هر چند وقت یک‌بار دستگاه را ضدعفونی کرده و فیلتر آن را پاک‌سازی کنید.
 10. قبل از توقف دستگاه درب آن را باز نکنید.

مقاله مرتبط: تعمیر درب ماشین لباسشویی فریجیدر

نتیجه گیری

با رعایت موارد گفته شده، می‌توانید لباس‌های خود را به خوبی بشویید، بدون آنکه به دستگاه ماشین لباس‌شویی شما آسیبی وارد شود. بنابراین توصیه می‌شود پیش از استفاده از دستگاه خود، از تمام ویژگی‌ها مطلع شوید تا بهترین استفاده را از ماشین لباس‌شویی ببرید. می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر به صفحه نمایندگی فریجیدر در تهران مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *