دکمه-های-روی-لباسشویی
معنی کلمات و دکمه‌های روی لباسشویی
فوریه 20, 2021
لاستیک دور درب یخچال
لاستیک درب یخچال و روش تعویض آن
مارس 6, 2021
نمایش همه

بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر

نوسان دما یخچال فریجیدر

نوسان دما یخچال فریجیدر

  • آیا از یخ زدن بی مورد مواد غذایی که در یخچال قرار داده اید، شکایت دارید؟
  • برخی از مواد غذایی شما در یخچال فاسد شده و کپک زده اند؟
  • بوی بدی یخچال شما را احاطه کرده است؟ 


فراموش نکنید که بخشی از اختلالاتی که در بالا نام برده شده اند به دلیل اختلال و نوسان در دمای داخلی یخچال شماست. 

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که اکثر افراد در منزل با دستگاه ‌های یخچال فریزر خود دارند، نوسان بیش از حد دمای آنها و گرم و سرد شدن پیوسته آنها می باشد. این عارضه گذشته از گرم کردن و یا یخ زدن بی مورد مواد غذایی، اگر به موقع رفع نشود، می تواند به قطعات دیگر یخچال و فریزر نیز صدمه وارد کند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با اصلی ترین علل ایجاد کننده این مشکل و چگونگی حل آن آشنا کنیم.

 پیش از هر چیز به شما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به تعمیر، سرویس دوره ای، یا تأمین قطعات با نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر تماس بگیرید و از تخصص تعمیرکاران مجرب ما بهره ببرید.

نوسان دمای یخچال می تواند علل مختلفی داشته باشد که با توجه به تخصصی بودن فرآیند تعمیر یخچال و فریزر و لزوم حصول به نتیجه مطلوب، دوباره به شما توصیه می‌کنیم تا در این زمینه از تعمیرکاران متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا متحمل صرف هزینه های سنگین تر نشوید. 

خدمات مرتبطآموزش تعویض روغن یخچال

علل نوسان دمای یخچال و فریزر

نوسان دما یخچال فریجیدر

1-درست کار نکردن ترموستات یخچال

 ترموستات یکی از قطعات حیاتی و مهم هر دستگاه یخچال و فریزر می باشد که وظیفه آن اندازه گیری دمای داخلی یخچال است. کارکرد ترموستات به این صورت است که در زمان گرم بودن داخل یخچال، فرمان تولید سرما را صادر می کند و زمانی که یخچال به درجۀ بالایی از سرما که از قبل توسط ما تنظیم شده، می رسد دستور توقف تولید سرما را به کمپرسور می دهد. حال اگر ترموستات بنا به هر دلیل در اندازه گیری دما اشتباه کند و یا اصلاً مقدار دما را اشتباه گزارش دهد، در نتیجه باعث نوسان دمای یخچال خواهد شد. در مواجهه با نوسان دمای یخچال، پیش از هر اقدامی ترموستات آن را مورد بررسی قرار دهید و از کارکرد صحیح و تنظیم آن اطمینان کسب کنید. اگر مشکل ترموستات بر شما محرز شد، در اسرع وقت برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید. 

2- خراب شدن کمپرسور یخچال فریزر

 بخش بعد که از ارتباط خیلی زیادی با موتور یخچال و ترموستات آن برخوردار است، کمپرسور یخچال فریزر است. وقتی خیالتان از جانب ترموستات یخچال راحت شد، در گام دوم به سراغ کمپرسور بروید. کمپرسور پس از دریافت دستور از ترموستات وظیفه تولید سرما را برعهده دارد. اما اگر کمپرسور دچار اختلال شده باشد، دستور دریافت شده را انجام نمی دهد و در فواصل زمانی نامناسب و بدون توجه به فرمان دریافت شده از سمت ترموستات، اقدام به تولید سرما یا توقف آن می کند. به همین دلیل شما متوجه نوسان در دمای یخچال خواهید شد؛ که اگر در همین مراحل اول آن را رفع نکنید، این مشکل می‌تواند به مرور زمان به ترموستات و دیگر قطعات وابسته نیز سرایت کند. لذا توصیه می شود هر چه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

3- روشن و خاموش شدن ناخودآگاه موتور یخچال

 اصلی ترین قسمت هر یخچال فریزری، موتور آن است؛ که عملکرد نادرست آن می‌تواند بر سایر قطعات تأثیر مستقیم بگذارد. کمپرسور یخچال فریزر برای تولید سرما نیاز به پشتیبانی موتور یخچال دارد. ولی اگر موتور یخچال شما به صورت بی‌ برنامه و ناخودآگاه خاموش یا روشن شود، کار قطعات دیگر از جمله کمپرسور را نیز با اختلال مواجه می کند و شما متوجه اختلال در دمای یخچال خواهید شد. در این مرحله به شما توصیه می شود به دلیل پیچیدگی و حساسیتی که موتور یخچال دارد و احتمال هزینه گزافی که ممکن است برای شما به همراه بیاورد، از یک تعمیرکار متخصص کمک بخواهید تا موتور یخچال را با کیفیت بالایی تعمیر کند.

4- بروز  اختلال در اتصالات برقی و سیم های رابط

 تمام قطعاتی که در بالا به آنها اشاره شد، صرف نظر از حساسیت و پیچیدگی که دارند، برای عملکرد صحیح خود نیاز به دریافت مقدار ثابتی ولتاژ و برقراری ارتباط به وسیلۀ سیم های سالم دارند. بنابراین اگر در جریان ورودی دارای اختلال باشند و از جریان مورد نیاز و استاندارد برخوردار نباشند، یا سیم ها دچار قطع شدگی یا آسیب شده باشند، به مرور زمان این مشکل به سایر قطعات نیز سرایت خواهد کرد و قطعه به درستی وظیفه خود را انجام نخواهد داد. لذا باعث ایجاد نوسان در یخچال خواهد شد.

از سوی دیگر به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر اتصالات برقی دارای اختلال باشند و شما نسبت به رفع و تعمیر آنها اهتمام نورزید، به مرور زمان ممکن است بدنۀ یخچال نیز حاوی جریان برق شود که این موضوع می‌تواند با توجه به استقرار یخچال فریزر در محل آشپزخانه و احتمال خیس شدن آن،  باعث خطرات مالی بیشتر و یا حتی خطرات جانی برای اهل خانه شود. در نتیجه یک اختلال ساده در سیم کشی داخلی دستگاه را با جدیت مورد پیگیری قرار دهید و برای استفاده از سیم با مشخصات استاندارد و فابریک، حتماً با تعمیرکار ماهر در میان بگذارید و شخصاً به این کار اقدام نکنید. 

 5- اختلال در سیستم سنسور یخچال

 یکی دیگر از قطعات حساس در یخچال که می تواند منجر به نوسانات دمای داخلی آن شود، سنسور یخچال است. زیرا عدم کارکرد درست سنسور داخلی یخچال، موجب گرم شدن و سرد شدن بی موقع آن خواهد شد. لذا برای این موضوع نیز حتماً مراتب را با سرویس کار مجرب در میان بگذارید. 

یک توصیۀ دوستانه

در پایان  باید به اطلاع شما خواننده گرامی برسانیم که مطالب فوق صرفاً جنبه آموزشی و اطلاع رسانی کلی در مورد سیستم یخچال فریزر منزل شما را دارد و به اتکای این محتوا نباید راساً اقدام به باز کردن و تعمیر سیستم یخچال فریزر خود نمایید؛ تا از بروز مشکلات بیشتر و خطرات جانی و مالی پیشگیری به عمل آید.

لذا برای دریافت خدمات بیشتر  یا مشاوره، با نمایندگی مجاز تعمیرات فریجیدر در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =