چگونه لباسشویی فریجیدر را تنظیم کنیم؟
چگونه لباسشویی فریجیدر را تنظیم کنیم؟
مهر 1, 1399
نحوه بازکردن قفل کودک ماشین لباسشویی
نحوه بازکردن قفل کودک ماشین لباسشویی
مهر 1, 1399
نمایش همه

تعویض تسمه ماشین لباسشویی وعلاِئم خرابی آن

تعویض تسمه ماشین لباسشویی وعلاِئم خرابی آن

تعویض تسمه ماشین لباسشویی وعلاِئم خرابی آن

در این مقاله قصد داریم با آموزش تعویض تسمه ماشین لباسشویی ونحوه ی عیب یابی آن بپردازیم.

قبل ازهرچیز ابتدا باید برسی کنیم که آیا مشکل از تسمه ماشین لباسشویی است چراکه گاهی اوقات  باروش های ساده مشکل حل میشود ونیازی به تعمیر تسمه ماشین لباسشویی نخواهیم داشت.

به طور مثال شاید مشکل با راهکارهایی همچون استفاده از مقدار مناسب و نوع باکیفیت مواد شوینده، تمیز کردن لباسشویی از پرزهای لباس ها، کاهش حجم لباس در داخل دیگ و استفاده از دما و برنامه شستشوی مناسب با توجه به نوع پارچه لباس ها مشکل ماشین لباسشویی شما حل شود ونیازی به تعویض تسمه ماشین لباسشویی نداشته باشیم.

درصورتی که باراه حل های پیشنهادشده علائم خرابی ماشین لباسشویی مانند حرکت نکردن دیگ برطرف نشد نیاز به انجام عملیات فنی برای بر طرف کردن آن می باشد.

خدمات مرتبط: تعمیر ماشین لباسشویی فریجیدر

 دلایل خرابی ماشین لباسشویی که به تسمه مربوط است

در صورتی که ماشین لباسشویی را روشن کنید اما چرخش دیگ شستشو به طور صحیح انجام نشود ممکن است تسمه درایو ماشین لباسشویی پاره و یا پوسیده شده باشد.

در صورتی که ماشین لباسشویی برای شست و شو حرکتی را انجام ندهد و شروع به کار نکند ممکن است در تسمه ساییدگی ایجاد شده باشد.

اگر در حین شستن ماشین لباسشویی خیلی لرزش داشته باشد، ممکن است دلیل پاره شدن یا خرابی تسمه باشد که باید تعویض گرد.

عمل آبگیری در ماشین لباسشویی کامل انجام میشود اما کار نمی کند در این صورت تسمه ماشین لباسشویی زیادی سفت شده است و باید تنظیم شود در عمل آبگیری موتور ماشین لباسشویی کار می کند و سپس متوقف می شود در این صورت نیز تسمه سفت بسته شده است و باید تنظیمات آن را انجام دهید.

در عمل شستشو ماشین لباسشویی به صورت نامتعادل می لرزد ، در این صورت تسمه ماشین لباسشویی معیوب شده است و باید تعویض شود.

اگر ماشین لباسشویی عمل خشک کردن لباسها را به درستی انجام نداد  علت اولیه بروز این مشکل در تمامی برندهای ماشین لباسشویی پوسیده شدن تسمه ماشین است که باید با تسمه مشابه سالم تعویض گردد.

ایجاد سر و صدای زیاد در هنگام کارکرد ماشین لباسشویی می تواند به علت شل شدن تسمه و یا اندازه نامناسب آن باشد .

گام اول ایمنی قبل از اقدام به تعویض تسمه لباسشویی

قبل از اقدام به تعویض تسمه ماشین لباسشویی خود حتماً دوشاخه لباسشویی خود را از پریز برق جدا کنید. سپس شیلنگ آب را جدا نموده و لباسشویی را طوری برگردانیم که پشت آن به طرف ما باشد وعلاوه برآن  نکات ایمنی نیز رعایت شود.

گام دوم باز کردن درب پشت لباسشویی وبرسی تسمه لباسشویی

 ابتدا پیچ های سینی پشت لباسشویی را باز می کنیم، بعد از باز کردن پیچ های سینی پشت آن را در آورده و در کناری می گذاریم. بعد از باز کردن سینی پشت فولی دیگ و الکترو موتور لباسشویی و تسمه قابل رویت می باشد.

حال باید به دقت تسمه را مورد بررسی قرار دهیم ببینیم آیا در تسمه پارگی وجود دارد؟ آیا در تسمه خوردگی و پوسیدگی دارد؟ آیا تسمه شل شده است؟ حال ما با بررسی علت خرابی تسمه پروانه لباسشویی باید تعویض گردد. اما اگر در جای خود شل شده است، با تغییر اندازه فولی موتور لباسشویی که در هر الکترو موتور لباسشویی چند سانتی متر جا برای ریگلاژ موتور در نظر می گیرند، وقتی تسمه پروانه شل شده می توان فاصله فولی الکتروموترر را با فلکه دیگ زیاد تر کرد.

بدین ترتیب تسمه کشیده شده و سفت می گردد و با حرکت فولی الکتروموتور بوسیله تسمه که درگیر با فولی می باشد، فلکه دیگ به حرکت در آمده و دیگ به چرخش در می آید.

خدمات طلایی: تعمیر ظرفشویی فریجیدر

گام سوم برداشتن تسمه معیوب

برای قرار دادن  تسمه جدید، ابتدا آن را به دور پولی موتور لباسشویی بیندازید. سپس تسمه را بدون وارد آوردن فشار، در اطراف قرقره فیکس کنید.

دلایل خرابی تسمه ماشین لباسشویی

با دست آزاد خود قرقره  را به آرامی بچرخانید. تسمه خود به خود در شیار قرقره جا می گیرد و شما نیازی نیست با فشار آن را جا بیندازید.

این نکته راهم توجه داشته باشید که اگر موتور کشنده دارد، می توانید تسمه را متناسب با کشش صحیح تنظیم کنید. در اکثر ماشین های لباسشویی جدید میزان کشش از پیش تعیین شده هستند.

در انتها دیگه را با دست بچرخانید و تصویر را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی در سر جای خود قرار گرفته است. سپس پنل و درب پشتی لباسشویی را ببندید تا به این ترتیب کار تعویض تسمه ماشین لباسشویی تمام شود

جمع بندی نهایی ومراحل تعویض تسمه

1.اگر ماشین شما دارای پنل پشتی بود، آن را با پیچ‌گوشتی باز کنید. دربعضی مدل‌ها پنل پشتی قابل جداشدن نیست و باید پنل جلویی را جدا کنید و برای برداشتن پنل جلویی پوشش را باز کنید.

2.پخش کننده پودررا بردارید (یک دکمه کوچک در داخل آن برای راحت بیرون آوردن وجود دارد).

3.کنترل پنل را بردارید و آن را در بالا قرار دهید تا مزاحمتی ایجاد نکند.

4.پنل پایین را باز کنید و سپس به سمت خود بکشید تا کامل بیرون بیاید.

5. وقتی پنل را باز کردید، به راحتی وضعیت تسمه مشخص است. ممکن است که تسمه شل شده باشد و نیازی به تعویض نباشد. به هر حال قبل از هر کاری، تسمه را به صورت دقیق مورد بازبینی قرار دهید.

6.پیچ‌گوشتی را لبه تسمه بگذارید. سپس همینطوری که کمی بالا آمده، تسمه را روی قرقره و پولی به یک سمت بچرخانید. در هنگام چرخش، تسمه بالا آمده و به راحتی در دست قرار می‌گیرد. بعد می‌توانید آن را به صورت کلی خارج کنید.

7.حالا وقت جا زدن است. برای جا زدن بهتر است که از پولی کوچک شروع کنید. باید مراقب باشید که شیارهای تسمه مطابق با خود پولی باشد. سپس تسمه را کشیده و به سمت قرقره دوم ببرید. البته همان‌طور که قرقره را می‌چرخانید، به‌آرامی تسمه روی آن جایگذاری کنید.

8.اگر دسترسی خیلی خوبی به جایگاه تسمه ندارید، می‌توانید آن بخش بسته شده را با سیم ببندید. برای اینکه خیلی خوب محیط را ببینید، با چراغ قوه روشن کنید.

درانتهابعد از جا زدن، همه وسایل را سرجای خود قرار دهید و محکم پیچ کنید.

امیدواریم دراین مقاله توانسته باشیم آموزش تعویض تسمه ماشین لباسشویی وعیب یابی آن را به طورمفید برای شما ارائه داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *