چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
آموزش چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
مهر 25, 1401
دلایل بوی بد کولر گازی
اصلی ترین علت های بوی بد کولر گازی
مهر 25, 1401
نمایش همه

مهم ترین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

نچرخیدن دیگ لباسشویی

 نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و کار نکردن آن یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که یک ماشین لباسشویی ممکن است با آن مواجه شود. نمایندگی تعمیرات فریجیدر در این پست می‌خواهد شما را با دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی آشنا کند؛ تا حد امکان از این اتفاق پیشگیری به عمل آورید.

[irp posts=”2682″]
دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی 

در ادامه دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را به صورت کامل و گام به گام به شما توضیح داده ایم:

1.از کار افتادن تسمه دیگ ماشین لباسشویی

یکی از رایج‌ترین علل نچرخیدن دیگ لباسشویی، پاره شدن تسمه آن است. بنابراین نخستین عمل برای بررسی علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، بررسی عملکرد و سالم بودن تسمه آن است. توجه داشته باشید که اگر پولی تسمه گیر کرده باشد، باعث پاره شدن آن می‌شود. گاهی اوقات تسمه سالم است، ولی قرقره به درستی کار خود را انجام نمی‌دهد. گذشته از این دو مورد، چرخۀ تسمه که به طبلک شستشو متصل است را نیز بررسی کنید.

2. اختلال در عملکرد موتور ماشین لباسشویی

* توجه داشته باشید که گاهی اوقات هرگز نیروی محرکه‌ای به موتور نمی‌رسد که بخواهد دیگ را به حرکت درآورد. بنابراین گام بعدی برای بررسی کردن، سرکشی از عملکرد خود موتور است. اگر ایراد از موتور باشد، موارد زیر را انجام دهید:

* اگر کلاچ دچار ساییدگی شده باشد، دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد و نیاز به تعویض کلاچ است.

* چنان‌چه اسپیلن‌ها خراب شده باشند و هم‌زمان با موتور نچرخند، باید آنها را عوض کنید.

* برخی از ماشین‌های لباسشویی یک موتور معکوس هم دارند؛ که در این گونه مواقع برای تست موتور دیگ لباسشویی لازم است موتور را در هر دو جهت بچرخانید تا موتوری که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد مورد رسیدگی قرار گیرد.

* اگر اتصال موتور مشکل داشته باشد باید نسبت به ترمیم آن اقدام شود 

آسیب دیدن بلبرینگ

3. آسیب دیدن  بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی

یکی از عوامل دیگر نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، بلبرینگ های آن است. بلبرینگ برای اتصال موتور درایو به دیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بسیاری از ماشین لباسشویی هایی که درب آنها از جلو است، به کار می‌رود. گاهی اوقات بلبرینگ بر اثر کارکرد زیاد داغ می‌شود و فرسوده می‌گردد. لذا در زمان بررسی علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، بلبرینگ های آن را نیز چک کنید. برای بررسی صحت عملکرد بلبرینگ دیگ لباسشویی، اگر ماشین لباسشویی شما درب از جلو باشد، بررسی کنید که گیرۀ انتقال آزادانه و در هر دو جهت چرخش و کشش داشته باشد و مانعی بر سر راه آن نباشد. برای این منظور دیگ را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید که آزادانه حرکت می‌کند. 

4. اختلال در قفل درب لباسشویی

همان طور که می‌دانید تا زمانی که درب ماشین لباسشویی به طور کامل قفل نشده باشد، فرآیند شستشو و چرخش دیگ هم آغاز نخواهد شد. چون میکروسوویچ  درب ماشین لباسشویی، نخستین فرمانده برای آغاز شستشوی ماشین است. در ماشین لباسشویی های پیشرفته امروزی میکروسوئیچ روی درب ماشین دارای یک کد خطای مخصوص به خود می‌باشد که با مشاهدۀ آن بر روی صفحه نمایشگر دیجیتالی می‌توانید مشکل قفل را برطرف کنید. اما اگر مشکل حل نشود و قفل درب ماشین لباسشویی همچنان مختل باشد، باید تعویض شود. 

5. بارگذاری بیش از حد لباس در داخل ماشین لباسشویی


قرار دادن بیش از حد لباس در داخل ماشین لباسشویی باعث بر هم خوردن تعادل دستگاه شده و موتور نمی‌تواند درام دیگ ماشین لباسشویی را به ‌خوبی بچرخاند و به همین دلیل باعث عدم چرخش یا بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی خواهد شد.

ریختن لباس زیاد

روش‌های جلوگیری از نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

  1. گاهی اوقات تسمه ماشین لباسشویی را با مقداری صابون چرب کنید تا از حالت خشکی خارج شود.
  2. استفادۀ مکرر از ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌های زیاد باعث داغ شدن و آسیب دیدگی بلبرینگ‌های آن می‌شود.
  3. برای باز و بسته کردن درب ماشین لباسشویی، نیروی زیادی به خرج ندهید تا میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی آسیب نبیند.
  4. در زمان قرار دادن لباس‌ها در داخل ماشین لباسشویی، رعایت وزن مجاز متناسب با ماشین لباسشویی مذکور اهمیت زیادی دارد. 
[irp posts=”2664″]

سخن پایانی

عوامل متعددی ممکن است در نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دخالت داشته باشند لذا زمانی که با این مشکل مواجه می‌شوید، بلبرینگ، کاسه نمد، شافت، میکروسوئیچ درب، تسمه و سایر قطعات مرتبط با چرخش دیگ لباسشویی را مورد بررسی قرار دهید و چنان‌چه هر یک از این قطعات نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند، از نمایندگی‌های مجاز و سرویس‌کاران متخصص ماشین لباسشویی دعوت به همکاری نمایید.

چنان‌چه گاهی اوقات نیاز به تراشکاری شافت یا تعویض کاسه نمد و بلبرینگ باشد و نیاز به انتقال ماشین لباسشویی به تعمیرگاه است و امکان تعمیر در محل نیست، حتماً با نمایندگی تعمیرات لباسشویی فریجیدر تماس حاصل فرماید تا متوجه خسارت مالی سنگین‌تری نشوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *