نچرخیدن دیگ لباسشویی
مهم ترین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی
آبان 2, 1401
پر نشدن آب در ماشین لباسشویی
علت های پر نشدن آب داخل ماشین لباسشویی
آبان 2, 1401
نمایش همه

اصلی ترین علت های بوی بد کولر گازی

دلایل بوی بد کولر گازی

کولرهای گازی را باید به عنوان دوست داشتنی‌ترین سیستم های سرمایشی در فصل تابستان قلمداد کرد. اما همین وسیلۀ خانگی مفید و دوست داشتنی گاهی اوقات با بوی بد خود آزار دهنده ظاهر می‌شوند؛ به حدی که در بسیاری از مواقع از خیر سرمایش آن نیز می گذریم. اما این که عامل اصلی بوی بد کولر گازی چیست؟ و چرا کولر گازی بوی بد می دهد، در این پست نمایندگی تعمیرات فریجیدر می‌خواهد این موضوع را به شما آموزش بدهد.

عوامل ایجاد بوی بد کولر گازی

علت های بوی بد کولر گازی

در ادامه علت های بد بو بودن کولر گازی را به صورت کامل و گام به گام به شما کاربران توضیح و آموزش بدهیم:

1. قارچ ها و جلبک ها 

در داخل دستگاه کولر گازی، رطوبت بالایی وجود دارد که شرایط را برای رشد و تکثیر گونه‌های مختلف قارچی مهیا می‌کند. برای پیشگیری از این مشکل باید فیلترهای تهویۀ هوا به صورت دوره ای و مطابق با دستورالعمل اعلام شده از سوی تولید کننده عوض شوند و قسمت های مختلف کولر گازی مورد بررسی قرار گیرند تا نشتی نداشته باشند. همچنین در دوره‌های زمانی منظم، باید کل اجزای کولر گازی تمیز، رطوبت گیری و خشک شوند. نصب یک سیستم جذب رطوبت در داخل کولر می‌تواند یک راه‌کار عملی و دائمی برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها باشد. سامانۀ رطوبت گیر کولر گازی به طور مستقیم به یک سیستم HVAC وصل می‌شود و به صورت خودکار رطوبت مازاد را از هوا  جذب می‌کند.

2. بوی سوختگی کولر گازی

زمانی که کولر گازی بوی سوختگی می‌دهد، بدون تردید قطعه‌ای در داخل آن در حال سوختن است. این قطعه می‌تواند یک قطعه پلاستیکی یا یک تکه سیم باشد. لذا در صورت بروز این مشکل باید هرچه سریع‌تر کولر را خاموش کرده و با  کمک یک فرد ماهر و با سابقه علت آن را ریشه‌یابی و برطرف نمود.

[irp posts=”3189″]

3. بوی لاشه

زمانی که از کولر گازی شما بوی لاشه می آید، این امکان وجود دارد که یک جانور کوچک به درون کولر رفته و در آنجا مرده و بوی حاصل از فساد بدن آن در فضا پیچیده باشد. در این صورت باید ابتدا کولر گازی را خاموش کنید و پنجره ها را باز کنید؛ چون خطر مسمومیت وجود دارد و سپس با همکاری یک تعمیرکار ماهر مشکل را برطرف کنید.

4. بوی استون 

بوی استون می تواند حاوی یک خطر زیستی بالقوه باشد. چرا که نشان دهندۀ نشت گاز در داخل کولر گازی است. در صورت احساس این بو باید هر چه سریع‌تر دستگاه را خاموش کنید، پنجره‌ها را باز کنید و برای حل اساسی مشکل با یک نفر متخصص تماس بگیرید. 

5. بوی جوراب بوی پا

در صورت استشمام بویی شبیه به جوراب، این احتمال وجود دارد که آب راکد در داخل کولر گازی یا کویل‌های کثیف وجود داشته باشد. در این صورت نیز می توانید با کمک یک نفر سرویس‌کار ماهر بوی نامطبوع کولر گازی را برطرف کنید. 

6. بوی دود اگزوز

برای بهبود عملکرد موتور کولر گازی، از یک روغن مخصوص استفاده می‌شود. حال اگر بویی شبیه به بوی دود اگزوز به مشام  شما رسید، نشان دهندۀ آن است که این روغن ویژه در داخل کولر شما نشتی دارد. رفع این نشتی از عهده شما خارج است و برای این کار باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بخواهید.

7. بوی سیگار

مدتی سیگار کشیدن در داخل خانه باعث می‌شود که فیلتر کولر به دود سیگار آلوده شود و این انباشت دوده‌های سیگار بر روی فیلتر باعث می‌شود که بعد از مدتی، با روشن کردن کولر گازی، اولین بویی که به مشام شما برسد بوی سیگار باشد. برای این منظور ابتدا باید تصمیم بگیرید که در داخل منزل سیگار نکشید و سپس فیلتر دستگاه را عوض کنید. 

روش های از بین بردن بوی بد کولر گازی

 روش های از بین بردن بوی بد کولر گازی

در بالا علت های بوی بد کولر گازی را برای شما به صورت کاربردی آموزش دادیم، اما هر مشکلی راه حل های مربوط به خودش را دارد. در ادامه به شما راه های برطرف کردن آن را به طور کاربردی توضیح می دهیم.

1.تعویض به موقع فیلتر های کولر گازی

به صورت دوره ای فیلترهایی که وظیفۀ جذب مواد آلاینده را دارند، عوض کنید. زیرا آلودگی های داخل آنها بر روی هم انباشته شده و به مرور زمان بوی بدی از کولر گازی در فضا پراکنده خواهد شد. برخی از سیستم های سرمایشی، از فیلترهای یک بار مصرف استفاده می‌کنند و برخی دیگر دارای فیلترهای قابل شستشو هستند که هر دوی این فیلترها باید در موعد مقرر تعویض یا شستشو شوند. البته اگر در کلان شهرهای آلوده زندگی می کنید، این دوره های زمانی باید کوتاه‌تر در نظر گرفته شوند.

2. تمیز نگه داشتن مخزن لوله درین

سینی درین حجم زیادی رطوبت را در خود نگه می دارد؛ که به دلیل تاریکی محیط پیرامون آن، عملاً تبدیل به یک محیط رشد مناسب برای انواع قارچ ها می‌باشد. بنابراین زمانی که متوجه بوی بد از کولر گازی خود می شوید، لوله و مخزن آن را تمیز کنید و در صورت امکان آنها را تعویض نمایید.

تمیز کردن پنل داخلی

3. نظافت پنل داخلی

کویل موجود در پنل داخلی به مرور زمان دچار خاک گرفتگی و گرد و غبار می شود. بنابراین یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد در کولر گازی آلودگی داخل پنل است. اگر  کویل آلوده باشد، باعث ایجاد بوی بد، آلرژی های گوناگون، آلودگی هوا به باکتری‌های مختلف، کاهش جریان هوای خنک،کاهش راندمان کولر گازی، کاهش طول عمر مفید دستگاه، و افزایش مصرف برق  خواهد گردید. 

[irp posts=”2931″]

4. بوی نم کولر گازی

یکی دیگر از عوامل رایج که باعث ایجاد بوی بسیار بدی در کولر گازی می شود، عدم سرد شدن کافی لوله‌هاست. در واقع گاز مبرد در درون لوله ها جریان دارد و وقتی کولر روشن می شود، لوله ها سرد می شوند و مقدار کمی برفک بر روی آنها می نشیند که در شرایط عادی بوی آن را احساس نمی کنید. اما اگر کولر یا کمپرسور به هر دلیل خاموش شوند و یا عملکرد آنها با اختلال مواجه شود، به خاطر وجود همین برفک ها و رطوبت که شکل می‌گیرد، بوی بدی به مشام خواهد رسید. برای حل این مشکل باید نشتی های دستگاه را برطرف کنید. 

سخن پایانی

برای جلوگیری از استشمام بوی بد از کولر گازی کافی‌ست که نظافت دوره ای دستگاه فراموش نشود. اگر بنا به هر دلیل متوجه بوی بدی از داخل کولر گازی خود شدید، هیچ اقدام خودسرانه ای انجام ندهید و کار را به یک متخصص مانند نمایندگی تعمیرات کولر گازی فریجیدر واگذار کنید تا همین مشکل ساده باعث خسارت هنگفتی برای شما نشود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *