تعمیر برد ظرفشویی فریجیدر
راهنمای کامل برای تعمیر برد ظرفشویی فریجیدر
بهمن 30, 1398
تعمیر برد کولر گازی فریجیدر
تعمیر برد کولر گازی فریجیدر
بهمن 30, 1398
نمایش همه

بررسی انواع ارور یخچال فریجیدر

انواع ارور یخچال فریجیدر

زمانی که شما ارور یا کد خطایی بر روی صفحه نمایشگر یخچال فریجیدر مشاهده میکنید؛ در واقع این ارور هشدار می دهد که در یخچال شما مشکلی به وجود آمده است. هر خرابی در یخچال یک کد خطا مخصوص به خود را دارد. اگر می خواهید بدانید هر ارور مربوط به خرابی کدام قسمت از دستگاه است و علت بروز این ارور چیست؟ و برای رفع آن چه باید کرد؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. ما در این مقاله با هم به بررسی انواع ارور یخچال فریجیدر می پردازیم.

انواع ارور یخچال فریجیدر

یکی از ویژگی های منحصر به فرد یخچال فریجیدر که علت محبوبیت آن در بازار لوازم خانگی نیز می باشد، تعبیه‌ی سیستم عیب یابی خودکار در یخچال است. عملکرد این سیستم به این صورت است، زمانی که بخشی از یخچال دچار نقص و خرابی شود، کد خطا مخصوص به آن خرابی بر روی مانیتور یخچال فریجیدر ظاهر شده و برای جلوگیری از آسیب بیشتر،عملکرد دستگاه به صورت خودکار متوقف می شود. در ادامه این مقاله لیستی از انواع ارور یخچال فریجیدر به همراه راهکارهای رفع آن برای شما تهیه شده است. انواع ارور یخچال فریجیدر:

ارور op-OP

ارور op-OP نشان دهنده وجود مشکلی در سنسور دمای یخچال است، احتمالا سنسور یخچال باز و از سوکت خود خارج شده است که این امر موجب اتصال بین برد الکترونیکی و ترمیستور (سنسور یخچال) می شود.

راه حل

ابتدا برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی، یخچال را از پریز برق کشیده و اتصالات بین سنسور دما و برد الکترونیکی را بررسی کنید. در صورتی که اتصالات دستگاه مشکلی نداشت، اقدام به تعویض سنسور دما کنید.

ارور SH

زمانی که اتصال سنسور فریزر یا سنسور یخچال کوتاه باشد، باز و از سکوت خارج شده باشد یا معیوب شده باشد؛ این ارور بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود. اگر ارور SH در دیسپلی یخچال نشان داده شود، یعنی سنسور یخچال مشکل دارد. اما اگر در دیسپلی فریزر نشان داده شود مشکل در سنسور فریزر است. پس از بررسی سنسور توسط تعمیرکار متخصص، اگر مشکلی نداشت احتمالا علت ارور SH خرابی برد دستگاه است.

راه حل

با تعویض سنسور دما و یا برد یخچال می توانید این ارور را برطرف کنید. برای تعویض قطعات حتما به نمایندگی مجاز تعمیرات فریجیدر مراجعه کنید، زیرا تعمیرکاران این مجموعه از قطعات اصلی و اورجینال در یخچال فریجیدر شما استفاده می کنند که دارای کارت گارانتی 6 ماهه هستند.

ارور SY EF یخچال فریجیدر

خرابی مدار فن اواپراتور باعث بروز این مشکل خواهد شد. و بسیار مشکل جدی و مهم است و حتما تعمیر آن را به عهده یک متخصص کاربلد بگذارید.

راه حل

اتصال بین فن و برد الکتریکی را بررسی کنید. برای این کار باید یخچال را اول از همه از برق بکشید اگر تمامیه اتصالات به برد و فن درست بودند باید فن اپراتور دستگاه خود را تعویض کنید. اگر باز هم مشکل تداوم داشت در نهایت باید برد الکتریکی دستگاه عوض شود.

خطای SY CE در یخچال فریجیدر

ارور قطع شدن ارتباط برد اصلی با رابط کاربری

راه حل

سیم کشی بین برد و رابط کاربری را بررسی کنید. یخچال را از برق جدا کرده و اتصالات سیم را بین رابط کاربر و برد کنترل الکترونیکی بررسی کنید. اگر اتصالات سیم کشی اشکالی ندارد ، صفحه کنترل الکترونیکی را جایگزین کنید. اگر مشکل ادامه داشت ، رابط کاربری را جایگزین کنید.

ارور SY CF یخچال فریجیدر

این ارور به قطع بودن رابط کاربری با برد الکتریکی دستگاه اشاره دارد.

راه حل

سیم کشی و اتصالات برد را با رابط کاربری چک کنید. اگر همه چیز درست بود در نهایت با تعویض برد خطا بر طرف میشود.

در صورت نیاز میتوانید با شماره ی 021-22225007 تماس بگیرید ما همه روزه آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

ارور ۴ یا4

این ارور حاکی از آن است که برد الکترونیکی یخچال اتصال دمپر را تشخیص نمی دهد که احتمالا یا دمپر هوا دچار قطعی و کوتاهی اتصالات شده یا برد دستگاه خراب شده است.

راه حل

دمپر هوا و برد یخچال بررسی، و در صورت نیاز قطعات تعمیر یا تعویض شوند.

ارور YEF5 یا ارور EF,ef

زمانی که فن اواپراتور یخچال خراب شود، و یا اتصالات بین فن اواپراتور و صفحه کنترل دستگاه دچار مشکل شود؛ ارورYEF  یا ارور  EF,ef را بر روی نمایشگر یخچال فریجیدر مشاهده می کنید. معمولا خرابی فن یخچال سبب تولید صدای زیاد و غیر عادی از دستگاه و همچنین کاهش سرمای داخلی یخچال می شود.

راه حل

سلامت قطعه فن اواپراتور، اتصالات بین فن اواپراتور و برد الکترونیکی دستگاه بررسی شود در صورت بروز مشکل، اقدام به تعمیر یا تعویض قطعه نمایید.

ارور 5YCF

زمانی که ارتباط بین قطعات یخچال، مخصوصا دیسپلی دستگاه با برد الکترونیکی مشکلی باشد، ارور 5YCF بر روی نمایشگر ظاهر می شود. یکی از مهم ترین و خطرناک ترین ارورها، ارور 5YCF می باشد، زیرا مستقیما مربوط به برد اصلی دستگاه می شود و اگر سریعا رفع نگردد امکان خرابی دائمی دستگاه شما وجود دارد.

راه حل

برد یخچال قطعه مهمی در دستگاه است که تعمیر و یا تعویض آن حتما باید توسط یک تعمیرکار تعمیر یخچال فریزر فریجیدر صورت بگیرد.

ارور df DF

ارور df DF نشان دهنده خرابی سیستم دیفراست یا یخ زدایی می باشد که با گرم شدن یخچال همراه است. همچنین اگر اتصال بین دیفراست و برد الکترونیکی دچار مشکل شود، نیز این ارور نمایش داده می شود.

راه حل

سلامت قطعات سنسور دیفراست ، المنت و ترمودیسک، فن و برد الکترونیکی چک و بررسی شود.

ارور b5 یا Sb

زمانی که این ارور بر روی نمایشگر ظاهر می شود، در واقع حالت تعطیلات یخچال فعال شده و عملکرد بخش هایی از دستگاه متوقف شده است. ارور b5 یا Sb همان حالت Demo Mode یخچال های ساید بای ساید فریجیدر می باشد. با نگه داشتن همزمان و 5 ثانیه ای دکمه های فلش بالا و فلش پایین می توانید این حالت را تنظیم کنید.

ارور h1

زمانی که دمای یخچال و فریزر از حالت استاندارد خود بالاتر رفته و شما شاهد برفک و یخ زدن یخچال هستید، ارور h1  بر روی مانیتور یخچال فریجیدر ظاهر می شود.

راه حل

علت و رفع این ارور باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی و عیب یابی شود.

نکات مهم در استفاده از یخچال فریجیدر

یخچال، وسیله برقی پر استفاده ای است که به صورت 24 ساعته روشن و در حال کار کردن است، بنابراین خرابی بخش های مختلف دستگاه، امری طبیعیست. اما شما می توانید با رعایت نکاتی در استفاده از یخچال، از خرابی و فرسودگی زود هنگام دستگاه و بروز انواع ارور یخچال فریجیدر جلوگیری کرده و سالیان بیشتری از یخچال خود استفاده کنید و عمر مفید یخچال خود را افزایش دهید. نکات مهم در استفاده از یخچال فریجیدر:

 • هر 6 ماه یک بار یا سالی یک بار اقدام به سرویس یخچال نمایید
 • از باز و بسته کردن زیاد درب یخچال بپرهیزید
 • از قرار دادن مواد غذایی گرم با دمای بالا در یخچال خودداری کنید
 • برای جلوگیری از نوسانات برقی از محافظ برق برای دستگاه استفاده کنید
 • هنگام نصب یخچال، حتما تراز بودن دستگاه را بررسی کنید
 • در هنگام خرابی، از قطعات اصلی برای تعمیر دستگاه استفاده کنید تا با خرابی مجدد آن روبرو نشوید.
 • بیش از حد ظرفیت یخچال آن را پر و سنگین نکنید.
 • از باز نگه داشتن طولانی مدت یخچال خودداری کنید.

نکات مهم در استفاده از یخچال فریجیدر

سخن آخر

در این مقاله به بررسی انواع ارور یخچال فریجیدر، علت و راه حل رفع آن پرداخته شد. اما توصیه ما به شما این است هنگام مشاهده انواع ارور یخچال برای رفع آن به یک نمایندگی معتبر یخچال فریجیدر مراجعه نمایید. زیرا در ساخت یخچال فریجیدر از فناوری پیچیده ای استفاده شده است که تعمیر وتعویض قطعات آن نیاز به تخصص دارد و دستکاری خودسرانه فقط موجب خسارت بیشتری به دستگاه می شود.

2 دیدگاه ها

 1. ساناز گفت:

  سلام رابط کاربری چیه؟؟
  بخچال من ارور SY EF میده اما فنش هنوز داره کار میکنه. مشکلش چیه میشه راهنمایم کنید.

  • نمایندگی تعمیرات فریجیدر گفت:

   با سلام. درصورتی که یخچال فریجیدر شما ارور SY EF می دهد اما فن همچنان کار می کند. احتمالا عملکرد فن کند شده و خشک کار می کند و نیاز به روغن کاری دارد. توصیه می کنیم یک تعمیرکار متخصص، فن یخچال را بررسی کند تا درصورت نیاز اقدام به تعمیر قطعه نماید تا این کد خطا برطرف گردد. تمامی انواع ارور یخچال فریجیدر خطرناک هستند و باید هرچه سریع تر برای رفع آن اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *