تمیز کردن ماشین ظرفشویی
مهم ترین راه های تمیز کردن ماشین ظرفشویی
مهر 18, 1401
نچرخیدن دیگ لباسشویی
مهم ترین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی
مهر 18, 1401
نمایش همه

آموزش چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 شستن ظروف کثیف وظیفه ای است که چند سالی از روی دوش خانم های خانه دار برداشته شده و بر عهده ماشین ظرفشویی گذاشته شده است. اما در برخی مواقع مشاهده می شود که ماشین های ظرفشویی در اجرای مأموریت خود عملکرد چندان خوبی به نمایش نمی گذارند. در کنار تمامی دلایلی که می توانند باعث این افت عملکرد شوند، باید یک نکته را نیز در نظر داشت و آن چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی است؛ که گاهی اوقات بنا به هر دلیل (عجله داشتن یا زیاد بودن تعداد ظروف) مورد چشم پوشی قرار می گیرد. 

[irp posts=”2672″]

این درست چیده شدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی، تنها فرایند شستشوی خود آنها را با اختلال مواجه نمی‌کند، بلکه در دراز مدت می‌تواند باعث بروز اختلالات بیشتر در عملکرد ماشین ظرفشویی شود. در این پست نمایندگی فریجیدر قصد دارد برای شما کاربران چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی آموزش بدهد. 

به این نکته توجه داشته باشید که ظرفیت ماشین‌های ظرفشویی و چگونگی چیدمان ظروف در داخل آنها مشابه یکدیگر نیست؛ ولی ما به صورت کلی چیدمان ظروف در داخل ماشین ظرفشویی را تشریح خواهیم کرد. 

چگونگی چیدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی

ابتدا ظروف را پاک کنید و بقایای غذای باقی مانده بر روی آنها را بردارید. البته ماشین‌های ظرفشویی جدید نیاز به تمیز کردن یا آبکشی ظروف پیش از قرار گرفتن در داخل ماشین را ندارند. مراقب باشید که هیچ گونه غذای سوخته و چسبیده‌ای به ظروف وجود نداشته باشد.

نحوه درست چیدن لیوان در ظرفشویی

چیدن لیوان‌ ها و فنجان ها در ماشین ظرفشویی

لیوان‌ها، فنجان‌ها و کاسه‌های کوچک باید در طبقه بالای ماشین ظرفشویی و به صورت وارون قرار بگیرند. این ظروف را به یکدیگر نچسبانید و برای گردش راحت آب بین آنها یک فضای خالی ایجاد کنید.

چیدن قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی

قاشق و چنگال‌ها باید در جایگاه مخصوص خود به گونه‌ای قرار بگیرند که دستۀ آنها رو به پایین باشد. اگر کاردها را نیز در این قسمت قرار می‌دهید، باید تیغۀ آنها رو به پایین باشد. زیرا اگر تیغه آنها رو به بالا باشد، می‌تواند در زمان خالی کردن ماشین ظرفشویی باعث ایجاد جراحت در دستان شما شود. برای حرکت بهتر آب در بین قاشق‌ها و چنگال‌ها بهتر است که آنها را دو به دو رو به بالا و پایین قرار دهید. 

چیدن تابه و قابلمه در ماشین ظرفشویی

انواع تابه‌ها و قابلمه‌ها را باید به گونه‌ای در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید که مانع حرکت بازوهای آبپاش آن نشوند و دستۀ آنها به گوشه بازوهای در حال چرخش گیر نکند. هر نوع استقرار نادرست قابلمه‌ها و تابه‌ها در داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند ضمن آسیب رساندن به بازوهای آبپاش، باعث خش افتادن، آسیب دیدگی و درست بسته نشدن ظروف شود. قابلمه‌ها و تابه‌ها باید رو به پایین و در جهت بازوی آبپاش قرار داشته باشند.

چیدن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

ابتدا بررسی کنید که آیا ظروف پلاستیکی مورد نظر، قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند یا خیر. البته این موضوع بر روی آنها حک شده است. سپس ظروف پلاستیکی را به صورت رو به پایین در طبقه بالای ماشین ظرفشویی و به دور از المنت گرمایی آن قرار دهید تا حرارت به آنها آسیب نرساند.

نحوه چیدن بشقاب در ماشین ظرفشویی

چیدن بشقاب ها در ماشین ظرفشویی

بشقاب‌ها باید در قفسه پایین ماشین ظرفشویی و به گونه‌ای قرار بگیرند که روی آنها به سمت وسط ماشین ظرفشویی باشد تا جت‌های  آبپاش که در مرکز ماشین ظرفشویی قرار دارند، بتوانند مستقیم روی آنها آب بپاشند. بشقاب‌های بزرگ‌تر در قسمت بیرونی‌تر مخزن ظرفشویی و بشقاب‌های کوچک‌تر در قسمت مرکز آن قرار داده شوند. بشقاب‌هایی که سایز مشابه دارند را در کنار یکدیگر و رو به مرکز قرار دهید.

چیدن ظروف بزرگ در ماشین ظرفشویی 

دیس‌ها، تخته های آشپزی و سینی ها باید در کناره ها و قسمت عقب ماشین ظرفشویی قرار گیرند تا مانع رسیدن آب و مواد شوینده بر روی ظروف نشوند. همچنین ظرف‌های بزرگ می‌توانند به صورت مانعی بر سر راه آبپاش قرار بگیرند و اجازه پاشیدن آب به مقدار مناسب بر روی همه جای ظروف را ندهند. 

نکات مهم در رابطه با چیدن ظروف

 نکات مهم در مورد چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

  1. چاقوهای بزرگ و خطرناک را تا حد امکان در داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید؛ زیرا در ماشین ظرفشویی کند خواهند شد. این ظروف را بهتر است جداگانه و با دست بشوئید.
  2. در زمان خرید ظروف شکستنی (چینی، کریستال، آرکوپال و امثال آنها)، از قابلیت شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. 
  3. ظروف برنزی، برنجی، چوبی، مسی یا چینی های تزیین شده با روکش طلا را در داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
  4. از مواد شوینده غیر استاندارد و نامرغوب استفاده نکنید.
[irp posts=”2633″]

سخن پایانی

توجه به چیدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی، یک کار صرفاً سلیقه‌ای و ظاهری نیست و اتفاقاً از یک سری ایده‌های فنی و منطق درستی برخوردار است که ضمن کمک به ماندگاری و طول عمر بیشتر ماشین ظرفشویی شما، باعث شسته شدن بهتر ظروف در داخل آن نیز می شود. در صورت بروز هرگونه مشکل با تعمیر تخصصی ظرفشویی فریجیدر تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان مشکل شما را حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *