نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی
علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی چیست؟
دی 14, 1402
تعمیر برد لباسشویی فریجیدر
چگونگی تعمیر برد لباسشویی فریجیدر
دی 14, 1402
نمایش همه

المنت یخچال چیست؟ نحوه تست المنت یخچال

المنت یخچال

المنت یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟ از کجا بفهمیم هیتر المنت یخچال خراب شده است؟ نحوه تست المنت یخچال به چه صورت است؟

در سال های اخیر کمپانی های ساخت لوازم خانگی مانند یخچال فریزرها به دلیل مشکل اساسی برفک زدن، چاره ای اندیشیدند که این مورد را برطرف کنند. به همین دلیل هیتر المنت را به دستگاه ها اضافه کردند.

المنت یخچال برای آب کردن برفک ها و یخ های مزاحم ایجاد شده در بخش فریزر به یخچال ها اضافه شد و این مدل دستگاه ها را نوفراست نامگذاری کردند. اما مانند تمام قطعات داخلی دیگر در یخچال، این قطعه هم می تواند به دلایل مختلفی خراب شده و شما را با مشکل موجه کند.

دلایلی مانند عمر بالای یخچال و در نتیجه فرسوده شدن المنت بر اثر کار زیاد، باز ماندن درب یخچال برای مدت طولانی، خرابی کمپرسور و … می تواند باعث خرابی هیتر المنت شود.

حالا در ادامه در این مقاله می خواهیم این مشکل را به صورت تخصصی بررسی کنیم. همچنین در صورتی که در خانه خود یخچال فریزر فریجیدر دارید و برای تعمیر آن دچار مشکل شده اید، می توانید برای تعمیر تخصصی یخچال فریجیدر با مجموعه ما تماس بگیرید.

چرا المنت یخچال خراب می شود؟

همانطور که در بخش قبل گفتیم، المنت یخچال یکی از مهمترین و کارآمدترین قطعات موجود در دستگاه است که شما را از شر یخ و برفک ایجاد شده داخل فریزر خلاص می کند.

شرکت های سازنده انواع یخچال فریزرها به مرور زمان و با بررسی نیازهای کاربر، برخی قطعات را به یخچال اضافه و یا کم می کنند تا بتوانند بهترین مدل خود را ارائه دهند. این روزها اکثر یخچال ها دارای سیستم نوفراست هستند و دقیقا هیتر المنت است که این سیستم را مدیریت می کند.

اما ممکن است خرابی هایی برای این قطعه ایجاد شود و این مورد می تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کند. برخی از دلایل خراب شدن المنت یخچال شامل موارد زیر است:

 • باز ماندن بیش از حد درب یخچال
 • خرابی کمپرسور
 • عمر بالای المنت یخچال

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت تخصصی با هم بررسی می کنیم.

1. باز ماندن درب یخچال

اولین موردی که می تواند مسبب معیوب شدن المنت یخچال شود، باز ماندن درب یخچال برای مدت طولانی می باشد. باز ماندن درب یخچال برای مدت طولانی می‌تواند به شکل‌های مختلفی باعث خرابی المنت یخچال شود. این امر ممکن است به دلیل افزایش مصرف انرژی، افزایش فعالیت المنت یخچال و کاهش عمر مفید یخچال منجر شود. این اثرات می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • افزایش مصرف انرژی: با باز ماندن درب یخچال، دمای داخل یخچال افزایش می‌یابد و سیستم خنک کننده باید بیشتر کار کند تا دما را کاهش دهد. این باعث افزایش مصرف انرژی یخچال می‌شود که به مرور زمان می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های انرژی شود.
 • خرابی زودتر المنت یخچال: افزایش کار مورد نیاز برای خنک کردن محفظه داخلی یخچال ممکن است باعث افزایش فعالیت المنت یخچال شود که منجر به خرابی زودتر آن می‌شود. این موضوع می‌تواند هزینه‌های تعمیراتی را افزایش دهد.
 • کاهش عمر مفید یخچال: افزایش فعالیت المنت یخچال ممکن است باعث گرم شدن زیاد یخچال شود که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش عمر مفید یخچال شود.

به طور کلی، باز ماندن درب یخچال برای مدت طولانی می‌تواند منجر به افزایش مصرف انرژی، خرابی زودتر المنت یخچال و کاهش عمر مفید یخچال شود. این امر نشان می‌دهد که حفظ درب یخچال بسته و جلوگیری از باز ماندن طولانی مدت آن می‌تواند به بهبود عملکرد و ماندگاری یخچال کمک کند.

دلایل مختلفی نیز می تواند باعث باز ماندن درب یخچال شود که برای اطلاع از آن می توانید از مقاله های قبلی سایت بهره مند شده و آن ها را مطالعه بفرمایید.

2. خرابی کمپرسور باعث خرابی المنت یخچال

خرابی کمپرسور یخچال می‌تواند به شکل غیرمستقیم باعث خرابی المنت یخچال شود. وظیفه کمپرسور یخچال این است که گاز فشرده‌شده را در دستگاه گردش دهد و دمای یخچال را کاهش دهد. اگر کمپرسور کار نکند یا به‌طور نامنظم کار کند، ممکن است دمای داخل یخچال به‌طور نامناسبی تنظیم شود.

این موضوع می‌تواند به افزایش فعالیت المنت یخچال منجر شود. اگر دمای داخل یخچال به‌طور نامناسبی تنظیم شود، المنت یخچال باید بیشتر کار کند تا بتواند برفک داخل یخچال را آب کند. این باعث افزایش فعالیت و مصرف انرژی المنت یخچال می‌شود.

بنابراین، خرابی کمپرسور یخچال می‌تواند به‌طور غیرمستقیم باعث افزایش فعالیت و مصرف انرژی المنت یخچال و در نتیجه خرابی زودتر آن شود.

بیشتر بخوانید: بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر

3. عمر بالای المنت یخچال

همانطور که گفتیم، هیتر المنت یخچال وظیفه ایجاد گرما واز بین بردن برفک داخل یخچال را بر عهده دارد. اگر هیتر المنت یخچال برای مدت زمان طولانی به طور مداوم کار کند، ممکن است باعث خرابی زودتر آن شود.

اولاً، استفاده بیش از حد ممکن است باعث گرم شدن زیاد هیتر شود که در نتیجه موجب خرابی المنت و یا سیم‌های داخلی آن شود. دوماً، استفاده بیش از حد ممکن است منجر به خستگی و خرابی سریع‌تر قطعات داخلی هیتر شود.

به همین دلیل، اهمیت دارد که هیتر المنت یخچال به درستی و با توجه به نیازهای واقعی یخچال استفاده شود. همچنین، اگر دمای داخل یخچال به‌طور نامناسبی تنظیم شود و هیتر باید به‌طور مداوم کار کند، ممکن است منجر به خرابی زودتر آن شود.

بنابراین، استفاده معقولانه و نگهداری صحیح از هیتر المنت یخچال می‌تواند به تاخیر خرابی آن کمک کند و عمر مفید آن را افزایش دهد. بهتر است یخچال خود را به صورت دوره ای سرویس کنید تا از خرابی های آن جلوگیری شود.

نحوه تست المنت یخچال

برای تست المنت یخچال با استفاده از مولتی‌متر، شما باید به دقت و با احتیاط اقدام کنید. این کار به دلیل وجود برق و خطر شوک الکتریکی نیازمند دقت و آگاهی است. در ادامه روش تست المنت یخچال با مولتی‌متر را شرح خواهم داد:

 1. قطع برق: قبل از هر چیز، اطمینان حاصل کنید که برق یخچال قطع شده است. این کار را با خاموش کردن دستگاه از سوئیچ یا جدا کردن اتصال برق انجام دهید.
 2. دسترسی به المنت: برای دسترسی به المنت یخچال، شاید نیاز به باز کردن پنل یا قسمت‌هایی از یخچال داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که دسترسی به المنت بدون هیچ گونه خطری امکان‌پذیر است.
 3. تنظیم مولتی‌متر: مولتی‌متر را بر روی حالت اندازه‌گیری مقاومت (ohm) تنظیم کنید.
 4. اندازه‌گیری مقاومت: با استفاده از مولتی‌متر، دو سر آن را به دو سر المنت یخچال وصل کنید. مقدار مقاومت را اندازه‌گیری کرده و با مقدار استاندارد مقاومت المنت مقایسه کنید. این مقدار بسته به نوع یخچال و المنت ممکن است متفاوت باشد. اگر مقاومت بسیار بالا یا بسیار پایینتر از حد استاندارد باشد، این ممکن است نشانه خرابی المنت باشد.
 5. بررسی تغییرات دما: همچنین می‌توانید با استفاده از مولتی‌متر تغییرات دمای المنت را نیز بررسی کنید. این کار ممکن است نشان دهنده عملکرد نامناسب یا خرابی المنت باشد.

توجه: اگر شما تجربه کافی در انجام این کار را ندارید یا احساس می‌کنید که ممکن است با خطر شوک الکتریکی مواجه شوید، بهتر است که این کار را به تعمیرکاران متخصص واگذار کنید.

جمع بندی

در این مقاله در مورد المنت یخچال، نحوه خراب شدن آن و البته نحوه تست آن صحبت کردیم. المنت یخچال با توجه به کارکردی که دارد، می تواند یکی از قطعات مهم و کاربردی در یخچال باشد که از برفک زدن یخچال یا فریزر شما جلوگیری می کند.

در بخش های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم که علت خرابی های آن کدام است؛ اگر تا انتهای مقاله را به طور کامل خوانده باشید، متوجه می شوید که چگونه می توانید المنت را با استفاده از مولتی متر بررسی کرده و از سلامت یا عدم سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. برای دریافت خدمات تخصصی تعمیر انواع لوازم خانگی برند فریجیدر می توانید با نمایندگی مجاز تعمیر فریجیدر تماس بگیرید.

سوالات متداول

المنت یخچال کجا قرار دارد؟

معمولا المنت یخچال در قسمت پشت دستگاه قرار دارد.

آیا ایجاد برفک در بخش اواپراتور یخچال یکی از نشانه های خرابی المنت یخچال است؟

بله! یکی از نشانه های خرابی المنت یخچال، ایجاد برفک در بخش اواپراتور است.

آیا المنت یخچال در تماس با آب می سوزد؟

بله! پس مواظب باشید که در هنگام تمیز کردن یخچال باید مراقب المنت یخچال بود و به‌هیچ‌وجه این المنت در معرض مستقیم آب نباید قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *