ارور-SY-CE-ساید-فریحیدر
ارور SY CE سايد فريجيدر؛ علت کد خطا SY CE در سایت Frigidaire
فروردین 19, 1402
علت-لرزش-ماشین-لباسشویی-چیست
علت لرزش ماشین لباسشویی چیست؟ | نمایندگی تعمیرات فریجیدر
فروردین 19, 1402
نمایش همه

علت بوی بد کولر گازی چیست؟ و نحوه‌ی برطرف کردن آن

علت-بوی-بد-کولر-گازی-چیست

با نزدیک شدن به فصل تابستان، استفاده از کولر گازی به ویژه در مناطق شرجی افزایش می یابد. یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از کولر با آن مواجه شوید بوی بد کولر گازی است. با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما علت بوی بد کولر گازی و روش های برطرف کردن آن را بگوییم. بوی بد کولر یکی از مشکلات رایج دستگاه می باشد، بنابراین نگران نباشید شما می توانید با دانستن علت بوی بد کولر گازی و عمل به توصیه های ما این بوی بد را سریعا از بین ببرید.

علت بوی بد کولر گازی چیست؟

شاید برایتان پیش آمده باشد، وقتی که  کولر گازی را روشن می کنید تا از سرما‌ی آن در فصل تابستان لذت ببرید، بوی های مختلفی از کولر گازی را استشمام کنید که تجربه ناخوشایندی برای شما رقم بزند. بوهای بدی که از کولر گازی در محیط پخش می شود، متفاوت است و هر یک علت خاص خود را دارد. در ادامه به بررسی این بوهای بد کولر گازی می پردازیم:

بوی قارچ و کپک

یکی از شایع ترین بوهای بد کولر گازی، استشمام بوی کپک و قارچ است. همانطور که در بالا اشاره کردیم، کولر های گازی بیشتر در مناطق شرجی که رطوبت بالایی دارند استفاده می شوند و این رطوبت بالا باعث ایجاد کپک و قارچ در مجرای کولر می شود که منشا این بوی بد است.

راه حل

سالانه قبل از استفاده از کولر گازی فیلتر های تهویه و مجرا ی کولر را تمیز کنید یا در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نمایید. همچینین می توانید از سیستم های رطوبت گیر که مستقیما به سیستم HVAC کولر متصل می شود استفاده کنید. این سیستم به طور خودکار، رطوبت اضافی در محیط را تخلیه می کند.

بوی دود اگزوز؛ علت بوی بد کولر گازی

نشتی روغن دورن موتور کولر، موجب ایجاد بویی شبیه به بوی دود اگزوز می شود. این روغن به عملکرد بهتر موتور کمک می کند.

راه حل

در صورت استشمام چنین بویی سریعا با یک تعمیرکار متخصص تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا بعد از بررسی در صورت نیاز، روغن موتور تعویض شود.

بوی استون

یکی از بوهای بد کولر گازی که به شدت خطرناک است؛ بوی استون می باشد. در صورت استشمام چنین بویی سریعا با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید و دستگاه را خاموش کنید، پنجره ها را باز کنید تا هوای محیط تهویه شود و بوی گاز خارج شود. علت این بو، نشت گاز از کولر است.

بوی باروت

علت این بوی بد کولر گازی می تواند، نشان از اتصالی در مدار و یا خرابی فن موتور باشد.

راه حل

این قطعات باید توسط تعمیرکار چک شود تا در صورت خرابی، قطعه تعویض گردد.

بوی گوگرد، تخم مرغ فاسد و گندیده، لاشه حیوان

علت این بوی بد، وجود لاشه‌ی پرنده یا حیوانی در درون کولر است.

راه حل

بدنه دستگاه را باز کرده مردار حیوان را خارج، و بدنه را تمیز کنید.

بوی پا؛ دلیل بوی بد کولر

با راکد ماندن آب و رسوبات در داخل کولر گازی، کویل های کثیف و انسداد مخزن تخلیه آب، بویی شبیه به بوی پا یا جوراب استشمام می کنید.

راه حل

سالانه اقدام به سرویس و تمیز کردن درون کولر گازی کنید. توصیه می شود سرویس کولر گازی خود را به نمایندگی رسمی آن بسپارید.

بوی دود سیگار

کشیدن سیگار در داخل ساختمان زمانی که کولر روشن است، موجب پخش این بو در محیط شده و سبب ایجاد آلودگی در سیستم تهویه و کویل خنک کننده می شود.

راه حل

زمانی که کولر گازی روشن است، داخل محیط سیگار نکشید.

بوی سوختگی

علت این بوی بد کولر گازی، می تواند ناشی از ذوب شدن سیم های دستگاه یا قطعات پلاستیکی درون دستگاه باشد. همچنین داغ شدن موتور نیز می تواند منشا چنین بویی باشد.

راه حل

سریعا دستگاه را خاموش کنید و با تعمیرکار متخصص تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

چگونه بوی بد کولر گازی را از بین ببریم؟

پس از دانستن علت انواع بوی بد کولر گازی، وقت آن رسیده که با روش های از بین بردن این بوهای بد کولر گازی آشنا شوید و برای رفع آن اقدام کنید.

سرویس کولر گازی

به صورت سالانه و قبل از روشن کردن دستگاه، کولرگازی خود را یک بار سرویس کنید. برای این کار از یک نمایندگی رسمی سرویس کولر گازی کمک بگیرید تا با اعزام کارشناسان خود کولر گازی شما را چک و بررسی کنند و در صورت نیاز اقدام به سرویس آن نمایند. سرویس کولر عامل مهمی در پیشگیری بوی بد کولر گازی است.

تمیز کردن فیلتر های هوا

فیلتر های درون کولر گازی وظیفه‌ی گردش هوا را بر عهده دارند. این فیلتر ها تمامی آلودگی و گرد و غبار موجود در هوا را به خود جذب می کنند. اگر فیلترها قابل استفاده‌ی مجدد هستند آن ها را بشویید. در غیر این صورت اگر مدت زمان طولانی است که از فیلترهای کولر گازی استفاده می کنید آن را تعویض نمایید و از یک فیلتر نو استفاده کنید.

تمیز کردن سینی و مجرای تخلیه

سینی تخلیه کولر گازی که رطوبت هوا را جذب می کند یک محیط تاریک و مرطوب مناسب برای تولید قارچ و باکتری ها می باشد. در صورت انباشته شدن رطوبت در سینی، سینی تخلیه را بشویید.

تمیز کردن کویل خنک کننده یا پنل داخلی

کویل کولر به علت جذب گرد‌ و غبار موجود در هوا؛ منشا بوی بد کولر گازی است. کویل خنک کننده باید سالانه سرویس و تمیز شود. تمیز کردن کول به افزاش سرعت گردش هوادر محیط کمک می کند.

تمیز کردن لوله ها

با فشار آب زیاد لوله های کولر گازی را از آلودگی تمیز کنید تا از بوی بد دستگاه جلوگیری نمایید.

سخن آخر

در این مطلب در مورد علت ایجاد بوی بد در کولر گازی و روش های برطرف کردن آن با شما صحبت کردیم. بنابراین  در صورت مواجه با مشکل بوی بد کولر گازی، نگران نباشید و با نمایندگی تعمیرات فریجیدر تماس بگیرید تا به شما در حل این مشکل کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *