لاستیک دور درب یخچال
آموزش نحوه‌ی تعویض لاستیک درب یخچال یا نوار یخچال | نمایندگی فریجیدر
آبان 16, 1401
دلایل نوسان دمای یخچال
بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر
آبان 16, 1401
نمایش همه

رله اورلود یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

رله اورلود یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

امروز در این مقاله می خواهیم درباره ی نحوه کار رله اورلود کمپرسور یخچال توضیح دهیم تا اطلاعات کافی درباره ی این قطعه داشته باشید و بتوانید هنگام بروز هر گونه مشکلی به عیب یابی بپردازید.

رله اورلود یخچال قطعه ای برای محافظت از موتور است که وظیفه دارد جریان اضافی را در موتور کنترل کند؛ به این صورت که اگر جریان در موتور بیش از حد مجاز باشد و یا اینکه دمای کمپرسور بسیار بالا رود، اورلود برق ورودی کمپرسور را قطع کرده و مانع از آسیب دیدن سیم پیچ کمپرسور می شود. همچنین این قطعه عامل استارت کمپرسور می باشد. رله اورلود انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها برای مدل خاصی از یخچال فریزر استفاده می شود. شما می توانید در این مقاله طرز کار رله اورلود، وظیفه این قطعه و انواع مختلف آن را بخوانید تا در صورت خرابی رله اورلود، بدانید چه قطعه ای باید برای یخچال تهیه کنید.

در نهایت تا انتهای مقاله همراه نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر باشید و مطالب را به طور کامل بررسی بفرمایید.

وظیفه رله اورلود چیست؟

گاهی اوقات جریان اضافی در موتور وجود دارد و یا اینکه دمای کمپرسور به خاطر اختلالات به وجود آمده افزایش می یابد. نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر ، در این مواقع رله اورلود موظف است تا جریان بیش از حد مجاز در کمپرسور را کنترل یا قطع کند تا به موتور آسیبی وارد نشود.

یخچال فریزر ها در کل یا دارای رله اورلود حرارتی و یا رله اورلود مغناطیسی هستند. در صورتی که این قطعه معیوب شود کمپرسور روشن نخواهد شد و این گونه عملکرد دستگاه به هم خواهد ریخت. در صورتی که این قطعه با اختلال رو به رو بشود کمپرسور شما یا روشن نمیشود یا در حین شروع کار شروع به تیک تیک میکند. که این مشکلات از عواملی مانند گرمای زیاد، مشکل در سیم پیچی اورلود یک سره کار کردن کمپرسور است. و متاسفانه اورلود ها قابل تعمیر نیستند و باید تعویض بشوند و اگر آن را پشت گوش بی اندازید امکان ضربه به کمپرسور هست و در این صورت هزینه و مشکلات دستگاه شما بیشتر میشود.

برای عیب یابی و رفع مشکل بهتر است از یک تکنسین ماهر یا کار بلد در نمایندگی فریجیدر کمک بگیرید زیرا این کار بسیار تخصصی و پیچیده می باشد.

وظیفه رله اورلود چیست؟

[irp posts=”3800″]

انواع اورلود ها

اورلود ها به دو مدل مغناطیسی و حرارتی تقسیم میشوند که هرکدام دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد خودشان هستند. در ادامه برای شما از کارایی هرکدام به صورت جدا آموزشی کاربردی تهیه کرده ایم.

  • اورلود حرارتی: اورلودهای حرارتی دارای دو فلز غیر هم جنس هستند که با فاصله از یکدیگر تعبیه شده اند. زمانی که دمای کمپرسور از حداکثر مقدار استاندارد بالاتر رود، این دو به هم متصل شده و باعث قطع شدن جریان برق می شوند؛ تا زمانی که دما به حد مطلوب نرسد، اتصال دو فلز قطع نمی شود.
  • اورلود مغناطیسی: اورلودهای مغناطیسی بر اثر عبور جریان بالا و افزایش شدت میدان مغناطیسی، مدار را قطع کرده و در نتیجه جریان برق نیز قطع می شود. این مدل بیشتر برای محافظت از قطعات در برابر اتصال کوتاه کاربرد دارند. زیرا اتصال کوتاه بادی سریعا قطع شود؛ این در حالیست که اورلود حرارتی برای قطع کردن جریان برق ابتدا باید گرم شود که قاعدتا این روند، زمان بیشتری نیاز دارد.

انواع اورلود ها

نحوه کار رله اورلود کمپرسور یخچال

همانطور که در پاراگراف های بالا بیان کردیم هنگام بالا رفتن جریان های دریافتی موتور و افزایش دمای موتور، رله اورلود به عنوان یک محافظ الکتریکی عمل خواهد کرد.

اگر بخواهیم واضح تر بیان کنیم باید گفت با عبور جریان اضافی از رله اورلود، تیغه حساس تحریک می شود و طول آن افزایش می یابد، این عمل باعث قطع شدن ارتباط کانکت ها و جریان نول شده و در نهایت کمپرسور دستگاه خاموش خواهد شد. 

بعد از گذشت چند دقیقه دما در رله اورلود کاهش می یابد و تیغه حساس دوباره به حالت اولیه ی خود باز می گردد و در نتیجه کمپرسور روشن شده و شروع به کار خواهد کرد.

آموزش راه اندازی رله اورلود یخچال

گاهی با افتادن بعضی اتفاقات امکان دارد اورلود یخچال شما به درستی کار نکند و نیاز به راه اندازی مجدد داشته باشد در زمانی که این اتفاق می افتد شما باید خودتان مراحل زیر را پیش بگیرید:

در بعضی موارد میتواند با نیم سوز شدن استارت یخچال این اتفاق بیوفتد که در این صورت شما روی آن یک خازن نصب می کنید و یک سر فیش را به رله و سر دیگر را به روکش سیم وصل میکنید و در نتیجه مشکل دستگاه شما حل می شود.

نحوه تست سلامت اورلود یخچال

در صورتی که رله اورلود آسیب ببیند کمپرسور روشن نخواهد شد. برای عیب یابی بهتر است از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید زیرا این کار کاملا تخصصی است و اگر دانش کافی ندارید نباید آن را به تنهایی انجام دهید.

لازم به ذکر است که هر اورلود دارای جریانی می باشد که بر روی آن نوشته شده، بنابراین اگر مجبور به خرید یک قطعه ی جدید بودید باید دقت نمایید که جریان رله اورلود جدید کمتر یا بیشتر از قبلی نباشد.

اگر قطعه ی جدید را با جریان اشتباهی خریداری نمایید کمپرسور باز هم روشن نخواهد شد.

امروز در این مقاله شما را با انواع رله اورلود یخچال آشنا کردیم و اکنون شما می دانید که این قطعه به دو صورت مغناطیسی و حرارتی وجود دارد. نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر

رله اورلود های حرارتی یک فیوز دارند که به آن فیوز حرارتی می گویند. همچنین یکی از رایج ترین سوالات کاربران این است که رله اورلود چیست و چگونه کار می کند که به طور کامل جواب این سوال را برایتان در پاراگراف های بالا بیان کردیم.

اگر بخواهیم بار دیگر به طور خلاصه نحوه کار آن را توضیح دهیم باید گفت، اگر درجه حرارت اورلود 105 سلسیوس باشد کمپرسور خاموش خواهد شد و زمانی که درجه حرارت به 61 سلسیوس برسد کمپرسور یخچال دوباره شروع به کار خواهد کرد.

فراموش نکنید که اگر نیاز به تست، تعمیر یا تعویض رله اورلود داشتید حتما از یک تکنسین کاربلد یا یک فرد ماهر کمک بگیرید زیرا این کار کاملا تخصصی بوده و باید دانش و اطلاعات کافی داشته باشید.

نحوه تست سلامت اورلود یخچال

[irp posts=”3141″]

عوامل خرابی رله اورلود

در صورتهرگونه خرابی و درست کار نکردن دستگاهتان حتما قسمت هایی که در پایین گفته میشود را چک کنید.

  • خرابی ترموسات
  • نشتی گاز
  • فشار به کمپرسور
  • نوسان برق
  • محیط گرم

عوامل خرابی رله اورلود

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد طرز کار اورلود یخچال، دلایل خرابی این قطعه، انواع آن، نحوه تست سلامت عملکرد اورلود و در کل تمام نکاتی که باید در مورد ای قطعه بدانید، صحبت کنیم.

همانطور که در بالا خواندید این قطعه یکی از مهم ترین ها برای درست کار کردن دستگاه شماست، در صورت هرگونه خرابی حتما با نمایندگی تعمیرات یخچال فرجیدر تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن و با کم ترین قیمت مشکل دستگاه شما را حل کنند.

در صورتی که در این موضوع یا موضوعات دیگر برای شما سوال یا ابهامی پیش آمده می توانید در بخش نظرات کاربران با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان مجموعه در اسرع وقت به آن پاسخ دهند و یا اینکه با شماره تلفن 22225007-021 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

قیمت تعویض رله اورلود یخچال چقدر است؟

با توجه به شرایط ناپایدار اقتصادی و عدم ثبات قیمت ها، برای اطلاع از هزینه دقیق رله اورلود یخچال بهتر است با نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر با شماره 22225007-021 تماس بگیرید.

آیا رله اورلود برای همه مدل یخچال ها یکسان است؟

رله اورلود در دو مورد با هم فرق دارند. نوع(مغناطیسی یا حرارتی) و جریان(که روی قطعه حک شده است)

در صورت خرابی رله اورلود، یخچال صدای تیک تیک می دهد؟

بله! یکی از نشانه های خرابی رله اورلود، تیک تیک کردن یخچال فریزر می باشد.

1 دیدگاه

  1. Babak گفت:

    با عرض سلام، ایا علت هر چند، دقیقه یک بار از پشت یخچال فیریز امکان دارد از رله باشد؟ صدای تق میدهد، چند بار تو اساس کشی فکر کنم ضربه خورده، ممنون میشم جواب سوالمو بدید، ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *