نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی
نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی
آذر 22, 1402
نگهداری صحیح ماشین لباسشویی
نکات کلیدی در نگهداری صحیح ماشین لباسشویی
آذر 22, 1402
نمایش همه

تست تمام قطعات ماشین لباسشویی

تست تمام قطعات ماشین لباسشویی

تست تمام قطعات ماشین لباسشویی یکی از موضوعاتی است که ممکن است برای شما هم چالش ایجاد کرده و به دنبال جواب آن می گردید. ماشین های لباسشویی معمولا عمر بالایی دارند و می توان زمان زیادی از آن استفاده کرد اما ممکن است به دلیل استفاده نادرست یا عمر بالا، برخی از قطعات آن خراب شود. به همین دلیل اهمیت دارد که بدانید هر یک از قطعات داخلی ماشین لباسشویی را چگونه باید بررسی و از سلامت آن ها اطمینان حاصل کرد.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد تست تمام قطعات ماشین لباسشویی صحبت کنیم. پس تا انتهای این مطلب از تعمیر فریجیدر با ما همراه باشید.

چگونه تمام قطعات ماشین لباسشویی را تست کنیم؟

همانطور که می دانید ماشین لباسشویی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که خرابی یا معیوب شدن هر کدام از آن ها می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گردد.

برای مثال در مدل های بلبرینگ دار، خرابی بلبرینگ لباسشویی می تواند از چرخیدن دیگ دستگاه جلوگیری کند و یا خرابی شیر برقی می تواند باعث نشت آب از لباسشویی گردد.

به همین ترتیب، هر کدام از قطعات داخلی می تواند به نحوی در عملکرد لباسشویی اختلال ایجاد کند. اما چطور می توان قطعات مختلف داخلی را تست کرده و از سلامت و صحت عملکردشان اطمینان حاصل کرد؟

در ادامه این مورد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تست موتور ماشین لباسشویی

اولین موردی که قصد داریم در مورد نحوه تست آن صحبت کنیم، موتور ماشین لباسشویی است. موتور یکی از مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی حساب می شود و دانستن نحوه تست آن می تواند کمک زیادی به شما بکند.

برای تست موتور ماشین لباسشویی 2 روش وجود دارد:

  • تست موتور لباسشویی با مولتی متر
  • تست موتور لباسشویی با منبع تغذیه

تست موتور ماشین لباسشویی

برای تست موتور لباسشویی با مولتی متر ابتدا باید سیم های موتور را جدا کنید. یکی از پروب های مولتی متر را به ترمینال موتور و دیگری را به پایانه ماشین لباسشویی وصل کنید. در صورتی که اعداد نمایش داده شده روی مولتی متر صفر یا نزدیک صفر باشد، موتور سالم است؛ در غیر اینصورت ممکن است سیم پیچ های داخلی موتور خراب شده و نیاز به تعمیر دارد.

تست موتور لباسشویی با منبع تغذیه که با DC نیز شناخته می شود، به این صورت است که ابتدا باید یک سر DC را به سیم پیچ استاتور و دیگری را به دو زغال لباسشویی وصل کنید. این کار باعث می شود الکترو موتور دستگاه با تمام توان کار کند. در صورتی که موتور خراب باشد، این روند دچار اختلال خواهد شد.

تست شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی نیز یکی دیگر از قطعات مهم داخلی ماشین لباسشویی محسوب می شود که در صورت خرابی می تواند مشکلات زیادی در عملکرد دستگاه ایجاد کند. عدم انجام روند آبگیری، نشت آب از لباسشویی، پر شدن مخزن لباسشویی با آب و … می تواند از سری مشکلات ایجاد شده در اثر خرابی شیر برقی باشد.

تست شیر برقی ماشین لباسشویی

برای تست شیر برقی ماشین لباسشویی نیز می توان از مولتی متر استفاده کرد. برای این کار، مراحل زیر را طی کنید:

  • برق ماشین لباسشویی را قطع کنید. شیر برقی می تواند جریان برق را تا 100 ولت نیز تحمل کند. در صورت برخورد انسان با این قطعه می تواند آسیب های جدی به او وارد کند.
  • منبع آب ماشین لباسشویی را قطع کنید.
  • واشر لباسشویی را جدا کرده و دریچه های آب گرم و سرد دستگاه را ببندید(برای انجام این کار باید دسته سوپاپ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید)
  • دریچه های ورودی آب به لباسشویی را جدا کرده تا دسترسی راحت تری به شیر برقی داشته باشید.
  • شیر برقی آب گرم و آب سرد در ماشین لباسشویی دارای 2 جفت سیم هستند که معمولاً توسط ترمینال متصل می شوند. با استفاده از انبر، سیم ها را جدا کنید.
  • دو سر سیم شیر برقی آب گرم را به پایانه و ترمینال وصل کنید.
  • اعداد نمایش داده شده روی مولتی متر باید صفر یا عددی نزدیک به صفر باشد. در صورت نمایش عدد خیلی بزرگ یا علامت بینهایت، شیر برقی دستگاه شما خراب است.

توصیه ما به شما این است که اگر تا به حال از این دسته کارهای فنی انجام نداده اید، با یک تعمیرکار تماس گرفته و از او کمک بگیرید.

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی قطعه سومی است که در این لیست قرار گرفته و به دلیل اهمیت عملکرد آن برای لباسشویی، مهم است که نحوه تست آن را بدانید. پمپ تخلیه برای خالی کردن آب موجود در لباسشویی، بعد از اتمام روند شستشو طراحی شده است. در صورتی که این قطعه خراب شود مشکلاتی مانند نشت آب از لباسشویی، کثیف شدن لباس ها، خارج نشدن آب از دستگاه و متوقف شدن چرخه شستشو ایجاد می شود.

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی معمولا با اهم متر انجام می شود. برای این کار ابتدا باید برق لباسشویی را قطع کنید و تقریبا 15 دقیقه صبر کنید تا جریان برق به طور کامل از دستگاه خارج شود.

پمپ تخلیه را پیدا کرده و دو سر اهم متر را به دو سر سیم پمپ تخلیه متصل کنید. اگر عدد نمایش داده شده روی اهم متر صفر و یا بینهایت باشد، این قطعه خراب است و باید تعمیر یا تعویض گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا محل قرار گیری پمپ تخلیه می توانید با نمایندگی های مربوطه تماس بگیرید.

جمع بندی

همانطور که در قسمت های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم، دانستن روند تست تمام قطعات ماشین لباسشویی می تواند در برطرف کردن مشکلات احتمالی دستگاه کمک خوبی به شما بکند.

اگر ماشین لباسشویی شما به هر دلیلی خراب شده و در عملکرد آن اختلالی مشاهده می کنید، قبل از تماس با تعمیرکار می توانید قطعات مختلف آن را تست کنید تا متوجه شوید مشکل اصلی از کجاست. البته باز هم تکرار می کنیم که بهتر است برای تست قطعات یا درخواست تعمیر با یکی از نمایندگی های مربوط به دستگاهتان تماس گرفته و از آن ها کمک بگیرید.

همچنین می توانید با نمایندگی تعمیرات فریجیدر با شماره تماس 22225007-021 مرتبط شوید.

سوالات متداول

برای تست سلامت هیدروستات ماشین لباسشویی نیز می توان از مولتی متر استفاده کرد؟

بله! برای تست هیدروستات پروب های مولتی متر را به کنتاکت شماره 1 و 2 وصل کنید؛ در صورت سالم بودن قطعه، صدایی از مولتی متر منتشر می شود.

نمایش چه اعدادی روی اهم متر نشان می دهد که المنت لباسشویی سالم است؟

در صورتی که برای تست المنت لباسشویی از اهم متر استفاده می شود، اعداد 30 تا 150 می تواند نشان دهنده سلامت این قطعه باشد.

برای تست قطعات لباسشویی فریجیدر با چه شماره ای تماس بگیریم؟

برای تست قطعات لباسشویی فریجیدر با نمایندگی تعمیرات فریجیدر به شماره 22225007-021 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *