علت های سرد نکردن یخچال
علت سرد نکردن یخچال فریزر
بهمن 25, 1399
دکمه-های-روی-لباسشویی
معنی کلمات و دکمه‌های روی لباسشویی
بهمن 25, 1399
نمایش همه

آموزش تعویض روغن یخچال

آموزش تعویض روغن یخچال

نحوه یادگیری تعویض روغن یخچال

نمایندگی فریجیدر در تهران آماده خدمت رسانی و مشاوره بصورت شبانه روزی برای شما عزیزان می‌باشد.22225007-021

موتور یخچال یکی از مهم‌ترین سیستم‌های حیاتی آن می‌باشد، که در بعضی مواقع از آن با لقب قلب تپنده دراین دستگاه نیز یاد می‌شود. این قطعه بخش مهمی از دستگاه را شکل می‌دهد و وظیفه آن تهویه مطبوع و خنک کنندگی یخچال است که اینکار را توسط روغن موتور انجام می‌دهد. از کار‌های اصلی که باید توسط این قطعه انجام شود؛ می‌توان به روانکاوی، از بین بردن گرما و آب بندی اشاره نمود؛ اما چه یخچال و چه هر دستگاه دیگر پس از گذراندن یک دوره خاص دچار فرسودگی می‌شوند که در این مواقع نیاز به توجه بیشتری دارد.

در این شرایط یخچال نمی‌تواند مانند گذشته عملکرد خوبی داشته باشند و ممکن است برای صاحب خود دردسرهایی مختلفی را به وجود بیاورد. برای مثال امکان دارد روغن کمپرسور یخچال فریزر، دیگر آن کارایی گذشته را نداشته باشد. برای اینکه در عملکرد یخچال خللی وارد نشود، باید حتما روغن آن را تعویض کنید. البته این را به خاطر داشته باشید که هر روغنی مناسب یخچال شما نخواهد بود، پس قبل از اینکه دست به کار شوید و روغن کمپرسور یخچال را تعویض کنید، حتما بر اساس دفترچه راهنما یا کاتالوگ مخصوص یخچال خود پیش بروید یا از منابع معتبر کمک بگیرید.

مقالات مرتبط: عیب یابی و علت گرم شدن یخچال فریجیدر

دلایل تعویض روغن یخچال

دلایل تعویض روغن یخچال

 یکی از سوالاتی که اغلب استفاده‌کنندگان از یخچال هنگام بروز مشکل در روغن دستگاه با آن مواجه می‌شوند این است که چرا باید روغن یخچال را تعویض کرد و چه چیزی باعث می‌شود که نیاز به این کار احساس شود؟ پاسخ این است که بر اثر گذشت زمان و خصوصا سال‌های متوالی پس از کارکرد یخچال، آلودگی‌های محیطی و ذرات معلق در هوا باعث می‌شوند که به مرور موتور دستگاه دچار فرسایش شده و عملکردی قبلی خود را نداشته باشد. کمپرسور قلب یخچال است، پس باید به صورت مداوم بررسی و از عملکرد صحیح آن مطمئن بود. اگر موتور یخچال دچار ایراد شود شما با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید، برای مثال فریزر دیگر یخ نمی‌بندد یا یخچال خنک نمی‌کند.

در چنین مواقعی که احساس می‌کنید کمپرسور دیگر مثل گذشته کار نمی‌کند، یکی از کارهایی که می‌توان در جهت سلامت دستگاه انجام دهید تعویض روغن آن است. تعویض نکردن روغن ناسالم در طول زمان می‌تواند باعث آسیب دیدن سایر اجزای یخچال و عملکرد نامطلوب آن‌ها شود. یقینا هیچ‌کس دوست ندارد به خاطر یک روغن‌کاری ناچیز با هزینه‌های زیاد و دردسرهای مختلفی مواجه شود، پس حتما به زمان تعویض روغن‌موتور توجه کنید. بهترین زمان برای تعویض روغن یخچال سالی دو بار است. برای تست سلامت روغن کمپرسور می‌توانید از روش‌های آزمایشی اسیدی کمک بگیرید و یا نشانه‌های لزوم تعویض روغن را بررسی کنید.

نشانه‌های تعویض روغن یخچال

هیچ‌کس نمی‌تواند خودسرانه اقدام به تعویض روغن کمپرسور کند، خصوصا اگر نسبت به تعمیر یخچال آگاهی چندانی نداشته باشد. شناخت هر یک از عوامل برای اطمینان از زمان تعویض روغن کمپرسور ضروری خواهد بود. قبل از شناخت این عوامل بد نیست بدانید که کار روغن کمپرسور کمک کردن به روان کار کردن اجزای مختلف خصوصا قطعات متحرک موتور یخچال است.  از طرف دیگر روغن یخچال باعث می‌شود که این قطعات هنگام کار آب بندی شده، داغ نشوند و خنک بمانند. روغن‌هایی که در کمپرسورهای یخچال‌های مختلف استفاده می‌شوند، انواع گوناگونی دارند که شامل روغن‌های معدنی ( پارافین، آروماتیک) و روغن‌های مصنوعی (آلکیل بنزن، گلیکول، آلی ) و معدنی می‌شود که هرکدام استفاده و کاربرد خاص خود را دارند. برخی از این روغن‌ها مناسب گازهای قدیمی و برخی دیگر برای گازهای جدید استفاده می‌شوند. با بروز نشانه‌های مختلف روغن کمپرسور باید تعویض شود که در ادامه به شرح هر یک از این نشانه‌ها می‌پردازیم.

1. ترکیب رطوبت یا اکسیژن با روغن کمپرسور

اگرچه گفته می‌شود که هر ۶ ماه یک‌بار روغن‌موتور یخچال باید تعویض شود، ولی عده‌ای معتقد هستند که تا آب یا هوا وارد این قطعه نشده است احتیاج به تعویض آن نیست؛ زیرا این ترکیبات خیلی زود باعث ایجاد فساد در روغن می‌شوند. زمانی که یخچال شما به دلیل آسیب‌دیدگی در صفحه خنک کننده به تعمیر احتیاج دارد، نیز حتما روغن‌موتور را تعویض کنید.

2. تغییر رنگ روغن‌موتور

 از نشانه‌های بارز تغییر روغن کمپرسور تغییر رنگ آن به سمت سبز یا طوسی است. در بسیاری از مواقع هم رنگ سیاه روغن نشانه‌ای از فاسد بودن آن خواهد بود.

3. کاهش میزان روغن

در برخی از مواقع ایجاد نشتی در مدارهای یخچال باعث کاهش روغن کمپرسور می‌شود که اول باید ناحیه آسیب دیده پیدا و تعمیر شود، سپس روغن کمپرسور را تعویض کنید. همچنین مسدود شدن مدار به دلیل فرسودگی لوله‌ها و یا سایر عوامل تاثیرگذار هم نشانه دیگر برای تعویض روغن یخچال خواهد بود.

تعویض روغن موتور یخچال در چه زمانی باید اتفاق بیافتد؟

تا اینجا شما با چگونگی و کارکرد روغن کمپرسور آشنا شدید و دریافتید که تعویض روغن موتور یخچال به چه صورت امکان پذیر است، حالا قصد داریم تا به شما بگوییم که در چه زمانی باید اقدام به تعویض موتور آن نمایید. دقت کنید روغن کمپرسور جایگاه ویژه‌ای در کارکرد موتور‌های یخچال شما دارد، لذا باید به کیفیت آن توجه بسیاری داشته باشید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تعویض روغن کمپرسور هزینه‌ای به صرفه‌تر نسبت به تعویض موتور یخچال شما دارد و شما می‌توانید با خیالی آسوده نسبت به تعویض روغن موتور دستگاه خود اقدام کنید. همچنین با درک موارد مختلفی مثل رنگ ظاهری روغن دچار تغییر شده باشد، کاهش سطح روغن موتور، رطوبت درونی روغن و ورود هوا، انسداد مسیر سیکل می‌توانید به این درک برسید که دستگاه‌تان به تعویض روغن کمپرسور نیاز دارد و شما الزاما باید به تعویض روغن موتور یخچال‌تان رسیدگی کنید تا اشکالی پیش نیاید.

مقالات مرتبط: بررسی علل نوسان دما یخچال فریجیدر

نحوه تعویض روغن یخچال

در اولین قدم برای اینکه روغن جدید به کمپرسور تزریق شود، باید روغن قدیمی و فاسد شده را از آن تخلیه کنید. برای انجام این کار دو راه پیش رو دارید؛ یا با یک لوله خلا روغن را جذب کنید یا کمپرسور را به سمت لوله‌های موجودی که در آن تعبیه شده است خم کنید تا روغن قبلی از آن بیرون بریزد. برای اینکه مطمئن شوید تمام روغن قدیمی خارج شده است یا خیر باید مسدود نبودن هر دو لوله را چک کنید. برای تخلیه کامل روغن قدیمی یکی دو ساعتی به کمپرسور زمان بدهید تا آخرین قطعات روغن نیز از آن خارج شود.

پس از آن لازم است کمپرسور را روی یک سطح قرار داده و برای انجام عملیات تزریق یکی از لوله‌ها را کیپ کنید. برای روغن‌کاری باید به میزان روغن برداشته شده توجه کنید و به همان اندازه روغن تازه به کمپرسور اضافه کنید. می‌توانید از شیوه مکش به وسیله یک شیلنگ برای تزریق روغن استفاده کنید، به طوری که یک سر شیلنگ را در ظرف حاوی روغن و سر دیگر آن را به لوله کمپرسور باز وصل کنید و پس از آن موتور را روشن کنید تا عملیات مکش انجام شود.

تعویض روغن موتور یخچال گام به گام

در اولین گام برای تعویض روغن موتور یخچال باید کمپرسور دستگاه خود را از سیکل آن جدا نمایید. در دومین مرحله لوله پمپ خلاء را باید به شیر مکش موتور متصل نمایید. با اینکار روغن کمپرسور شما کاملا تخلیه می‌شود. سپس روغنی که تخلیه کردید را داخل ظرفی بریزید و آن را اندازه گیری نمایید. طبیعتا برای این که عمل پاک سازی کمپرسور شما کامل انجام گیرد، یکبار همان روغنی که تخلیه کرده‌اید را به درون آن برگردانید. برای اینکار از یک لوله‌ای که تمیز و بدون رطوبت باشد استفاده کنید و آن را به مکش موتور وصل کنید و درون ظرف روغن بگذارید و با روشن کردن کمپرسور روغن داخل آن را بکشید و بعد قطعات داخلی یخچال را به صورت دقیق بشویید.

دقت کنید که در این مرحله باید کمپرسور زمان زیادی را روشن باشد تا کاملا تمیز گردد. در مرحله بعدی می‌توانید با همان راهکار قبلی روغن جدید را در ظرفی بریزید و پس از اینکه لوله را در ظرف جایگزین قرار دادید، موتور را روشن کرده و بگذارید روغن جدید به درون کمپرسور یخچال کشیده شود و شما با اتکا به این روش می‌توانید روغن کمپرسور یخچال‌تان را با آسودگی تعویض کنید.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، در این متن شما را با  آموزش تعویض روغن یخچال و نشانه‌هایی که به شما نشان می‌دهند، باید روغن را تعویض کنید، آشنا کردیم. اکنون شما می‌توانید به راحتی به این موضوع بپردازید. جهت سرویس یخچال خود می‌توانید به تعمیرات یخچال فریجیدر مراجعه فرمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *