دلایل نوسان دمای یخچال
بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر
آبان 28, 1401
دلیل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی
علت قطع شدن آب ماشین لباسشویی
آبان 28, 1401
نمایش همه

داغ شدن جاروبرقی و بررسی دلایل آن

داغ شدن جاروبرقی

شاید تا به الان هنگام استفاده از جاروبرقی متوجه شده اید که دستگاهتان داغ کرده اما به دلیل این که هیچ اطلاعاتی درباره ی داغ کردن جاروبرقی ندارید، خیلی خودتان را درگیر این موضوع نکرده اید. داغ شدن دستگاه پس از 20 یا 30 دقیقه استفاده، کاملا طبیعی است اما اگر جاروبرقی زود به زود داغ شود و میزان آن بیش از حد نرمال باشد، باید دستگاه را خاموش کنید وعلت بروز این مشکل را بیابید. امروز در این مقاله می خواهیم درباره ی دلیل داغ شدن جاروبرقی صحبت کنیم تا در مواقعی که این اتفاق برای شما رخ می دهد آگاهی کاملی داشته باشید و خیلی سریع اقدام به رفع مشکل کنید، این گونه از معیوب شدن دیگر قطعات دستگاه و بروز مشکلات جدی تر و بزرگ تر جلوگیری خواهید کرد.

بررسی علت های داغ شدن جاروبرقی

در ادامه دلایل داغ شدن بدنه جاروبرقی را به صورت گاه به گام و مرحله به مرحله به شما کاربران آموزش داده ایم:

1- فن موتور معیوب شده باشد.

با روشن شدن جاروبرقی فن نیز شروع به کار کردن می کند و هوا را به سمت پورت خروجی دستگاه می کشاند تا با ایجاد یک خلاء کوچک، مکش را در جاروبرقی به وجود آورد. در صورتی که دستگاه شما داغ می کند، اولین قطعه ای که باید بررسی شود فن می باشد زیرا معیوب شدن این قطعه جزء شایع ترین مشکلاتی است که برای کاربران بسیار زیادی رخ داده است. برای این که مطمئن شوید فن خراب شده یا خیر، باید ابتدا درب جاروبرقی را بردارید و بدون لمس کردن دستگاه آن را روشن کنید. اگر فن به سختی و یا در کل کار نکرد حتما این قطعه را تعویض نمایید.

فن موتور معیوب شده باشد

2- پر شدن کیسه زباله، کثیف شدن فیلتر و یا مسدود بودن راه لوله

در برخی از جاروبرقی ها فیلتر هایی نصب شده که احتمال مسدود شدن آنها با گرد و خاک وجود دارد. کثیف شدن این قطعه موجب بروز اختلال در تبادل هوا با بیرون برای موتور می شود و در نهایت موتور داغ خواهد کرد. پر بودن کیسه زباله یکی دیگر از علت هایی است که باعث داغ شدن جاروبرقی خواهد شد. در صورتی که علاوه بر داغ شدن موتور، مکش دستگاه نیز کاهش یافته بود، مطمئن باشید که یکی از مواردی که بیان کردیم رخ داده است، در نتیجه به طور منظم کیسه زباله را خالی کنید و فیلتر را تمیز نمایید.

[irp posts=”3299″]

3- ترموستات آسیب دیده است

برخی از جاروبرقی ها دارای قطعه ای به نام ترموستات می باشند که موظف است هنگامی که دمای موتور بیش از حد استاندارد شده، فرمان خاموش شدن جاروبرقی را بدهد تا با این کار مانع معیوب شدن دیگر قطعات شود. اگر از جاروبرقی خود برای مدت طولانی استفاده می کنید و بوی سوختگی به مشام شما می رسد قطعا ترموستات آسیب دیده و به موقع وظیفه ی خود را انجام نداده، از همین رو باید اقدام به بررسی این قطعه کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

4- فشار بسیار زیادی به موتور وارد می شود

موتور مهم ترین قطعه داخل جاروبرقی است به گونه ای که عملکرد دستگاه به عملکرد این قطعه وابسته است. در صورتی که به موتور بیش از حد توانش فشار وارد شود، موتور داغ خواهد کرد و احتمال سوختن آن وجود دارد. اگر هنگام استفاده از جاروبرقی متوجه شدید که موتور بدون وقفه و پشت سر هم کار می کند باید حتما از یک فرد متخصص یا یک تعمیرکار ماهر در نمایندگی تعمیرات فریجیدر بخواهید تا این قطعه را بررسی نماید و در صورت نیاز آن را تعیمر یا تعویض کند.

فشار بسیار زیاد به موتور وارد میشود

5- موتور نیم سوز شده است

اگر موتور دستگاه شما نیم سوز شده باشد جریان بسیار زیادی را مصرف خواهد کرد. نیم سوز شدن موتور یکی از مهم ترین علت هایی است که باعث داغ شدن دستگاه می شود. برای برطرف کردن این مشکل باید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید که احتمالا اقدام به تعویض سیم پیچی ها خواهد کرد. ناگفته نماند که در بیشتر موقعیت ها به صرفه تر و بهتر است که موتور را در کل تعویض نمایید.

6- برد جاروبرقی سوخته و معیوب شده است

آخرین دلیلی که موجب بالا رفتن دمای دستگاه می شود، سوختن و یا معیوب شدن برد جاروبرقی می باشد. گاهی اوقات ترموستات وظیفه ی خود را به خوبی انجام می دهد اما به دلیل اینکه برد معیوب شده، اطلاعات مورد نیاز به موتور انتقال داده نخواهد شد و در نتیجه دستگاه روشن خواهد ماند. بررسی برد یک کار بسیار تخصصی است و نیاز به دانش کافی دارد به همین دلیل از یک تعمیر کار ماهر کمک بگیرید.

علت داغ شدن دوشاخه جاروبرقی

کشیدن سیم جاروبرقی تا آخر میتواند موجب داغ شدن کابل آن بشود، چون در این حالت شما سیم هایی داخلی را هم میکشید و به مرور زمان روکش روی سیم از بین میرود سیم ها با برخورد بهم دیگر باعث اتصالی بشود. موارد دیگری هم مانند فشار به موتور و آمپر کشیدن آن هم میتواند موجب افتادن این اتفاق باشه اما مورد دوم خیلی کمتر از اولی پیش پای شما قرار میگیرد، در هر صورت پیشنهاد میشه که هر دو مورد را رعایت کنید.

چرا جاروبرقی زود داغ میکنه؟

در استفاده طولانی مدت از دستگاهتان یا مسدود شدن پروانه موتور جاروبرقی شما داغ میکند بهتره برای جلو گیری از این اتفاق دستگاهتان را به صورت دوره ای چک کنید و یا در هنگام استفاده محافظت کاملی روی آن داشته باشید.

[irp posts=”3725″]

سخن پایانی

همانطور که در پاراگراف های بالا بیان کردیم، امروز در این مقاله شما را با دلیل داغ شدن جاروبرقی آشنا کردیم. اکنون که اطلاعات کافی و دقیقی دارید می توانید هر گاه که مشکلی برای شما پیش آمد خیلی سریع اقدام به برطرف کردن آن کنید، البته به یاد داشته باشید که اگر تجربه و مهارت مورد نیاز را ندارید حتما از یک فرد متخصص بخواهید تا به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *