تعمیرات پرهزینه لباسشویی
اجتناب از تعمیرات زیاد ماشین لباسشویی فریجیدر
خرداد 25, 1401
عیب یابی برای خاموش شدن یخچال فریجیدر
عیب یابی برای خاموش شدن یخچال فریجیدر
خرداد 25, 1401
نمایش همه

علت نشت گاز از یخچال فریزر

علت نشت گاز از یخچال فریزر

دلایل نشت گاز یخچال فریزر

نشت گاز یخچال فریزر و خالی شدن آن یکی از متداول ترین خرابی‌های یخچال فریزر به شمار می رود که این روزها هزینه زیادی را متحمل خانواده‌ها می کند. برای این موضوع در قالب یک پست می خواهیم شما را با دلایل نشت گاز یخچال فریزر آشنا کنیم. همچنین شما می‌توانید به انتخاب خود به بخش تعمیر تخصصی یخچال فریجیدر بروید و در آنجا اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

آیا تشخیص خالی شدن گاز یخچال فریزر اهمیت دارد؟

پیش از توضیح در مورد دلایل نشت گاز یخچال فریزر باید به این نکته اشاره کنیم که در تشخیص این عارضه باید از سرعت عمل زیادی برخوردار باشید. سامانه خنک کننده یخچال فریزر از قطعات گوناگونی از جمله کمپرسور، اواپراتور، ترموستات، شبکه لوله کشی و غیره تشکیل شده است. عملکرد این سیستم به این صورت است که ابتدا ترموستات با تشخیص افزایش دمای یخچال به کمپرسور فرمان فعال شدن می‌دهد. سپس کمپرسور گاز خنک کننده موجود در لوله‌های اواپراتور را به جریان می اندازد و دمای آنها را پایین می آورد. گاز هم از لوله‌های انتقال گاز که در پشت یخچال قرار دارند، به جریان می افتد و با رسیدن به قسمت بالای یخچال هوای سرد خود را به داخل آن هدایت می کند و در پایان با گرفتن گرمای کابین داخل یخچال، آن را به مایع تبدیل می‌کند. هر زمان که دمای داخل یخچال افزایش پیدا کند، این فرایند تکرار می‌شود. ولی اگر بنا به هر دلیل گاز دستگاه خالی شود، این چرخه مختل می گردد و عملکرد سرمایشی آن با مشکل مواجه می شود. 

مقالات مرتبط: علت سرد نکردن یخچال فریزر

علل خالی شدن گاز یخچال فریزر

خالی شدن گاز یخچال دلایل بسیاری دارد و فاکتور‌های زیادی در آن دخیل هستند. در اینجا می‌خواهیم شما را با اصلی ترین علل نشت گاز یخچال فریزر آشنا نماییم، در ادامه همراه ما باشید. 

علل خالی شدن گاز یخچال فریزر

1- پوسیدگی لوله‌ ها

اصلی‌ترین علت نشت گاز یخچال فریزر فرسودگی و پوسیدگی شبکه های لوله‌های متصل به هم در پشت آن است. ایجاد هر گونه سوراخ شدگی و شکستگی در این لوله ها می تواند باعث نشت دستگاه فریزر شود. به طور کلی ضربه خوردن این لوله‌ها بر اثر جابجایی غیر استاندارد یخچال، بالا رفتن عمر آن و استفاده از لوله‌ها و اتصالات غیر استاندارد، اصلی‌ترین علل فرسودگی این لوله‌ها به حساب می‌آیند. مرغوب ترین جنس برای لوله‌های پشت یخچال، لوله‌های مسی هستند که بر اثر رطوبت فرسوده نمی‌شوند و از مقاومت بالایی برخوردارند.

2- سوراخ شدن صفحه داخلی

دومین عامل برای تخلیه گاز یخچال، سوراخ شدن صفحه داخلی آن می‌باشد که در یخچال‌های  قدیمی در پشت آن‌ها و در دستگاه‌های جدید در بخش فریزر و پایین آن قرار دارند. برخورد اشیاء نوک تیز به ویژه برای جدا کردن برفک‌های یخچال و فریزر، اصلی‌ترین علت تخلیه گاز دستگاه می باشد.

3- اختلال در عملکرد درایر

درایر منبع اصلی گاز یخچال است و از حساسیت زیادی در برابر ضربات برخوردار می باشد. درایر ممکن است بر اثر جابجایی غیر استاندارد دستگاه‌تان آسیب ببیند و باعث نشت گاز آن شود.

علائم تخلیه گاز یخچال فریزر

چگونه متوجه شویم که گاز یخچال فریزر ما نشت کرده است؟ عوامل زیادی در تخلییه گاز دستگاه شما دخیل هستند. برای پاسخ به پرسش شما عزیزان پیشنهاد ما این است که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علائم تخلیه گاز یخچال فریزر
  • بوی بد یخچال

توجه داشته باشید که گاز فریون پس از آزاد شدن در محیط، بوی بسیار نامطبوعی از خود ایجاد می کند. لذا به محض احساس چنین بویی حتماً با تعمیرکار ساید بای ساید تماس بگیرید.

  • خنک نکردن یخچال

همانطور که گفتیم گاز فریون مسئول خنک کردن کابین یخچال است و هرگونه نشت و تخلیۀ آن باعث گرم شدن آن می‌شود. البته همیشه گرم کردن دستگاه دلیل بر تخلیه گاز خنک کننده آن نیست و می‌تواند علل دیگری مثل خرابی ترموستات، کمپرسور و غیره نیز داشته باشد.

  • گرم نبودن لوله های پشت یخچال

حرکت گاز فریون از لوله‌های مارپیچ پشت یخچال و انتقال سرما به داخل آن باعث می شود که این لوله ها گرم و داغ شوند. چنان‌چه لوله ها گرم نشوند، نشان دهنده آن است که هیچ گازی در آنها وجود ندارد و تخلیه شده است.

  • وجود روغن بر روی لوله های پشت یخچال

در داخل لوله‌های کندانسور یخچال، گذشته از گاز، روغن هم وجود دارد که در صورت سوراخ شدن لوله‌های دستگاه و خروج گاز از آن‌ها روغن نیز به بیرون نشت می‌کند. 

مقالات مرتبط: علت چشمک زدن یخچال فریزر

روش های تشخیص نشت گاز یخچال فریزر

در ادامه روش‌های تشخیص نشت گاز یخچال فریزر را برای شما عزیزان ذکر می‌کنیم.

  1. استفاده از محلول آب و صابون
  2. استفاده از گاز فلورسنت (روش سریع‌تر و دقیق‌تر)

چگونگی شارژ گاز یخچال فریزر

شارژ دوباره گاز یخچال فریزر نیاز به مهارت و تجهیزات زیادی دارد و از عهده شما خارج است. به همین دلیل برای انجام این کار حتماً باید از خدمات نمایندگی های مجاز و تعمیرگاه های مجاز لوازم خانگی کمک بگیرید.

 نتیجه گیری

نشت گاز یخچال فریزر به هر دلیلی که باشد باید در اسرع وقت برطرف گردد. چرا که در غیر این صورت پیامدهای ناشی از آن به سایر قطعات یخچال فریزر نیز منتشر می شود. برای جلوگیری از نشت گاز یخچال فریزر به بیرون آن کافیست اصول استفاده و نگه‌داری صحیح از آن که در دستورالعمل آمده است را رعایت کنید. همچنین می‌توانید جهت سرویس یخچال فریزر خود و رهایی از این مشکلات به نمایندگی مجاز تعمیرات فریجیدر مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *